facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-06-17
 

Kurtka Małachowski Vario Climber - puchówka uniwersalna

Dostałem do testu odpowiedź Małachowskiego na modne w ostatnich czasach outdoorowe puchówki. Z tym że bardziej trafne byłoby tu określenie „riposta”, gdyż tym modelem rodzimy producent wyraźnie podniósł poprzeczkę
A wszystko dlatego, że system Vario oparty jest na połączeniu warstwy primaloftu (60) oraz naturalnego gęsiego puchu (35 g, 90/10, min. 750 cuin), z zewnątrz chronionego przez trwałą, lekką, oddychającą tkaninę Airtastic EX z powłoką DWR. Kurtka wyróżnia się nie tylko właściwościami, ale także idealnym dizajnem.

Funkcjonalny kaptur ze wzmocnionym daszkiem wyposażony jest w regulację objętości. Wszystkie kieszenie, to znaczy dwie boczne, jedna zewnętrzna na piersi oraz jedna ukryta w środku, zapinane są na grube i solidne zamki firmy YKK. Główny zamek rozpina się także od dołu, co zdecydowanie ułatwia sprawę, gdy mamy uprząż i chcemy kogoś asekurować. Dolny ściągacz idealnie współpracuje z wykończeniem z elastycznego materiału, dzięki czemu kurtka dobrze przylega do ciała i nie wpuszcza zimnego powietrza.

Model ten wykonany został w autorskim systemie „skrzydło anioła”, co oznacza, że nie podchodzi do góry, gdy podniesiemy ręce. Testowany egzemplarz uszyty jest z ciemnoczerwonego materiału, co podkreśla jego sportowy charakter.


OPINIA

Jestem szczerze zaskoczony funkcjonalnością Vario. To nie tylko idealna rzecz do miasta, ale także, dzięki technicznemu krojowi, znakomita podejściowa kurtka, sprawdzająca się podczas wspinania czy w górach. Dzięki połączeniu primaloftu z puchem znacznie poprawiają się właściwości użytkowe w warunkach większej wilgotności.

Regulowany kaptur obejmie kask, a co najważniejsze, obraca się razem z głową, gdy patrzymy na boki.
W zewnętrzną kieszeń wszyto termometr oraz dwie tasiemki, które mogą okazać się niezbędne do przymocowania drobnych rzeczy, na przykład kluczy. Wewnętrzna kieszeń to dla mnie zagadka. Wkładam do niej gruby portfel lub aparat fotograficzny i w ogóle nie czuję, że coś w niej jest.

Każdy z zamków wyposażony jest w sznureczek i wygodny uchwyt, dzięki czemu nie trzeba zdejmować rękawiczek, by je obsłużyć. Testowany model to wersja prototypowa. Docelowo Pracownia chce zlikwidować luzy pod pachami, ulepszyć trochę cięcia na plecach i klatce piersiowej (choć ja ani nie wyczuwam luzów, ani nie mam żadnych zastrzeżeń co do cięć). Również ściąganie kaptura ma być udoskonalone, ponieważ obecnie sznureczek znajduje się na potylicy. Sam kaptur będzie ocieplony tylko primaloftem, w celu uniknięcia zawilgocenia puchu przez unoszące się ciepło ciała.

W planach jest także zmiana wysokości zewnętrznych kieszeni. Będą podniesione o około 2 cm, co jeszcze bardziej ułatwi obsługę kieszeni, gdy założymy na siebie uprząż. Jednym słowem, zmiany na lepsze (mimo że już jest bardzo, bardzo dobrze!).

Jeżeli ktokolwiek szuka uniwersalnej puchówki – gorąco polecam. Połączenie primaloftu z puchem to jest to! Vario nie jest bardzo obszerna, przez co idealnie nadaje się do noszenia na przykład pod membraną.

Ale dzięki atrakcyjnemu wyglądowi znakomicie sprawdza się także jako warstwa wierzchnia. Odważna czerwień z błękitnymi zamkami (oraz błękitną nitką użytą do poprzecznego pikowania), dizajnersko umieszczone błękitne logo Małachowskiego – wszystko to powoduje, że po powrocie z gór czy wspinania, niechętnie rozstaniemy się z nią w mieście.

Piotr Jasieński
ratownik TOPR


Źródło: www.ceneria.pl

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-30
BIZNES
 

Sezon zimowy 2023-2024 w Południowym Tyrolu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-06
BIZNES
 

Dołącz do przygody życia – FJALLRAVEN POLAR 2024

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-10-10
BIZNES
 

Lavaredo – nowa marka na polskim rynku outdoorowym

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com