facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-09-24
 

Kinga Baranowska rusza na Dhaulagiri

Kinga Baranowska nie zwalnia tempa. Alpinistka po zdobyciu w tym roku Nanga Parbat, wybiera się do Nepalu celem wejścia na Dhaulagiri (8167 m n.p.m.).


Kinga Baranowska nie zwalnia tempa. Alpinistka po zdobyciu w tym roku Nanga Parbat, wybiera się do Nepalu celem wejścia na Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) - siódmy co do wysokości ośmiotysięcznik świata, do tej pory niezdobyty przez żadną Polkę. Kinga wyrusza w towarzystwie Dodo Kopolda – znakomitego słowackiego wspinacza młodego pokolenia. Akcja górska zaplanowana jest tylko na trzy tygodnie, więc trzymajmy kciuki za pogodę.

Członkowie wyprawy wyruszą drogą pierwszych zdobywców od strony północno-wschodniej. Baza pod Dhaulagiri leży na wysokości ok. 4700 m. Droga prowadzi najpierw przez uszczelniony lodowiec trawersem pod wielką charakterystyczną turnią Eiger i w miarę, jak staje się coraz bardziej stromy, zmienia się w lodospad - kawalkadę brył lodu, szczelin, seraków. 


www.alpinus.com.pl


Dhaulagiri ("Biała Góra") - szczyt w Himalajach o wysokości 8167 m n.p.m. oddzielony od pobliskiej Annapurny głęboko wciętą doliną rzeki Kali Gandaki. Jest siódmym co do wysokości ośmiotysięcznikiem świata i do tej pory niezdobytym przez żadną Polkę. Obok Dhaulagiri do ośmiotysięczników, na których jeszcze nie było żadnej polskiej himalaistki, należą Kangchenjunga i Manaslu. Szczyt został zdobyty w 1960 roku przez wyprawę szwajcarską m.in. przez Kurta Diembergera, zaś pierwszego i jak do tej pory jedynego zimowego wejścia na Dhaulagiri dokonali Polacy: Jerzy Kukuczka i Andrzej Czok w 1985 roku.
Dhaulagiri nie jest popularną górą, co sezon działa tu stosunkowo mała ilość wypraw i to raczej o charakterze sportowym; nie organizuje się w ogóle wypraw komercyjnych. Grań szczytowa jest eksponowana, długa i niełatwa orientacyjnie, stąd odcinek ten należy do kluczowych w trakcie całej akcji górskiej i może być on pokonywany tylko przez himalaistów z bardzo dużym doświadczeniem i wprawą.

Łączność na wyprawie zapewnia operator telekomunikacyjny firma EXATEL.Bieżące informacje z wyprawy na:

www.wyprawy.onet.pl 

www.kingabaranowska.com

www.himalaya2007.expedition.sk

2007-09-24

(kg)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-09-13
GÓRY
 

Andrzej Bargiel - Khumbu Icefall

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-05
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – W drodze do Everest Base Camp

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-30
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – W drodze do Everest Base Camp

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-24
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – Everest Ski Challenge

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-18
GÓRY
 

4270 km w 55 dni czyli FKT na PCT

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com