facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-10-18
 

Kołyma - piękna i ponura (20 października, Gdańsk)

Bałtyckie Bractwo Żeglarzy i gospodarz imprezy Michał Kochańczyk oraz podróżnik Romuald Koperski serdecznie zapraszają na Wieczór Podróży i Przygody.
Kołyma - okręg leżący w północno – wschodniej Rosji, terytorium osiem razy większe od Polski, choć odkryta dopiero osiemdziesiąt lat temu zdążyła doczekać się już swej jakże bogatej historii. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku odkryto tu niezmierzone bogactwa naturalne: rudy ołowiu, cynku, wolframu, uranu. Znaleziono złoża ropy naftowej i węgla, ale przede wszystkim natrafiono na złoto. Aby złoto wydobyć należało dostarczyć siłę roboczą. Z tym problemem, jak wiadomo, radzono sobie w ZSRR w sposób już sprawdzony i skuteczny. "Naborem" kolejnych setek tysięcy rąk do pracy zajmowało się NKWD - tajna policja systemu.

Tegoroczną wyprawę w części poświęciłem tym miejscom, postanowiłem bowiem uchronić od zapomnienia zacierające przez przyrodę ślady ludzkiego cierpienia. Jednym z tych miejsc jest osławiony trakt kołymski zwany potocznie drogą na kościach…. O historii, ale przede wszystkim o pięknie tego skrawka ziemi opowiem na klubowym spotkaniu.

Kiedy: 20 października 2010 r. o godzinie 19.00
Gdzie: Międzynarodowy Klub Morza „Zejman” na Wyspie Spichrzów przy ul. Motławskiej w Gdańsku

Źródło: Zejman
 Kołyma - piękna i ponura
 Kołyma - piękna i ponura
 
Goryonline
 
2018-11-07
HYDEPARK
 

Nowe „Tatry”. Góry, wolność i niepodległość

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-10-19
HYDEPARK
 

Film „No Trace Tatra” na jesiennych festiwalach

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-10-16
HYDEPARK
 

Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com