facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-07-24
 

Kronika TOPR 23.07.2012.

W Zakopanem i na Podhalu tłum turystów. Spory tłok również na wszystkich tatrzańskich szlakach. Zmienność pogody i opady deszczu komplikowały życie turystom. Mokre szlaki były przyczyną wielu poślizgnięć i upadków. Ratownicy mieli sporo pracy.
Wtorek 17.07.
Po godz. 15-tej z Doliny Strążyskiej do szpitala przetransportowano 15-letnią turystkę z Ełku, która w wyniku upadku doznała kontuzji stawu skokowego.
Po godz. 17-tej  19-letni turysta z Krakowa schodząc z Kasprowego W. będąc powyżej Myślenickich Turni upadł doznając kontuzji kolana . Ratownicy po udzieleniu I pomocy przetransportowali go samochodem do szpitala.
O godz. 18.47 powiadomiono TOPR, że na szlaku pomiędzy Zawratem a  5-cioma Stawami, w rejonie Kołowej Czuby upadła i złamała podudzie 40-letnia turystka z Opacza. Na miejsce wypadku ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie udzielono rannej I pomocy. Następnie ranną włożono do będącego w niskim zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala. 

Środa 18.07.
O godz. 13.50  powiadomiono TOPR, że podczas zejścia z Krzyżnego do 5-ciu Stawów bolesnej kontuzji kolana doznał 35-letni turysta z Bydgoszczy. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu oczekującego na pomoc turysty. Po udzieleniu I pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej turysta został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.
Po godz. 14-tej z Dol. Strążyskiej przewieziono do szpitala 54-letnia turystkę z Warszawy, która upadając złamała rękę.
Po godz. 15-tej z Kondratowej do szpitala przewieziono 35-letnią turystkę z Francji, która upadając doznała kontuzji nogi.

Czwartek 19.07.
Po godz. 18-tej z Drogi do M. Oka do szpitala przewieziono 12-letnią turystkę z Lipska, która doznała urazu stawu skokowego.
O godz. 18.24 do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z żoną i znajomym podchodzą z Hali Gąsienicowej na Kasprowy. Żona tak osłabła, że nie jest w stanie kontynuować podejścia. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur na Hali Gąsienicowej. Po dotarciu na miejsce stwierdził, że stan 62-letniej turystki jest na tyle poważny, że potrzebny jest  transport śmigłowcem . Wystartował śmigłowiec, który przetransportował turystkę do szpitala.

Piątek 20.07.
O godz. 10.40 powiadomiono TOPR, że na Psiej Trawce jest turysta, który ma atak padaczki. Przybyli na miejsce wypadku ratownicy nie znaleźli nikogo kto potrzebowałby pomocy.
O godz. 12.13 informacja, że na progu Zmarzłego Stawu kontuzji stawu skokowego doznał 16-letni mieszkaniec Poronina. Został on przez współtowarzyszy doprowadzony do Murowańca, skąd samochodem przewieziono go do szpitala.
O godz. 13.05. powiadomiono TOPR, że w rejonie Przeł. pod Kopą Kondracką znajduje się 57-letnia turystka z Poznania z niewydolnością krążeniową. Turystkę śmigłowcem przetransportowano do szpitala.
O godz. 13.46 do TOPR dociera informacja, że poniżej Kopieńca znajduje się 46-letnia turystka z objawami stanu przedzawałowego. Wystartował śmigłowiec. Ratownicy desantowali się w pobliżu oczekującej na pomoc turystki. Po udzieleniu I pomocy została ona włożona do noszy francuskich, windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca  i przetransportowana do szpitala.
O godz. 16.45 poinformowano TOPR, że w Dol. Roztoki przy dolnej stacji wyciągu towarowego znajduje się turysta z urazem nogi. Po udzieleniu I pomocy został on quadem zwieziony na Wodogrzmoty i dalej samochodem do szpitala.
O godz. 17.20  powiadomiono TOPR, że na Orlej Perci w rejonie Orlej Baszty znajduje się turystka, która opadła z sił i nie da rady dalej kontynuować wycieczki. Po jakimś czasie ponowny telefon, że turystka ma dolegliwości sercowe. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu na Pościeli Jasińskiego zlokalizowano grupę 5-ciu osób, a wśród nich  kobietę, do której wezwano ratowników. Ratownicy z pokładu śmigłowca zdesantowali się w pobliżu. Turyści starali się wymóc na ratownikach, by cała ekipę śmigłowcem zabrano z Orlej Perci. Na pokład zabrano tylko turystkę, która przetransportowano do szpitala. Pozostałych turystów ratownicy sprowadzili na Halę Gąsienicową.

Sobota 21.07.
W godz. popołudniowych ze szlaku z 5-ciu Stawów przez Świstówkę do M. Oka ratownik pełniący dyżur w M. Oku pomógł sprowadzić 52-letniego turystę, któremu skurcz mięśni utrudniał samodzielne schodzenie.

Niedziela 22.07.
O godz. 10.30 poinformowano TOPR, że na szlaku z 5-ciu Stawów na Krzyżne kontuzji barku doznał 21-letni turysta z Legnicy. Z pomocą pospieszył ratownicy pełniący dyżur w Stawach, a z Zakopanego ze względu na nielotną pogodę wyruszyła ekipa transportowa. Po udzieleniu I pomocy turysta został sprowadzony do schroniska w Stawach i dalej pod próg Stawiarski, gdzie przejęła go ekipa z Zakopanego. W tym czasie poinformowano ratowników, że w rejonie Kołowej Czuby 37-letni turysta z Nowego Tomyśla upadł i złamał nogę. Część ekipy sprowadzającego turystę z urazem barku zawraca i udaję się pod Kołową Czubę. Po godz. 14-tej ratownicy docierają do rannego turysty i udzielają mu I pomocy. Następnie wkładają go do noszy Konga i transportują do schroniska. W tym czasie turysta z urazem barku zostaje sprowadzony do Wodogrzmotów i przekazany karetce pogotowia. Pogoda w Stawach poprawia się na tyle, że możliwy jest przylot śmigłowca. Turysta z urazem nogi zostaje śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

Na najbliższy tydzień przewidywane są okresowe opady i burze. Radzimy wziąć to pod uwagę przy programowaniu wycieczek, tak by załamanie pogody i burze nie zastały nas na graniach i wierzchołkach.

Pobrane z: Topr.pl
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-14
GÓRY
 

Wyprawa Anny Tybor na Nanga Parbat nabiera rozpędu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com