facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-03-01
 

KOLOSY przyznane!

6 marca zakończyły się VII Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów


6 marca zakończyły się VII Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.

Kulminacyjnym punktem Spotkań było wręczenie prestiżowych nagród podróżnikom i eksploratorom za dokonania roku 2004 - Kolosów.

Kapituła przyznała  ją w pięciu kategoriach: PODRÓŻE, ŻEGLARSTWO, EKSPLORACJA JASKIŃ oraz WYCZYN ROKU.

LISTA LAUREATÓW:

SUPER KOLOS 2004:
Marek Kamiński i Wojciech Moskal

W 10 rocznicę największego w historii polskiej polarystyki wyczynu sportowego, jakim było dotarcie, dnia 23 maja 1995 r. do Bieguna Północnego, dokonane po 770 kilometrowym, 72 dniowym marszu z wyspy Ward Hunt, bez wspomagania z zewnątrz, poprzedzone dokonanym przez nich w 1993 r. pierwszym polskim, 600 kilometrowym przejściem lądolodu Grenlandii. 
 
NAGRODA SPECJALNA:
Mieczysław Parczyński

Za trzydziestoletnią podróż na rowerze, w trakcie której, nie opuszczając Polski, pięciokrotnie okrążył świat, udowadniając, że start do wielkich czynów może nastąpić choćby po pięćdziesiątce. Za monumentalną pracę dokumentacyjno-krajoznawczą, która sprawia, że dorobkiem tej podróży jest nie tylko liczba przejechanych 200 tysięcy kilometrów. Za życiowy hart i pogodę ducha, będącymi inspiracją dla ludzi w każdym wieku i kondycji.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA ZA DOKONANIA ROKU 2004:

PODRÓŻE

KOLOS 2004:
Arkadiusz Milcarz
Za wyprawę Afryka Maraton

Zanurzył się w Afryce. Jej środkiem, z południa na północ, brnął na wszelkie możliwe sposoby. Przeżył epopeję rejsu rzeką Kongo - zamknięty na trzy tygodnie w pływającej wiosce. To co zobaczył i co przeżył, przedstawiał w sposób porywający, wykraczający poza schematy reporterskiego rzemiosła.

Wyróżnienia:
Wyprawa Strzelecki Traces 2004 - Marek Tomalik, Paweł Tysa, Piotr Trybalski, Sławek Sławatecki, Waldek Obłąk, Marek Zimowski, Jurek Adamuszek i Adam Murcha.

Wyprawa Śladami Benedykta Polaka - Robert Szyjanowski, Paweł Kuśmierski, Zbyszek Panek, Zdzisław Antoniewicz, Jarosław Chwiałkowski. 

ŻEGLARSTWO

KOLOS 2004:
Jindřich Kuchejda, Michal Nešvara, Ivan Orel - jacht Victoria

Za 5-letnią wyprawę przeprowadzoną na samodzielnie wybudowanym jachcie, zrealizowaną w duchu radości żeglowania trasą wielkiego eksploratora sprzed wieków - Ferdynanda Magellana. Wyprawa, podczas której żeglarze zamknęli wokółziemski krąg, dowiodła że wielkie rejsy oceaniczne mogą stać się udziałem także żeglarzy, z kraju bez dostępu do morza, dla których  portem rozpoczęcia i zakończenia wyprawy był port polski.

Wyróżnienie:
HENRYK WIDERA – jacht Gawot
Za samotniczy, bardzo inspirujący rejs jachtem śródlądowym z Polski na Wyspy Kanaryjskie, zrealizowany dla własnej satysfakcji, bez wsparcia sponsorów i patronów medialnych.

PRZEMYSŁAW MĄCZKOWSKI – jacht Politechnika
Za rejs jachtu żaglowego na Spitsbergen i do Ziemi Franciszka Józefa, przeprowadzony zgodnie z dobrą praktyką morską.
"Politechnika" była pierwszym jachtem, pod polską banderą, który dotarł do archipelagu Ziemi Franciszka Józefa.

ADAM SULEWSKI – jacht Nitron
Za rejs jachtem z Murmańska do Petersburga trasą biegnącą przez Kanał Białomorsko-Bałtycki. Była to pierwsza zakończona powodzeniem polska wyprawa przez niedostępne dotąd dla polskich żeglarzy wody.

ALPINIZM

KOLOS 2004:
Wyprawa zimowa na Shisha Pangma

Wyprawa zimowa polsko-włoska na Shisha Pangma 8027 (8012), ósmy w ogóle ośmiotysięcznik zdobyty zimą, pierwszy od 16 lat. Mała pięcioosobowa wyprawa po ubiegłorocznej próbie, inną drogą dokonała szybkiego wejścia. W wyprawie kierowanej przez Jana Szulca uczestniczyli ponadto Jacek Jawień, Dariusz Załuski, Piotr Morawski i Simone Moro - ostatni dwaj zdobyli szczyt.

Wyróżnienie:
Krzysztof Belczyński, Bogusław Kowalski i Wojciech Wiwatowski za nową drogę na Torre Sur del Paine.

Wyprawa toruńska zdobyła środek wschodniej ściany Torre Sur w grupie Paine w Patagonii Chilijskiej. Był to pierwsza polska nowa droga ścianowa w tym rejonie, bardzo trudna technicznie.

EKSPLORACJA JASKIŃ

Nagrody głównej nie przyznano.

Wyróżnienia:
Dariusz Fuja
za samotną eksplorację w jaskini Śnieżna Studnia w Tatrach

Wyprawa Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego za pogłębienie jaskini Schartenschacht w masywie Göll w Alpach Austriackich.

Wyprawa Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego za eksplorację jaskiń w masywie Leoganger Steinberge w Alpach Austriackich.

WYCZYN ROKU

KOLOS 2004:
Jan Mela

Za zdobycie w jednym roku, w wieku 15 lat, obu biegunów Ziemi. Za pokonanie własnych słabości i sprostanie psychicznej presji, jaką stwarza zainteresowanie milionów obserwatorów. Za podróż w głąb siebie i właściwe spożytkowanie dokonanych tam odkryć.

Wyróżnienia:
Łukasz Supergan

Za spełnienie marzeń wielu osób kochających wędrówki górskie - samotne odbycie najbardziej egzotycznych z bliskich, lecz wielkich wypraw - przejście Łuku Karpat.

Michał Witkiewicz

Za samotną wyprawę TRANSAMERICA EXPEDITION 2004

Nagroda im. Andrzeja Zawady

Kapituła Nagrody KOLOSY i Prezydent Miasta Gdyni, uznali przedstawiony przez Sławka Skalmierskiego, Jacka Wacławskiego, Dominika Baca żeglarski projekt "Przejście Północno-Zachodnie" za godny wsparcia, a dotychczasowy dorobek jego autorów za godny uznania. Do nagrody został dołączony ufundowany przez Prezydenta grant - 10.000 zł na realizację projektu.

NAGRODA DZIENNIKARZY 2004

Wyprawa zimowa na Shisha Pangma

NAGRODY PUBLICZNOŚCI

Za najciekawszy pokaz FOTOPLASTYKONU publiczność uznała:
"Prowadził nas los - czyli autostopem dookoła świata" - Kingi Choszcz i Radosława Siudy.

Autorem najlepszego zdjęcia wystawy FotoGlob - głosami publiczności - został wybrany Daniel Klawczyński.

Więcej informacji: www.kolosy.pl

06-03-2005

(dg)

 
 
  

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com