facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-11-21
 

Konkurs filmowy o Grand Prix KFG’08

Trudno wyobrazić sobie krakowską imprezę bez konkursu filmowego o zaszczytne Grand Prix KFG. To właśnie on tworzy od lat tradycję i esencję festiwalu...

5 grudnia swoją kolejną odsłonę będzie miał Krakowski Festiwal Górski. To wyjątkowe święto ludzi gór zagości w Krakowie już po raz szósty. W ciągu trzech dni w Krakowie gościć będzie wielki alpinistyczny świat - wybitne górskie osobowości, miłośnicy ekstremalnych podróży, świetni fotograficy, film, pokazy multimedialne, dyskusje, zawody sportowe etc.Trudno wyobrazić sobie krakowską imprezę bez konkursu filmowego o zaszczytne Grand Prix KFG. To właśnie on tworzy od lat tradycję i esencję festiwalu, a debiutanci otrzymują niepowtarzalną szansę na zaprezentowanie swojego kunsztu reżyserskiego. W tym roku do konkursu przystąpi kilkanaście wybranych filmów o wspinaniu, a szerzej o ekstremalnych pasjach związanych z górską przestrzenią.   

Wyścig polskich twórców o miano najlepszego obrazu górskiego od lat dostarcza nam wielkich emocji. Smaczku dodaje fakt, że konkursowi (po części amatorskich obrazów) towarzyszy co roku pokaz uznanych filmów zagranicznych, nagradzanych na największych światowych festiwalach, m.in. w kanadyjskim Banff. Nasze produkcje występują więc w sąsiedztwie tych najlepszych i najbardziej uznanych na świecie.

O tym, że konkurs nabiera z roku na rok coraz większego znaczenia i prestiżu świadczy m.in. nowe, profesjonalne jury, które swoją festiwalową działalność zainaugurowało rok temu, podczas jubileuszowej odsłony. Na „ławie sędziowskiej” zasiądą w tym roku: wybitny twórca filmów górskich Jerzy Surdel, czołowy dokumentalista młodego pokolenia Marcin Koszałka, przedstawiciel BMFF w Polsce Krzysztof Treter, miłośnik kina, autor publikacji w magazynach górskich Andrzej Mirek, redaktor naczelny magazynu Góry Piotr Drożdż oraz organizatorzy KFG i przedstawiciele portalu wspinanie.pl Piotr Turkot i Wojciech Słowakiewicz.

Twórca najlepszego filmu, oprócz symbolicznej statuetki autorstwa Elizy Kubarskiej, otrzyma czek na 4000 zł.W ubiegłych latach laureatami KFG byli:
. Do zdobywcy II nagrody trafi 2000 zł. Równie cennym wyróżnieniem jest Nagroda Publiczności ufundowana przez firmę SIGMA – aparat Sigma SD14 + obiektyw 18-200 F 3.5-6.3 DC.

2004 - Na Krawędzi, reż. Aleksander Dębski, Michał Zieliński. Ciekawy portret psychologiczny uczestników zimowej wyprawy na K2.
2005 - Praszczur, reż. Mirosław Dembiński. Zabawny, ujęty w lekkiej formie portret 77-letniego, tytułowego Praszczura, którego pasją jest paralotniarstwo.
2006 - Grand Prix nie przyznano. Druga, równorzędna nagroda trafiła do dwóch filmów; egzotycznego i malowniczego Lao Lao, reż Sławek Sławatecki oraz artystycznego, bardzo klimatyczngo The line, reż. Dominik Zadęcki.
2007 – Ścieżka góry, reż. Marek Kłosowicz. Piękny i mądry dokument o człowieku, dla którego "alpinizm jest ścieżką, jest drogą życia" - czyli portret legendy himalaizmu Wojtku Kurtyce.

Dla tych, którzy nie zdążyli jeszcze wysłać swojego zgłoszenia ważna informacja: termin nadsyłania filmów upływa 25 listopada 2008 r.

Informacja o filmach zakwalifikowanych do konkursu zostanie ogłoszona do 1 grudnia 2008 r.

Krakowski Festiwal Górski
Termin:
5-7 XII 2007
Miejsce: Akademia Ekonomiczna w Krakowie, ul. Rakowicka 27. 31-510 Kraków.

Strona Festiwalu:
www.kfg.pl  

Dorota Dubicka

ZGŁOSZENIE DO KONKURSU POLSKIEGO FILMU GÓRSKIEGO
Prosimy o ściągnięcie formularza zgłoszeniowego i po wydrukowaniu przesłanie go faxem (012 422-21-76) lub wraz z filmem na poniższy adres.
Bardzo prosimy również o równoczesne potwierdzenie wysłania filmu na email - pt@wspinanie.pl. Sugerujemy przesyłanie filmów - zwłaszcza w ostatnim okresie - za pomocą przesyłek kurierskich.
Zgłoszenie filmu na konkurs w ramach 6 KFG - PDF - http://www.kfg.pl/zgloszenie2008.pdf 

Adres:
Wspinanie.pl
ul. Grzegórzecka 69/13
31-559 Kraków
kom. +48 600 356 626
 
 
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2021-04-30
HYDEPARK
 

Górskie przewodniki

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com