facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-01-19
 

Klasycznie i szybko na Petit Dru

Ueli Steck i Jonathan Griffith przeszli zimowo-klasycznie Lesueur Route (ED3, M8+, 900 m) na północnej ścianie Petit Dru. Jest to prawdopodobnie pierwsze zimowe i do tego jednodniowe przejście zimowo klasyczne. Tej wymagającej drogi.


Linia Lesueur Route. Fot. Jonathan Griffith

Przejście odbyło się kilka dni temu, jak pisze Jonathan Griffith - notabene autor grudniowej okładki GÓR - na swoim blogu:

„Planowałem się powspinać z Uelim Steckiem. Czekaliśmy tylko na odpowiednie warunki. Ueli po moim telefonie szybko przyjechał z Szwajcarii i nasze oczy powędrowały ku Lesueur Route na Petit Dru. Północna ściana wyglądała niesamowicie niegościnnie i z paru powodów byłem ciekaw, jak sobie poradzimy tam w połowie stycznia (zimne i krótkie dni).”Ueli Steck na rampie w dolnej części ściany. Fot. Jonathan Griffith


Ueli Steck w typowym dla siebie stylu stwierdził, że: "Misją jest uklasycznienie tej drogi!". Jak powiedział tak zrobił. 2 cruxy przeszedł w dobrym stylu. Panowie w górnych częściach wspinali się własnymi wariantami, które Ueli Steck na bieżąco wytyczał (sic!). Drogę ukończyli po zmroku i pod szczytem postanowili urządzić sobie biwak (jak się później okazało, nie był zbyt komfortowy ze względu na – 22 stopnie C).Steck i Griffith widziani z Grands Montets. Fot. Cedric Bernardi

Droga została wytyczona w 1952 roku przez braci Pierre i Henri Lesueur (25-27 lipca). Linia ma około 900 metrów długości, biegnie ona po północnej stronie Petit Dru (niedaleko Północnego Kuluaru). Pierwsze zimowe wejście trwało 4 dni (10-13 stycznia) w 1983 roku. Udało się to francusko-angielskiemu zespołowi: Thierry Renault i Andy Parkin.

Źródło: ukclimbing.com, www.alpineexposures.com
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com