facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-12-17
 

Kronika TOPR 16.12.2012.

Za nami połowa grudnia. Święta prawie za progiem, a tu zima płata nam figle. Zamiast dużej ilości śniegu i mrozu przyszło ocieplenie. Śnieg taje w oczach, a prognozy na najbliższy tydzień nie zapowiadają większych opadów. Miniony tydzień dla ratowników był pracowity, głównie przez szkolenia, odbiory tras narciarskich i przygotowywaniu dyżurek i sprzętu do zimowych dyżurów.
W porozumieniu z PKL zorganizowano szkolenie z ewakuacji z wyciągu w Kotle Gąsienicowym.  Dzięki udziałowi młodzieży z Liceum im. Oswalda Balzera – jako pozorantów, którzy zapełnili wyciąg, trenujący ewakuację  pracownicy PKL, strażacy i ratownicy TOPR przez ponad godzinę ewakuowali młodzież  z ponad  osiemdziesięciu krzesełek. Mimo sporego mrozu ewakuacja przebiegła sprawnie co świadczy o przygotowaniu, dobrej współpracy  i koordynacji działań przeprowadzających ją służb.

Ponieważ prawie wszystkie większe stacje narciarskie zaśnieżyły już część tras, koniecznym był ich odbiór pod względem zapewnienia bezpieczeństwa. Wszystkie odbierane trasy spełniały warunki bezpieczeństwa, otrzymały stosowny certyfikat, tak, że tylko od narciarzy i snowboardzistów będzie zależało, czy będą jeździć bezpiecznie i nie będzie dochodzić do wypadków.

W Tatrach w dalszym ciągu trwały poszukiwania za zaginionym w ubiegłym tygodniu turyście, który prawdopodobnie udał się do Dol. Małej Łąki. Prowadzone poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
We czwartek 13.12. ratownicy pospieszyli z pomocą turyście, który zagubił się pomiędzy Przeł. pod Kopą Kondracką a Kasprowym.  Został on odnaleziony w rejonie Pośredniego Goryczkowego. Ratownicy doprowadzili go na Kasprowy Wierch.

W Tatrach mimo niewielkiej pokrywy śniegu obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego. Wiejący wiatr poprze wiewał śniegi do żlebów, jarów i kotlinek. Tam potworzyły się magazyny, słabo związanego z podłożem śniegu. Takie warunki nie są bezpieczne do uprawiania wysokogórskiej turystyki.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com