facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-05-14
 

Krym - ważne odhaczenie

Ukraiński zespół braci Nefiedow - Siergieja i Andrieja - dokonał pierwszego klasycznego przejścia drogi Machombo na świetnej, gładkiej ścianie Morczeki (980 m), uważanej za jedną z najładniejszych i zarazem najtrudniejszych do pokonania ścian na Krymie.
Morczeka (980 m) – uważany jest za jedną z najładniejszych i zarazem najtrudniejszych gór Krymu. Ze szczytu opada ściana o wysokości niemal 400 metrów, przecięta ponad dwudziestoma drogami, z czego prawie wszystkie zostały wycenione najwyżej – 6A i 6B[1].

Droga Maczombo została wytyczona przez ukraiński zespół z Odessy, A. Lawrinienko – W. Mogiła w 2002 r. Pierwotnie otrzymała ona wycenę VI+A3[2], 335 m, 8 wyciągów. (Warto dodać, że jeszcze w tym samym roku, w którym droga powstała, otrzymała też przejście samotne! Dokonał go świetny białoruski wspinacz, Aleksandr Maksimenia. O innym jego przeżyciu, niesamowitym wyczynie - można przeczytać tu: http://www.goryonline.com/blogwpis-1860).

Co do tegorocznego pierwszego klasycznego przejścia drogi Maczombo - zostało ono dokonane 24-go kwietnia b.r. Trudności drogi ocenione zostały w skali francuskiej (jak to jest przyjęte na Krymie) na 7c+. Bracia Niefiedow zmieniali się na prowadzeniu na każdym stanowisku, zaś wszystkie własne punkty asekuracyjne zostały założone w trakcie przejścia.


[1] 6B – to najwyższy stopień trudności w ros. skali (ogólnej) trudności wspinaczkowych w górach – nieco podobnej do alpejskiej, także zamkniętej od góry stopniem 6B. (przyp. aut.)

[2] [Od siebie (jako, że sam odwiedziłem dwa rejony skalne na Krymie) dodać mogę, iż wyceny tamtejszych dróg należą do surowych, albo też „bardzo surowych”; w tym przypadku - w odcinkach, których trudności ocenione są na A3 - można przeczytać m.in. o „wielokrotnym użyciu skyhooków” i innych „tej klasy” przelotach; skyhooki zdarzają się również na wyciągach o trudnościach A2...]

 

 Widok na ścianę z naniesionym przebiegiem dróg. [fot. mountain.ru]
 Ściana Mroczeki. [fot. mountain.ru]
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-07-08
GÓRY
 

Rocznica pierwszego wejścia na Gaszerbrum II

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com