facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-08-05
 

La Classica Moderna – nowa droga wspinaczkowa na Mont Blanc

Herve Barmasse robi kolejny krok na drodze realizacji swojego najnowszego projektu - The North Face Exploring The Alps. Wraz z braćmi Ikerem i Eneko Pou udało mu się poprowadzić nową drogę wspinaczkową na południowej ścianie Mont Blanc. Już we wrześniu słynny alpinista odwiedzi Polskę.
O kimś, kto wychował się u stóp Matterhornu, w rodzinie, gdzie od 3 pokoleń mężczyźni są przewodnikami górskimi, z pewnością można powiedzieć, że ma wspinaczkę we krwi. Herve Barmasse od najmłodszych lat związany jest z górami. Już w wieku 22 lat zaczął pracować jako przewodnik górski, od tego czasu stopniowo zdobywał uznanie na całym świecie za pierwsze przejścia nowych i powtarzanie wielu trudnych dróg.


Herve i bracia Pou podczas podejścia pod ścianę. Fot. Damiano Levati

W ramach swojego najnowszego projektu - The North Face Exploring The Alps, włoski alpinista zaplanował poprowadzić trzy nowe drogi wspinaczkowe na trzech najwyższych szczytach Europy. Na początku kwietnia br. udało mu się osiągnąć sukces na Matterhornie.

Teraz, wraz z Ikerem i Eneko Pou, wyznaczył w stylu klasycznym drogę na południowej ścianie Mont Blanc. Pierwszego dnia, przy słonecznej pogodzie udało się im pokonać 11 wyciągów na lewym filarze Brouillard. Po noclegu w Rifugio Monzino (2590 m), postoju na Bivacco Eccles (3850 m) i biwaku w pobliżu szczytu Mont Blanc po stronie Courmayeur zeszli w kierunku Chamonix.

Zespół w ścianie. Fot. Damiano Levati

W czasie wspinaczki Pou i Barmasse używali jedynie podstawowego sprzętu asekuracyjnego. Jak tłumaczy Barmasse: „Nasza wspinaczka była zgodna z filozofią Waltera Bonattiego, który w 1959 roku jako pierwszy wspinał się po tej stronie Mont Blanc. Określiłbym to jako mieszankę nowoczesnego i klasycznego stylu wspinania. Główne jego założenie jest takie, że aby wrócić do domu, trzeba dojść na szczyt. Stąd nazwa La Classica Moderna”.


Fot. Damiano Levati

Więcej o tym, a także innych dokonaniach Herve Barmasse’a, będzie można dowiedzieć się podczas spotkania z nim oraz jego ojcem w czasie 7. Spotkań z Filmem Górskim, które odbędą się w dniach 8 - 11 września w Zakopanem.

Więcej informacji na stronach:
www.thenorthfacejournal.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-11-28
GÓRY
 

Conrad Anker - wspinacz doskonały

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-23
GÓRY
 

W stronę wolności

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-05
GÓRY
 

Marek Holeček – wytrwałość i satysfakcja

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-09-13
GÓRY
 

Andrzej Bargiel - Khumbu Icefall

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com