facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-06-24
 

Komunikat w sprawie wspinania w rezerwacie Zborów

Komunikat dotyczący "wspinania w rezerwacie Zborów - w związku ze stwierdzeniem unikalnych siedlisk bardzo cennych gatunków fauny i flory w partiach szczytowych Kruczych Skał".
Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody wspinanie w rezerwatach jest zabronione. 21 września 2007 Wojewoda Śląski wydał decyzję w sprawie udostępnienia, w tym do wspinaczki skalnej, rezerwatu "Zborów".

Od tego czasu w rezerwacie nastąpiło wiele zmian fizycznych i administracyjnych. Obecnie podlega on pod zarząd Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, a jest administrowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej.

W dniu 31 maja 2010 roku odbyło się wyjazdowe posiedzenie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody poświęcone m.in. nowym regulacjom udostępnienia turystycznego terenu rezerwatu. W związku ze stwierdzeniem unikalnych siedlisk bardzo cennych gatunków fauny i flory w partiach szczytowych Kruczych Skał, zostały one włączone do ochrony ścisłej z całkowitym zakazem wejścia. Zamierzano całkowicie wyłączyć ten rejon z penetracji ludzkiej, w tym wspinaczkowej. Podczas spotkania prawa wspinaczy do dostępu do ścian Kruka bronili Piotr Xięski z Polskiego Związku Alpinizmu oraz Włodzimierz Porębski z IŚW "Nasze Skały".Po rzeczowej dyskusji udało nam się osiągnąć kompromis i członkowie Regionalnej rady Ochrony Przyrody zagłosowali za utrzymaniem wspinania na wschodniej ścianie Kruka, ograniczając tylko możliwość wejścia na szczyt turni. Wszystkie drogi wspinaczkowe kończyć się będę ok. 2 m poniżej górnej krawędzi ściany. W najbliższym czasie część stanowisk zjazdowych zostanie obniżona, by zadośćuczynić tym warunkom. W dniu 11 czerwca 2010 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach wydał decyzję [Decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach] w sprawie nowych regulacji w rezerwacie Zborów.

Zwracamy się do wszystkich wspinaczy o respektowanie zapisów Decyzji RDOŚ, pamiętając, że alternatywą było całkowite wyłączenie ze wspinania rejonu Kruczych Skał, że jesteśmy jedyną uprzywilejowaną grupą mająca dostęp do Kruka, oraz że prowadzimy intensywne starania o udostępnienie do wspinania kolejnych rezerwatów — Zielonej Góry oraz Parkowego — z Diabelskimi Mostami.

Piotr Xięski PZA
Włodzimierz Porębski IŚW „Nasze Skały"

Źródło: PZA
 Rezerwat Zborów
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-06
WSPINACZKA SPORTOWA
 

13 Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-09-02
WSPINACZKA SPORTOWA
 

„Nasze Skały” – prośba o respektowanie zasad w skałkach

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
2021-03-30
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Pierwsze 9b+ w Siuranie - Will Bosi prowadzi "King Capella"

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com