facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Kolejny krok "Naszych Skał" do przywrócenia legalnego wspinania w rezerwatach Małopolski

Jak zapewne pamiętacie, jednym z ustaleń listopadowego spotkania w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, w sprawie możliwości wspinania w rezerwatach (http://pza.org.pl/news/news-skaly/komunikat-o-spotkaniu-w-rdos-krakow-w-sprawie-wspinania-w-rezerwatach-malopolski) było zorganizowanie wiosną wizji lokalnych w rezerwatach, w których chcemy zalegalizować wspinanie.


Miło nam poinformować, że niedawno pierwsze odbyły się wizje lokalne. W dniu 11 kwietnia 2017 r. spotkaliśmy się w rezerwacie "Pazurek" koło Olkusza. Uczestnicy spotkania (przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, Nadleśnictwa Olkusz, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Polskiego Związku Alpinizmu, Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych "Nasze Skały" i Speleoklubu Olkusz) po rzeczowej dyskusji w terenie uznali, że istnieje możliwość przywrócenia wspinaczki na Zubowych Skałach. Jednak ze względów na uwarunkowania przyrodnicze oraz wysoki status ochrony przyrody (rezerwat przyrody) konieczne będzie wprowadzenie pewnych ograniczeń. Nie będziemy tworzyć nowych dróg wspinaczkowych, na już istniejących niezbędna będzie wymiana i uzupełnienie asekuracji. Zapewne konieczne też będzie obniżenie stanowisk zjazdowych oraz likwidacja części dróg. Chodzi o to, żeby nie stwarzać zagrożenia dla cennej roślinności naskalnej.  

Dzień później odwiedziliśmy rezerwat "Przełom Białki pod Krempachami". Tym razem w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele RDOŚ Kraków, członkowie Komisji Ochrony Przyrody i Dostępu do Rejonów Wspinaczkowych PZA, Naszych Skał oraz Klubu Wysokogórskiego Zakopane, a także przedstawiciel Fundacji Wspinka. Podobnie jak na Pazurku, zastanawialiśmy się jak pogodzić wspinanie z ochroną przyrody. Wydaje się, że zachowanie status quo (zakaz otwierania nowych dróg), wymiana asekuracji i ewentualne obniżenie stanowisk zjazdowych pozwolą na skuteczną ochronę muraw kserotermicznych i roślinności naskalnej.

W obu rezerwatach zadeklarowaliśmy pomoc w ich utrzymaniu, m.in. organizowanie akcji sprzątania - zwłaszcza w Przełomie Białki śmieci jest koszmarnie dużo. Będziemy się także opiekować infrastrukturą wspinaczkową (przeglądy i konserwacja punktów asekuracyjnych).

Udostępnienie rezerwatów Przełom Białki pod Krempachami i Pazurek dla wspinaczki planowane jest w drodze zarządzenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, na próbę na okres dwóch lat (równolegle prowadzone będą inwentaryzacje i monitoring przyrodniczy, po którym zweryfikowane zostanie oddziaływania wspinaczki na środowisko). To będzie ważny test dla naszego środowiska, czy potrafimy zadbać o wspólne dobro, jakim są skały – to nie tylko drogi wspinaczkowe, ale też miejsce występowania cennych gatunków i siedlisk. Do przygotowania zarządzenia konieczne są jeszcze konsultacje, uzgodnienia, trochę to na pewno potrwa, nie wiemy też jeszcze jaki ostatecznie będzie zakres udostępniania. Pamiętajmy też, że do czasu wydania zarządzenia, wspinanie na Pazurku i w Przełomie Białki jest formalnie zabronione.

Nie bylibyśmy i nie będziemy w stanie prowadzić działań na rzecz nieskrępowanego dostępu do rejonów wspinaczkowych bez Waszego wsparcia. Wierzymy, że doceniacie naszą pracę i widzicie jej pozytywne efekty. 


Prosimy Was o pomoc finansową - na przykład poprzez odpis 1% podatku PIT na rzecz Fundacji Kukuczki (KRS 0000084062) ze wskazaniem celu szczegółowego - NASZE SKAŁY. Dziękujemy.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com