facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-07-26
 

Kurtka Norylsk II firmy Wolfgang

Sprawdziłem właściwości tego materiału podczas kilku spacerów w okresie od marca do maja 2010 r. Musiałem wyglądać dość dziwacznie w Dolinie Strążyskiej w samym „polarze”, przy temperaturze dobrze poniżej zera...
Kurtka Norylsk II firmy Wolfgang z pozoru wydaje się zwyczajnym „polarem”, jakich wiele na sklepowych półkach. Nic bardziej mylnego. Przede wszystkim chodzi o materiał – zastosowano tu bowiem Polartec®Wind Pro®. Materiał ten doskonale chroni przed wiatrem, jest ciepły, ma wysokie właściwości oddychające, a dodatkowo jest bardzo lekki.

Sprawdziłem właściwości tego materiału podczas kilku spacerów w okresie od marca do maja 2010 r. Musiałem wyglądać dość dziwacznie w Dolinie Strążyskiej w samym „polarze”, przy temperaturze dobrze poniżej zera. Inni turyści ubrani byli w ciepłe kurtki, ja miałem na sobie tylko Norylsk II i to całkowicie wystarczyło. Podczas wysiłku człowiek wytwarza ciepło, które go grzeje, gorzej jest w czasie odpoczynku. Organizm szybko się wychładza. Bardzo istotne jest, aby materiał, z którego zrobiona jest nasza kurtka, miał właściwości utrzymywania ciepła. W czasie postoju przed bacówką specjalnie nie wchodziłem do środka, aby sprawdzić, jak długo nie zmarznę. Po 15 minutach ruszyłem dalej nie przejmując się temperaturą na zewnątrz.Dodatkowo kurtka posiada wzmocnienia na ramionach i rękawach, miejscach najbardziej narażonych na przetarcia, np. od szelek plecaka. Wiadomo, że tego typu materiały (tu zastosowana została Cordura®) nie posiadają lub mają bardzo małe właściwości oddychające. Dlatego też w kurtkach tego typu należy używać ich oszczędnie. W Norylsk II zrobiono to bardzo dobrze. Zwraca również uwagę staranność wykonania, cieszy fakt, że polscy producenci nie odstają jakością wykonania od znanych zagranicznych marek. Jako dowód mogę podać markę suwaka – to słynna z niezawodności YKK. Nie dziwi więc fakt, że kurtka posiada 25 miesięcy gwarancji.Na koniec rzecz równe interesująca – krój kurtki. Już od kilku lat producenci przyzwyczaili klientów do tzw. technicznego kroju, czyli bardzo dopasowanego do ciała. Oczywiście krój taki ma wiele zalet. Ale co mają powiedzieć klienci (jak choćby piszący te słowa), którzy nie mają budowy ciała w kształcie litery Y. Często jesteśmy skazani na kupowanie ubrań outdoorowych o rozmiar większych, a i tak często je trudno dopasować.

Projektanci Norylsk II zrobili ukłon w stronę tych klientów, którzy nie chcą czuć się w kurtce jak w gorsecie. Luźniejszy krój pozwala na zastosowanie bez obaw jeszcze jednej warstwy wewnętrznej, np. kamizelki. Odnoszę wrażenie, że kurtka Norylsk II znajdzie klientów wśród starszych amatorów górskich wędrówek, poczują się w niej jak za dawnych lat, ale komfort użytkowania będzie na pewno niezwykle nowoczesny.

Jacek Tokarski
Miesięcznik GÓRY
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com