facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-09-05
 

Kronika TOPR 3.09.2012.

Za nami wakacyjne miesiące pełne turystów wędrujących po tatrzańskich szlakach. Wygląda na to, że tego lata padł rekord wejść do TPN. Ratownicy przez te dwa letnie miesiące mieli sporo pracy.
Na szczęście w zdecydowanej większości wypadki, do jakich dochodziło, były lżejszego kalibru, choć zdarzyło się również kilka wypadków śmiertelnych. Na bardziej szczegółową analizę  będzie jeszcze czas. Ta kronika to opis zdarzeń w ostatnim wakacyjnym tygodniu.

Wtorek  28.08.

O godz. 11.13 do TOPR dotarła informacja od turystów idących z Kasprowego w kierunku Giewontu, że w rejonie Suchych Czub Kondrackich znajduje się turysta z bolesnym urazem stawu skokowego uniemożliwiającym dalsze poruszanie się. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu oczekującego na pomoc turysty. Po udzieleniu I pomocy założono mu uprząż ewakuacyjną. 52-letni turysta bezpośrednio z miejsca wypadku został wciągnięty windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

O godz. 16.06 powiadomiono TOPR, że w rejonie Kozich Czub nagle stracił przytomność 62-letni turysta. Wystartował śmigłowiec. Ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca zdarzenia. Rozpoczęto zaawansowane zabiegi resuscytacyjne. Udało się przywrócić turyście podstawowe funkcje życiowe. Po ułożeniu na desce Autopuls i włożeniu do noszy, turystę windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i pilnie przetransportowano na lądowisko przy zakopiańskim szpitalu. Tam został on przekazany załodze karetki „S”.

Czwartek 30.08.

Po godz. 14-tej z Hali Gąsienicowej do szpitala przetransportowano 23-letniego turystę z Dębicy, który w tamtym rejonie doznał kontuzji stawu skokowego.
Po godz. 17-tej  z Hali Gąsienicowej do szpitala przetransportowano karetką TOPR 21-letnią turystkę z Wrześni, która podczas zejścia z Karbu upadła doznając mocnych potłuczeń i otarć.

Piątek 31.08.

O godz. 10.50 powiadomiono TOPR, że podczas wspinaczki Kominem Drege`a prowadzący I wyciąg 24-letni taternik z Krosna odpadł i spadając z wysokości około 25 m wyrwał wszystkie założone przez siebie przeloty i spadł do podstawy żlebu. W wyniku upadku doznał  wielonarządowych obrażeń w tym bardzo poważnego urazu głowy. Na miejsce wypadku ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie udzielono rannemu taternikowi I pomocy. Następnie włożono go do noszy francuskich i bezpośrednio z miejsca wypadku windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i pilnie przetransportowano na przyszpitalne lądowisko. Tam rannego taternika przekazano załodze karetki „S”. Niestety po kilku godzinach  taternik zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.
Po godz. 14-tej na szlaku z Kuźnic na Boczań zasłabła 20-letnia turystka z Zalesia. Turystkę po udzieleniu I pomocy quadem przetransportowano do Kuźnic i dalej samochodem do szpitala.

Sobota 1.09.


O godz. 13.55 powiadomiono TOPR, że w rejonie Szpiglasowej Przeł. spadła kilka m ze szlaku turystka doznając ran głowy. Na miejsce wypadku ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie i udzieleniu I pomocy turystkę śmigłowcem przetransportowano do zakopiańskiego szpitala.
Przed godz. 17-tą do TOPR zadzwonił jeden z turystów informując, że wraz z kolegą , który choruje na astmę schodzą z Rysów. Są około 300 m powyżej Czarnego Stawu. Kolega źle się poczuł. Zażył stosowne lekarstwa, ale na razie nie jest w stanie schodzić. Po kilkunastu min. kolejny telefon, że jego stan się nie poprawia. Wystartował śmigłowiec. Po desancie w pobliżu oczekującego na pomoc turysty ratownicy założyli mu uprząż ewakuacyjną. Turysta został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Niedziela 2.09.

Po godz. 14-tej  schodząca z Wiktorówek na Zazadnią 74-letnia turystka z Poznania zasłabła. Ratownicy zwieźli ją samochodem na Zazadnią.
Po godz. 20-tej z Kalatówek do szpitala przetransportowano dwoje turystów z Gdańska  z oznakami silnego zatrucia pokarmowego. 
Na najbliższy tydzień przewidywana jest zmienna pogoda. Pierwsze dni to możliwość opadów i burz, pod koniec tygodnia ma wrócić piękna słoneczna pogoda, zapraszająca na wycieczki w jesienne już Tatry.

Pobrane z http://www.topr.pl/

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-04
GÓRY
 

Safiental na weekend

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-05
GÓRY
 

Via Alpina – 2650 kilometrów samotnie przez Alpy

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-03
GÓRY
 

Opolski Festiwal Gór zaprasza!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com