facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-02-16
 

Kronika TOPR 11.02.2013.

Wreszcie zima nadrobiła zaległości śniegowe. Zasypało całe Podhale. W Tatrach w sumie spadło ponad metr śniegu.
Wzrosło zagrożenie lawinowe. Ze śnieżnego puchu cieszyli się narciarze, gdyż warunki narciarskie na wszystkich trasach zrobiły się rewelacyjne. Gorsze samopoczucie mieli turyści, którym zasypało szlaki. Wędrowanie stało się bardzo uciążliwe, a na wysokogórskich szlakach wręcz niemożliwe. Na kilka dni ze śniegi odcięły możliwość dojścia do schroniska w 5-ciu Stawach.

W Tatrach tydzień minął w miarę spokojnie.
We wtorek 5.02. przy gęsto padającym śniegu i ograniczonej widoczności z Kasprowego  w kierunku Przeł. Pod Kopą Kondracką na samotną wycieczkę wybrał się 42-letni turysta z Warszawy. O godz. 16-tej zadzwonił do TOPR informując, że jest gdzieś na grani, najprawdopodobniej w rejonie Pośredniego Goryczkowego. Zgubił się, nie wie gdzie iść. Jest dużo śniegu, spore nawisy i brak widoczności. Prosi o pomoc. Z Kasprowego z pomocą pospieszyło dwóch ratowników. O godz. 17.18 ratownicy natrafili na Czubie Goryczkowej na poszukiwanego turystę. Asekurując doprowadzili go na Przeł. Goryczkową nad Zakosy i dalej w dół do Kotła Goryczkowego. W tym czasie dwóch ratowników wyjechało do Kotła Goryczkowego skuterem. Tam przejęli turystę i o godz. 19-tej zwieźli go do Kuźnic. Turysta może mówić o sporym szczęści, że nie spadł gdzieś z lawiną.
W dniu 6.02. ratownicy przetransportowali do oczekującej karetki pogotowia, NN mężczyznę znalezionego na Lipkach.
Sporo pracy mieli ratownicy dyżurujący na stokach narciarskich. Doszło do wielu wypadków, mimo że na wszystkich trasach są bardzo dobre warunki narciarskie.

Aktualnie ogłoszony jest III stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki są zasypane śniegiem. Wędrowanie po wyżej położonych szlakach wymaga torowania w głębokim śniegu, co zabiera sporo sił.  Do chwili stabilizacji pokrywy śnieżnej odradzamy wędrowanie po wyżej położonych i nieprzetartych szlakach.


----------

czwartek, 14 lutego 2013
Na najbliższą dobę prognozujemy 2. stopień zagrożenia lawinowego. Zwracamy uwagę na fakt, że "2" to już dosyć poważne zagrożenie, w statystykach lawinowych obfitujące w największą ilość wypadków. Apelujemy o uważne czytanie definicji stopni zagrożenia oraz o stosowanie się do związanych z nimi zaleceń. Osobom nie posiadającym umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego odradzamy wycieczki w teren wysokogórski.

Śledź warunki pogodowe i zagrożenie lawinowe na
www.topr.pl

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-11-12
GÓRY
 

Nowa droga Ukraińców na Annapurnie III

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-11-05
GÓRY
 

Doposażenie zimowe GOPR: akcja crowdfundingowa

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-10-27
GÓRY
 

Pik Wiernyj – tym razem słowacki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-10-22
GÓRY
 

Fundacja TOPR. Twój 1% ma znaczenie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-10-18
GÓRY
 

X Opolski Festiwal Gór już za nami

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com