facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Kotłownia w Lublinie zamknięta!

W pierwszych miesiącach działalności ściany wspinaczkowej przy UMCS trzeba było uważać, by odpadając zamiast na materac nie wpaść do kotła grzewczego. „Kotłownia” powstała piętnaście lat temu w piwnicy mieszczącej kotłownię dla projektowanego, ale nigdy nie wybudowanego, otwartego basenu pływackiego w Akademickim Ośrodku Sportowym. 

Kotłownia zamknięta (fot. szopamaciej.wordpress.com)
W spartańskich warunkach garstka zapaleńców, studentów UMCS i innych lubelskich uczelni, za własne pieniądze budowała obiekt, na którym można by na co dzień trenować w przyzwoitych warunkach. Dzisiaj działające na zasadach komercyjnych sztuczne ścianki wspinaczkowe znajdują się w każdym większym mieście, ale już społeczne inicjatywy zazwyczaj nie wychodzą poza stadium piwniczno-garażowe. Z „Kotłownią” było inaczej.

 

Przez te kilkanaście lat swoją pracą, a przede wszystkim z własnych funduszy, coraz większa grupa entuzjastów rozbudowywała obiekt w piwnicy podarowanej przez Uniwersytet. Z biegiem lat brudna kotłownia stopniowo zmieniała się w jeden z najlepszych obiektów tego typu w Polsce. Z czystym sumieniem można powiedzieć, że była to największa polska boulderownia  budowana niemal wyłącznie dzięki społecznej pracy osób się tam wspinających i trenujących. Tak wielkiej ścianki nie powstydziła by się ani stolica Polski – Warszawa, ani stolica polskiego wspinania – Kraków. Tym samym Uniwersytet bez ponoszenia żadnych kosztów zyskiwał coraz lepszy obiekt dla działającej w ramach AZS UMCS sekcji wspinaczkowej, która od wielu lat przywozi złote medale z Akademickich Mistrzostw Polski oraz obiekt do prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów w ramach zajęć z wychowania fizycznego.

 

Lubelska ścianka wspinaczkowa stała się znana w całej Polsce (i nie tylko) za sprawą dziesięciu edycji zawodów boulderowch BoulderFest. Zawody gromadziły rokrocznie kilkuset zawodników z całego kraju, jak również gości z zagranicy. Wielu podróżując z dalekich zakątków Polski do Lublina mijało skąpane w słońcu skały, by na dwa dni zamknąć się w tej brudnej piwnicy. Kotłownia gościła zarówno krajową czołówkę jak i osoby będące dopiero na początku swej kariery wspinaczkowej. Unikalna atmosfera i formuła lubelskich zmagań dawała możliwość solidnego wspinania się dla każdego, a wiele osób nigdy nie zawitałoby do Lublina, gdyby nie właśnie „kotłowniane” zawody.

 

Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy, a losy „Kotłowni” zostały przypieczętowane decyzją władz UMCS 30 września tego roku. Z niezrozumiałych przyczyn uczelnia pozbawiła się gotowego, bardzo dobrego obiektu wybudowanego w większości nie za uczelniane pieniądze, opłacającego comiesięczny czynsz.

 

Z żalem więc ogłaszamy zamknięcie „Kotłowni”, jednocześnie poświęcając się pracy nad znalezieniem nowego miejsca, do którego moglibyśmy przenieść kotłowniane panele, by lubelski bouldering nie przestał istnieć.


Zobaczcie reportaż TVP

 

Ekipa AKW Kotłownia

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com