facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-01-16
 

Kronika TOPR 14.01.2013.

Za nami prawie połowa stycznia. W Tatrach zima, ujemne temperatury, niezbyt wielki opad śniegu. Na Podhalu taki trochę turystyczny przestój. Turyści zza wschodniej granicy już wyjechali, a zimowe ferie dopiero się zaczynają.
W Tatrach turystów niewielu. W sobotę 12.01. ruszył wyciąg w Kotle Gąsienicowym. Mimo pogody i dobrych warunków narciarzy nie było zbyt wielu. Miniony tydzień ratownikom minął dość spokojnie. Zanotowano tylko jedną poważniejszą interwencję. I tak:
W dniu 8.01. na Filar Świnicy wybrał się 3-osobowy zespół młodych taterników z Krakowa. Gdy nie powrócili do schroniska po godz. alarmowej, nawiązano z nimi kontakt telefoniczny. Okazało się, że taternicy ukończyli drogę, ale mają trudności orientacyjne z zejściem. Są w dobrej formie, postanowili się okopać i przeczekać do rana. O godz. 5-tej z Centrali wyruszyła ekipa ratunkowa. Po dojechaniu do Murowańca ratownicy na nartach podeszli na Świnicką Przeł. Około godz. 10-tej w trudnych warunkach, przy ograniczonej widoczności, wiejącym wietrze i padającym śniegu nawiązano z taternikami kontakt głosowy. Okazało się, że są oni na płn-.wsch. wierzchołku Świnicy. O godz. 10.20 ratownicy dotarli do oczekujących na pomoc taterników i zaczęli ich sprowadzać przez Kasprowy Wierch do schroniska na Hali Gąsienicowej, gdzie cała ekipa dotarła o godz. 13-tej. 
W Tatrach panują trudne warunki turystyczne i wspinaczkowe. Pada śnieg przy silnym wietrze. Tworzą się zaspy, a na stronie zawietrznej odkładają się poduchy nie związanego z podłożem śniegu. Wzrosło zagrożenie lawinowe. W dniu dzisiejszym TOPR ogłosił III stopień zagrożenia lawinowego. Do czasu wyraźnej poprawy warunków i ustabilizowania pokrywy śnieżnej radzimy nie wyruszać na wysokogórskie wycieczki.
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-10-27
GÓRY
 

Pik Wiernyj – tym razem słowacki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-10-22
GÓRY
 

Fundacja TOPR. Twój 1% ma znaczenie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-10-18
GÓRY
 

X Opolski Festiwal Gór już za nami

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-09-23
GÓRY
 

Tyrolskie lodowce - radość do potęgi piątej

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com