facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-11-05
 

Kronika TOPR 5.11.2012.

Za nami smutne listopadowe Święta. Ratownicy jak co roku odwiedzali groby zmarłych kolegów ratowników, kładąc na ich mogiły symboliczną gałązkę kosodrzewiny.
Niestety z roku na rok gałązek  jest coraz więcej. W minionym roku odeszli za „niebieską grań” śp. Koledzy  Ratownicy: Józef Uznański, Zbigniew Jabłoński i Jędrzej Malinowski.

W Tatrach miniony tydzień był spokojny. Kiepska pogoda nie sprzyjała wysokogórskim wędrówkom. Trochę pracy ratownicy mieli w ostatni weekend. I tak:

W piątek 2.11. w godzinach popołudniowych telefonicznie naprowadzano na szlak turystów, którzy mieli problemy z zejściem ze Świnicy i z Granatów. Dobre rady okazały się skuteczne. Turyści bezpiecznie powrócili do Murowańca.
W godzinach późno wieczornych z Murowańca do szpitala przetransportowano 30-letniego turystę z Węgier, który upadając doznał bolesnego stłuczenia żeber.

W sobotę 3.11. z Rusinowej Polany do szpitala przewieziono 38-letnią turystkę z Kielc, która w wyniku upadku doznała bolesnej kontuzji nogi.

W niedzielę 4.11. na szlaku pomiędzy Kasprowym a Myślenickimi Turniami upadła doznając kontuzji stawu skokowego 49-letnia turystka z Mord. Z pomocą pospieszyła 4-osobowa ekipa ratowników. Po udzieleniu I pomocy turystkę w noszach wyniesiono na Kasprowy W.,  kolejką zwieziono do Kuźnic i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

W piątek 2.11. na Wiktorówkach odsłonięto tablice naszych zmarłych kolegów: Mietka Kołodziejczyka, Jędrzeja Malinowskiego, Piotrka Malinowskiego, Rafała Mikiewicza, Pawła Nadybala i Józefa Uznańskiego.

W sobotę 3.11. ratownicy obchodzili swoje święto - Dzień Ratownika. Przed południem odbyło się uroczyste zebranie, a wieczorem w Murowańcu spotkanie ratowników i zaproszonych na nie gości. Tym razem turyści byli na tyle sympatyczni, że dali w spokoju poświętować ratownikom.

Przed nami prawdziwie listopadowy tydzień. Ma być mokro, w górach trochę śnieżnie i wietrznie. Nie będzie to pogoda zachęcająca do wysokogórskich wycieczek. Radzimy, by ten czas poświęcić na przygotowanie nart i snowboardów na zbliżającą się zimę.

za: www.topr.pl
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-12-02
GÓRY
 

Turystyka zimowa dla zaawansowanych

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-28
GÓRY
 

Conrad Anker - wspinacz doskonały

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-23
GÓRY
 

W stronę wolności

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-05
GÓRY
 

Marek Holeček – wytrwałość i satysfakcja

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com