6 marca zakończyły się VII Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.
Kulminacyjnym punktem Spotkań było wręczenie prestiżowych nagród podróżnikom i eksploratorom za dokonania roku 2004 - Kolosów.
Kapituła przyznała ją w pięciu kategoriach: PODRÓŻE, ŻEGLARSTWO, EKSPLORACJA JASKIŃ oraz WYCZYN ROKU.
LISTA LAUREATÓW:
SUPER KOLOS 2004:
Marek Kamiński i Wojciech Moskal
W 10 rocznicę największego w historii polskiej polarystyki wyczynu sportowego, jakim było dotarcie, dnia 23 maja 1995 r. do Bieguna Północnego, dokonane po 770 kilometrowym, 72 dniowym marszu z wyspy Ward Hunt, bez wspomagania z zewnątrz, poprzedzone dokonanym przez nich w 1993 r. pierwszym polskim, 600 kilometrowym przejściem lądolodu Grenlandii.
NAGRODA SPECJALNA:
Mieczysław Parczyński
Za trzydziestoletnią podróż na rowerze, w trakcie której, nie opuszczając Polski, pięciokrotnie okrążył świat, udowadniając, że start do wielkich czynów może nastąpić choćby po pięćdziesiątce. Za monumentalną pracę dokumentacyjno-krajoznawczą, która sprawia, że dorobkiem tej podróży jest nie tylko liczba przejechanych 200 tysięcy kilometrów. Za życiowy hart i pogodę ducha, będącymi inspiracją dla ludzi w każdym wieku i kondycji.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA ZA DOKONANIA ROKU 2004:
PODRÓŻE
KOLOS 2004:
Arkadiusz Milcarz
Za wyprawę Afryka Maraton
Zanurzył się w Afryce. Jej środkiem, z południa na północ, brnął na wszelkie możliwe sposoby. Przeżył epopeję rejsu rzeką Kongo - zamknięty na trzy tygodnie w pływającej wiosce. To co zobaczył i co przeżył, przedstawiał w sposób porywający, wykraczający poza schematy reporterskiego rzemiosła.
Wyróżnienia:
Wyprawa Strzelecki Traces 2004 - Marek Tomalik, Paweł Tysa, Piotr Trybalski, Sławek Sławatecki, Waldek Obłąk, Marek Zimowski, Jurek Adamuszek i Adam Murcha.
Wyprawa Śladami Benedykta Polaka - Robert Szyjanowski, Paweł Kuśmierski, Zbyszek Panek, Zdzisław Antoniewicz, Jarosław Chwiałkowski.
ŻEGLARSTWO
KOLOS 2004:
Jindřich Kuchejda, Michal Nešvara, Ivan Orel - jacht Victoria
Za 5-letnią wyprawę przeprowadzoną na samodzielnie wybudowanym jachcie, zrealizowaną w duchu radości żeglowania trasą wielkiego eksploratora sprzed wieków - Ferdynanda Magellana. Wyprawa, podczas której żeglarze zamknęli wokółziemski krąg, dowiodła że wielkie rejsy oceaniczne mogą stać się udziałem także żeglarzy, z kraju bez dostępu do morza, dla których portem rozpoczęcia i zakończenia wyprawy był port polski.
Wyróżnienie:
HENRYK WIDERA – jacht Gawot
Za samotniczy, bardzo inspirujący rejs jachtem śródlądowym z Polski na Wyspy Kanaryjskie, zrealizowany dla własnej satysfakcji, bez wsparcia sponsorów i patronów medialnych.
PRZEMYSŁAW MĄCZKOWSKI – jacht Politechnika
Za rejs jachtu żaglowego na Spitsbergen i do Ziemi Franciszka Józefa, przeprowadzony zgodnie z dobrą praktyką morską.
"Politechnika" była pierwszym jachtem, pod polską banderą, który dotarł do archipelagu Ziemi Franciszka Józefa.
ADAM SULEWSKI – jacht Nitron
Za rejs jachtem z Murmańska do Petersburga trasą biegnącą przez Kanał Białomorsko-Bałtycki. Była to pierwsza zakończona powodzeniem polska wyprawa przez niedostępne dotąd dla polskich żeglarzy wody.
ALPINIZM
KOLOS 2004:
Wyprawa zimowa na Shisha Pangma
Wyprawa zimowa polsko-włoska na Shisha Pangma 8027 (8012), ósmy w ogóle ośmiotysięcznik zdobyty zimą, pierwszy od 16 lat. Mała pięcioosobowa wyprawa po ubiegłorocznej próbie, inną drogą dokonała szybkiego wejścia. W wyprawie kierowanej przez Jana Szulca uczestniczyli ponadto Jacek Jawień, Dariusz Załuski, Piotr Morawski i Simone Moro - ostatni dwaj zdobyli szczyt.
Wyróżnienie:
Krzysztof Belczyński, Bogusław Kowalski i Wojciech Wiwatowski za nową drogę na Torre Sur del Paine.
Wyprawa toruńska zdobyła środek wschodniej ściany Torre Sur w grupie Paine w Patagonii Chilijskiej. Był to pierwsza polska nowa droga ścianowa w tym rejonie, bardzo trudna technicznie.
EKSPLORACJA JASKIŃ
Nagrody głównej nie przyznano.
Wyróżnienia:
Dariusz Fuja za samotną eksplorację w jaskini Śnieżna Studnia w Tatrach
Wyprawa Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego za pogłębienie jaskini Schartenschacht w masywie Göll w Alpach Austriackich.
Wyprawa Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego za eksplorację jaskiń w masywie Leoganger Steinberge w Alpach Austriackich.
WYCZYN ROKU
KOLOS 2004:
Jan Mela
Za zdobycie w jednym roku, w wieku 15 lat, obu biegunów Ziemi. Za pokonanie własnych słabości i sprostanie psychicznej presji, jaką stwarza zainteresowanie milionów obserwatorów. Za podróż w głąb siebie i właściwe spożytkowanie dokonanych tam odkryć.
Wyróżnienia:
Łukasz Supergan
Za spełnienie marzeń wielu osób kochających wędrówki górskie - samotne odbycie najbardziej egzotycznych z bliskich, lecz wielkich wypraw - przejście Łuku Karpat.
Michał Witkiewicz
Za samotną wyprawę TRANSAMERICA EXPEDITION 2004
Nagroda im. Andrzeja Zawady
Kapituła Nagrody KOLOSY i Prezydent Miasta Gdyni, uznali przedstawiony przez Sławka Skalmierskiego, Jacka Wacławskiego, Dominika Baca żeglarski projekt "Przejście Północno-Zachodnie" za godny wsparcia, a dotychczasowy dorobek jego autorów za godny uznania. Do nagrody został dołączony ufundowany przez Prezydenta grant - 10.000 zł na realizację projektu.
NAGRODA DZIENNIKARZY 2004
Wyprawa zimowa na Shisha Pangma
NAGRODY PUBLICZNOŚCI
Za najciekawszy pokaz FOTOPLASTYKONU publiczność uznała:
"Prowadził nas los - czyli autostopem dookoła świata" - Kingi Choszcz i Radosława Siudy.
Autorem najlepszego zdjęcia wystawy FotoGlob - głosami publiczności - został wybrany Daniel Klawczyński.
Więcej informacji: www.kolosy.pl
06-03-2005
(dg)