facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-02-16
 

Kronika TOPR 4.02.2013.

Miniony tydzień to wyjątkowa huśtawka pogody. Najpierw mróz, potem spore ocieplenie, wiejący halny, opad deszczu, a na koniec powrót prawdziwej zimy z intensywnym opadem śniegu.
Nic dziwnego, ze taka pogoda nie sprzyjała „sercowcom”. Wiele osób przebywających w górach czuło się kiepsko. Niestety jeden z turystów nie wytrzymał tak gwałtownych zmian pogody doszło do wypadku śmiertelnego. 3.02. o godz. 10.27 do TOPR dotarła informacja, że na szlaku z Kuźnic na Halę Gąsienicową w rejonie Skupniowego Upłazu znajduje się nieprzytomny turysta. Turyści, którzy znajdowali się w pobliżu rozpoczęli reanimację. Z Centrali TOPR wyruszyła w tamtym kierunku ekipa ratowników. Z Kasprowego na miejsce wypadku udała się dwuosobowa ekipa ratowników zabierając ze sobą zestaw reanimacyjny. O godz. 11.01 pierwsi ratownicy dotarli na miejsce zdarzenia. Rozpoczęto zaawansowane zabiegi reanimacyjne. Udało się przywrócić turyście podstawowe funkcje życiowe. Po zapakowaniu do deski autopuls rozpoczęto transport turysty skuterem do Kuźnic. Tam przekazano go załodze karetki S. Niestety po chwili lekarz stwierdził zgon 55-letniego turysty. Najprawdopodobniej przyczyną zgonu był rozległy zawał. O godz. 13.54. kolejne wezwanie. Tym razem na Goryczkowej bardzo źle się poczuł około 60-letni narciarz z Krakowa. Narciarz po udzieleniu mu I pomocy został zwieziony do Kuźnic i przekazany oczekującej tam karetce S. Sporo pracy mieli ratownicy pełniący dyżury na stokach narciarskich. Tylko w drugiej połowie stycznia (pierwsze dwa tygodnie ferii) ratownicy zwieźli ze stoków 435 kontuzjowanych narciarzy. Od początku zimy ratownicy udzielili pomocy 997 kontuzjowanym narciarzom. Większość kontuzji to urazy stawów (w tym głównie stawów kolanowych) i złamania kończyn. Niestety przyczyny wypadków leżą głównie po stronie narciarzy i snowboardzistów.

Ostatnie opady śniegu poprawiły warunki narciarskie, ale z kolei spowodowały wzrost zagrożenia lawinowego. Aktualnie jest ogłoszony III stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki są zasypane. Warunki do uprawiania wysokogórskiej turystyki są trudne i niezbyt bezpieczne. Do czasu stabilizacji pokrywy śnieżnej proponujemy ograniczyć wycieczki tylko do tatrzańskich schronisk. Do narciarzy i snowboardzistów mamy prośbę, by przestrzegali podstawowych zasad bezpiecznej jazdy na stokach.

www.topr.pl
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-04
GÓRY
 

Safiental na weekend

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-05
GÓRY
 

Via Alpina – 2650 kilometrów samotnie przez Alpy

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-03
GÓRY
 

Opolski Festiwal Gór zaprasza!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com