facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-01-21
 

Korona Ziemi Martyny Wojciechowskiej

17 stycznia 2010, Martyna Wojciechowska wyruszyła z Warszawy, by zdobyć ostatni szczyt Korony Ziemi.
Do pełnej Korony Ziemi – najwyższe szczyty kontynentów - brakuje jej Carstensz Pyramid – najwyższego szczytu Australii i Oceanii znajdującego się na Nowej Gwinei lub jak twierdzą inni, położonej w Australii Góry Kościuszki (2228 m n.p.m.).

Martyna ambitnie wybrała Carstensz Pyramid, przy którym Góra Kościuszki jest łatwym do zdobycia kopcem. Na Górę Kościuszki prowadzi siedmiogodzinny, spacerowy szlak. Zdobycie Carstensz Pyramid wymaga wspinaczkowych umiejętności; skalna grań prowadząca do szczytu posiada III i IV stopień trudności, a uskoki w grani mają V stopień trudności w sześciostopniowej skali.

Carstensz Pyramid znany pod inną nazwą jako Puncak Jaya znajduje się w Górach Śnieżnych Nowej Gwinei, ma wysokość 4884 m. Szczyt został pierwszy raz zdobyty w 1962 przez nieżyjącego już Heinricha Harrera (pierwszego zdobywcy północnej ściany Eigeru, autora legendarnej książki „Siedem lat w Tybecie", opisującej ucieczkę z Indii do Tybetu, pobyt w Lhasie i przyjaźń z Dalaj Lamą), Philipa Templea (kierownika wyprawy), Russella Kippaxa oraz Alberta Huizenga.

Carstensz Pyramid będzie najtrudniejszym technicznie wśród zdobytych przeze mnie szczytów - mówi Martyna Wojciechowska. Wspinaczkowy trening, przygotowujący ją do skalnych trudności góry odbyła w Rzędkowickich skałkach pod okiem Artura Hajzera.

Dotarcie do podnóża góry to wielkie wyzwanie. Użycie helikoptera jest kosztowne i często niemożliwe. Można też próbować uzyskać zgodę na przejazd przez ogromną, 100 kilometrów długą i 50 km szeroką, odkrywkową kopalnię miedzi i złota. Niewielu się to udaje, bo amerykańska firma New Port – właściciel kopalni - nie chce pokazywać swojego barbarzyństwa i spowodowanej swoją działalnością ekologicznej klęski. Pozostaje przedzieranie się przez kilka dni tropikalną dżunglą, w której mieszkają rywalizujące ze sobą plemiona Papuasów, bardzo odporne na osiągnięcia zachodniej cywilizacji. Harrer napisał o nich: ludzie epoki kamienia łupanego.

Zdobywając szczyt, Martyna Wojciechowska będzie drugą - po Annie Czerwińskiej - Polką z tytułem Korony Ziemi.

Źródło: e-gory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-10-22
GÓRY
 

Fundacja TOPR. Twój 1% ma znaczenie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-10-18
GÓRY
 

X Opolski Festiwal Gór już za nami

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-09-23
GÓRY
 

Tyrolskie lodowce - radość do potęgi piątej

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com