facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-09-10
 

Kronika TOPR 10.09.2012

Jak na razie wrześniowa pogoda sprzyja turystom. W większości dni było dość ciepło i słonecznie. W Tatrach tłumy turystów. Ratownicy mieli sporo pracy. Doszło do wielu interwencji. Niestety znów zdarzył się śmiertelny wypadek. I tak:

Poniedziałek 3.09
O godz. 11.38 do TOPR zadzwoniła turystka z informacją, że podczas podejścia na Kondratową zasłabł jej 64-letni mąż. Z Centrali wyruszyła 4-osobowa ekipa ratowników. Po dotarciu na miejsce zdarzenia udzielono turyście pomocy i samochodem przetransportowano do szpitala.
Przed godz. 16-tą do TOPR dotarła informacja, że na szlaku z Iwaniackiej Przeł. do Dol. Kościeliskiej znajduje się turysta po utracie przytomności. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu oczekującego na pomoc turysty. Po udzieleniu I pomocy turystę po ataku padaczki śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

Wtorek 4.09
Przed godz. 9-tą z Kalatówek do szpitala przewieziono angielskiego turystę z objawami silnego osłabienia.
Po godz. 11-tej z Hali Pisanej do szpitala przewieziono 65-letnią turystkę z dolegliwościami sercowymi.
O godz.11.50 do TOPR zadzwonił jeden z taterników wspinających się w rejonie Niebieskiej Turni informując, że przed chwilą widział jak ze szlaku w kierunku Zawratu spadł około 50 m na piargi jakiś turysta i się nie rusza. Widzi jak ze szlaku w tamto miejsce próbują dojść jacyś turyści, którzy zauważyli leżącego człowieka. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca wypadku. Przejęli od turystów reanimację. Mimo prowadzenia przez prawie godzinę zaawansowanych zabiegów reanimacyjnych turysta zmarł w wyniku wielonarządowych obrażeń. Ratownikom pozostał smutny obowiązek przetransportowania zwłok. Przyczyną śmiertelnego wypadku było najprawdopodobniej poślizgnięcie lub zasłabnięcie na eksponowanym odcinku szlaku i upadek z wysokości.
W trakcie działań w rejonie Świnicy do TOPR dotarła informacja, ze podczas zejścia z Iwaniackiej Przeł. do Dol. Chochołowskiej źle się poczuł 32-letni turysta z Poznania. Nie da rady zejść o własnych siłach. Z pomocą pospieszyła ekipa ratowników, którzy przetransportowali turystę do szpitala z objawami silnego bólu brzucha.
Po godz. 13-tej podczas zejścia z Czerwonej Przeł. do Dol. Strążyskiej bolesnej kontuzji stawu skokowego doznała 56-letnia turystka z Warszawy. Ranną po udzieleniu I pomocy samochodem przewieziono do szpitala.

Środa 5.09
O godz. 13.50 do TOPR zadzwonił turysta informując, że schodząc z Przysłopu Miętusiego do Dol. Kościeliskiej przy Potoku Miętusim napotkał 78-letniego turystę, który w wyniku upadku doznał ran głowy. Przybyli na miejsce zdarzenia ratownicy udzielili I pomocy rannemu turyście z Niemiec i następnie przewieźli go do szpitala.
O godz. 15.45 do TOPR dotarła informacja, że w górnej części drogi „Warianty Małolata” na Kazalnicy Mięguszowieckiej odpadł i złamał rękę oraz mocno się potłukł i poocierał prowadzący wyciąg 25-letni taternik z Kielc. Na miejsce wypadku ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie w pobliżu oczekującego na pomoc taternika udzielono mu I pomocy. Następnie taternik został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Czwartek 6.09
Przed godz. 17-tą z 5-ciu Stawów do szpitala przetransportowano śmigłowcem 27-letniego turystę z Olsztyna, który mocno poparzył się wrzątkiem.

Piątek 7.09

Po godz. 13-tej z Niżniej Polany Kominiarskiej do szpitala przetransportowano 38-letniego mieszkańca Sosnowca, który w wyniku silnego zatrucia pokarmowego nie był w stanie o własnych siłach kontynuować wycieczki.
Po godz. 16-tej na szlaku z 5-ciu Stawów przez Świstówkę do M. Oka skręciła staw skokowy 30-letnia turystka z Karczewa. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w M. Oku. Po zaopatrzeniu sprowadził turystkę do schroniska, skąd samochodem przewieziono ją do szpitala.

Sobota 8.09
Po godz. 13-tej ze szlaku pomiędzy Psią Trawką a Polaną Waksmundzką przetransportowano do szpitala 52-letniego turystę z Katowic, który w wyniku upadku złamał rękę.
Po godz. 15-tej z Murowańca do szpitala przewieziono 31-letnią turystkę z Piaseczna z objawami kolki nerkowej.
Po godz.15-na szlaku z 5-ciu Stawów do M. Oka 42-letnia turystka z Gołkowic doznała urazu stawu skokowego. Po zaopatrzeniu turystkę w noszach zniesiono do M. Oka i następnie samochodem przetransportowano do szpitala.
Po godz. 20-tej z braku światła na szlaku z 5-ciu Stawów do M. Oka utknęło dwoje turystów. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w M. Oku, który sprowadził „turystów” do schroniska.

Niedziela 9.09
Po godz. 16-tej z Dol. Białego do szpitala przetransportowano 65-letnią turystkę z Łodzi, która w wyniku upadku doznała bolesnej kontuzji stawu skokowego.
Po godz. 19-tej z Dol. Kondratowej do szpitala przetransportowano 64-letnią turystkę z Rzeszowa, którą tak zmogły trudy wycieczki, że nie była w stanie o własnych siłach dotrzeć do Kuźnic.

Pierwsze dni tygodnia mają być słoneczne i ciepłe. Około czwartku ma nastąpić załamanie pogody, opady i mocne ochłodzenie. W wyższych partiach Tatr temperatura może spaść poniżej zera. Możliwe jest miejscowe zalodzenie wyżej położonych szlaków i opad śniegu, co spowoduje, że warunki do uprawiania tam turystyki nie będą łatwe. Przed wyruszeniem na wycieczki prosimy o zapoznanie się z aktualną prognozą pogody. Do plecaka radzimy zabrać czapkę, rękawiczki i ciepły polar.

cytat za: http://www.topr.pl/

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-03-28
GÓRY
 

Wielkie Solisko na dwa sposoby

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-14
GÓRY
 

Poszukiwania

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-09
GÓRY
 

Tam, gdzie nie zaglądają kruki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-07
GÓRY
 

HIS – czeska alternatywa

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com