facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-03-16
 

Kolejne Kolosy za nami...

12-14 marca 2010 w Gdyni miały miejsce 12. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz finał 11. edycji Nagrody Kolosy.
"Kolosy" - jak powszechnie się nazywana spotkania - to największa podróżnicza impreza w Polsce. Co roku gromadzi tłumy (wstęp na pokazy jest wolny!). Stanowi przegląd najważniejszych polskich wypraw i wydarzeń eksploracyjnych ostatniego roku. Pomysłodawcą  Kolosów jest Janusz Janowski, organizatorami zaś agencja MART i miasto Gdynia.

Piątek stał pod znakiem tematyki wodnej, sobota to dzień podróży i wyczynu, natomiast tradycyjnie już ostatni dzień festiwalu poświęcony jest górom. W niedzielę miało także miejsce wręczenie statuetek Kolosów za rok 2009.

Super Kolosa otrzymał Andrzej Ciszewski za "wieloletnią, konsekwentną realizację najwyższych celów eksploracyjnych i sportowych w jaskiniach świata".


Andrzej Ciszewski z Super Kolosem. Fot. Piotr Drożdż / Magazyn GÓRY

W dziedzinie alpinizmu
uhonorowano wyróżnieniami Kingę Baranowską za pierwsze polskie kobiece wejście na Kangczendzongę dokonane bez tlenu...


Michał Kochańczyk odbiera z rąk L. Cichego wyróżnienie dla Kingi Baranowskiej. Fot. Piotr Drożdż / Magazyn GÓRY

... a także zespół Wojciech Kozub, Marcin Michałek i Krzysztof Starek za pierwsze przejście północnej ściany Malanphulan w Himalajach Nepalu (są to także laureaci Jedynki, wręczonej na 7 KFG).


Wojciech Kozub i Krzysztof Starek. Fot. Piotr Drożdż / Magazyn GÓRY

Kolejne wyróżnienie powędrowało do Wojtka Ryczera, Rafała Zająca i Michała Kasprowicza za "wytyczenie trudnej drogi Nordic Walking w mało wyeksplorowanym rejonie zachodniego Kokszał Tau w Tien-Szan".


Wojciech Ryczer i Michał Kasprowicz. Fot. Piotr Drożdż / Magazyn GÓRY

Kolosa za rok 2009 w tej dziedzinie nie przyznano.

W Gdyni wręczana jest także Nagroda im. Andrzeja Zawady przeznaczona dla młodych podróżników, alpinistów, grotołazów czy żeglarzy (poniżej 30 roku życia). Stanowi formę finansowego wsparcia dla autorów ambitnych przedsięwzięć. W tym roku laureatem nagrody został Wojciech Kozub.

Pełna lista tegorocznych nagród i wyróżnień na www.kolosy.pl.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com