Ze względu na zagrożenie lawinowe i trudne warunki do uprawiania turystyki, ostatnie dwa tygodnie minęły w Tatrach dość spokojnie. Ratownicy nie mieli zbyt wiele pracy.
W dniu 23.03 poszukiwano trójki turystów, którzy dnia poprzedniego wyjechali w Tatry i nie poinformowali najbliższych o tym, gdzie są i co się z nimi dzieje. Żona jednego z nich zadzwoniła do TOPR z prośbą o rozpoczęcie poszukiwań. Turystów namierzono w Dolinie Chochołowskiej.
W poniedziałek, 25.03, po godz. 21, ratownik pełniący dyżur w Morskim Oku poinformował Centralę TOPR, że ze wspinaczki w rejonie Mokrej Wanty nie powrócił zespół taterników. Polecono mu, aby wyszedł nad Czarny Staw i próbował nawiązać kontakt ze wspinaczami. Po godz. 23 ratownik spotkał taterników, którzy, po późno zakończonej wspinaczce, schodzili nad Czarny Staw. Wspólnie dotarli do schroniska nad Morskim Okiem około 1 w nocy.
29 marca, po godz.15, ratownicy z Grupy Beskidzkiej poprosili o przylot TOPR-owskiego Sokoła w rejon Babiej Góry, gdzie jeden z turystów, w wyniku upadku, doznał m.in. urazu głowy, otarć i potłuczeń. Rannego przetransportowano do szpitala w Nowym Targu.
W dniu 4.04, w rejonie Beskidu, ratownicy TOPR przeprowadzili w ramach szkolenia pozorowaną akcję lawinową. Poszukiwania osób, zakopanych w jamach śnieżnych, prowadzono z pomocą psów lawinowych, wykorzystaniem detektorów lawinowych i systemu Recco. Kiepska pogoda nie pozwoliła na udział śmigłowca.
W Tatrach pełnia zimy. Wszędzie zalega sporo śniegu. Szlaki są zasypane, a mgła utrudnia orientację w terenie. Aktualnie ogłoszony jest II stopień zagrożenia lawinowego. Z chwilą ocieplenia należy spodziewać się wzrostu zagrożenia lawinami. Na Kasprowym Wierchu są wyśmienite warunki narciarskie. Na pewno będzie można jeździć tam na nartach aż do weekendu majowego, tym bardziej, że prognozy przewidują nieco kolejnych opadów śniegu.
Dodatkowe informacje o zagrożeniu lawinowym (środa, 10 kwiecień 2013)
Na większości obszaru Tatr Polskich pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Słabe warstwy znajdują się na głębokości zaledwie 50 - 70 cm. Ta niewielka głębokość niestabilnych warstw może powodować w razie wystąpienia niekorzystnych czynników (szczególnie w przypadku gwałtownego ocieplenia) szybki wzrost lokalnego zagrożenia lawinowego. Niewielki opad z umiarkowanym wiatrem nagromadził zwłaszcza powyżej 1500 m n.p.m. oraz w pobliżach grani świeże depozyty śniegu, które mogą stanowić dodatkowe zagrożenie lawinowe. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy.
cytat za:www.topr.pl (tam tez aktualne dane o zagrożeniu lawinowym)