facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-01-21
 

Korona Ziemi Martyny Wojciechowskiej

17 stycznia 2010, Martyna Wojciechowska wyruszyła z Warszawy, by zdobyć ostatni szczyt Korony Ziemi.
Do pełnej Korony Ziemi – najwyższe szczyty kontynentów - brakuje jej Carstensz Pyramid – najwyższego szczytu Australii i Oceanii znajdującego się na Nowej Gwinei lub jak twierdzą inni, położonej w Australii Góry Kościuszki (2228 m n.p.m.).

Martyna ambitnie wybrała Carstensz Pyramid, przy którym Góra Kościuszki jest łatwym do zdobycia kopcem. Na Górę Kościuszki prowadzi siedmiogodzinny, spacerowy szlak. Zdobycie Carstensz Pyramid wymaga wspinaczkowych umiejętności; skalna grań prowadząca do szczytu posiada III i IV stopień trudności, a uskoki w grani mają V stopień trudności w sześciostopniowej skali.

Carstensz Pyramid znany pod inną nazwą jako Puncak Jaya znajduje się w Górach Śnieżnych Nowej Gwinei, ma wysokość 4884 m. Szczyt został pierwszy raz zdobyty w 1962 przez nieżyjącego już Heinricha Harrera (pierwszego zdobywcy północnej ściany Eigeru, autora legendarnej książki „Siedem lat w Tybecie", opisującej ucieczkę z Indii do Tybetu, pobyt w Lhasie i przyjaźń z Dalaj Lamą), Philipa Templea (kierownika wyprawy), Russella Kippaxa oraz Alberta Huizenga.

Carstensz Pyramid będzie najtrudniejszym technicznie wśród zdobytych przeze mnie szczytów - mówi Martyna Wojciechowska. Wspinaczkowy trening, przygotowujący ją do skalnych trudności góry odbyła w Rzędkowickich skałkach pod okiem Artura Hajzera.

Dotarcie do podnóża góry to wielkie wyzwanie. Użycie helikoptera jest kosztowne i często niemożliwe. Można też próbować uzyskać zgodę na przejazd przez ogromną, 100 kilometrów długą i 50 km szeroką, odkrywkową kopalnię miedzi i złota. Niewielu się to udaje, bo amerykańska firma New Port – właściciel kopalni - nie chce pokazywać swojego barbarzyństwa i spowodowanej swoją działalnością ekologicznej klęski. Pozostaje przedzieranie się przez kilka dni tropikalną dżunglą, w której mieszkają rywalizujące ze sobą plemiona Papuasów, bardzo odporne na osiągnięcia zachodniej cywilizacji. Harrer napisał o nich: ludzie epoki kamienia łupanego.

Zdobywając szczyt, Martyna Wojciechowska będzie drugą - po Annie Czerwińskiej - Polką z tytułem Korony Ziemi.

Źródło: e-gory.pl
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2025-01-15
GÓRY
 

Halka w falbankach chmur - Laponia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2025-01-08
GÓRY
 

Lubimy element zaskoczenia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2025-01-07
GÓRY
 

Wielka Korona Tatr w rekordowym czasie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-12-30
GÓRY
 

Działam po swojemu

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2025 Goryonline.com