facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-02-17
 

KIJE TELESKOPOWE

Kije trekingowe, trzyelementowe, których maksymalna długości po rozłożeniu wynosi 135 cm. Wykonane są ze stopu aluminium i tytanu.


LEKI  MAKALU  ULTRALITE  TITANIUM - kije teleskopowe

OPIS

Kije trekingowe, trzyelementowe, których maksymalna długości po rozłożeniu wynosi 135 cm. Wykonane są ze stopu aluminium i tytanu. Posiadają najwyższą klasę twardości HTS 6,5. Wyposażone są w rękojeść gumową z wyprofilowaniem między palcem wskazującym a środkowym, taśmę o regulowanej długości, wyściełaną po wewnętrznej stronie miękką wykładziną. Ten model posiada także system amortyzacji zwany SAS Soft (Antishock System), który znajduje się w środkowym elemencie. Posiada on trzy opcje: pełna amortyzacja, częściowa (czyli mniejszy skok) i wyłączenie amortyzatora. System blokady, to chyba najistotniejszy element kijów teleskopowych - ELS, prosty w obsłudze, cylindryczne elementy blokujące o dużej powierzchni zakleszczania. Końcówki kijów są widiowe, czyli wyjątkowo odporne na ścieranie i zniszczenie. Jeśli idziemy po twardej nawierzchni, istnieje możliwość założenia na końcówki dodatkowych gumowych osłon (eliminujemy odgłosy stukania kijów o podłoże). Waga jednego kija to tylko 235 gramy!
Wykończenie powierzchni to tzw. anodowanie w kolorystyce wiśniowo-czarnej ze srebrnymi napisami, ale istnieją również inne wersje.

OCENA

Miałem niemały problem z wybraniem konkretnego modelu, ponieważ nawet te z najwyższej półki występują w kilkunastu wersjach. Świadomie zrezygnowałem z systemu PA tj. wygięcia rękojeści pod kątem 15°,  nadgarstek wprawdzie mniej się męczy, ale po złożeniu kije są odrobinę dłuższe, (wybrane przez mnie miały 67 cm). Domieszka tytanu spowodowała, że mają mniejszą średnicę i lepszą sprężystość. Już nie wspomnę o wadze, gdyż te są najlżejsze spośód tych, których kiedykolwiek używałem. Bardzo wygodna jest rękojeść z regulowaną pętlą, tu sprawdza się system Leki pozbawiony plastikowej klamry, która często uciska doń zwłaszcza latem, gdy nie mamy rękawiczek. System blokowania, czyli zmiany długości ELS jest naprawdę znakomity, raz skręcone pozostają cały czas przy wybranej długości. Może tajemnica tkwi w małym skoku gwintu elementu rozpychającego cylindryczny broker? Wprawdzie rozkładając kije, musimy wykonać parę obrotów więcej, ale cóż to jest w porównaniu z częstym korygowaniem długości. W systemie antywstrząsowym, dzięki zastosowaniu elastomeru, nie odczuwa się energicznego powrotu napiętej sprężyny. Dodatkowo komfort zapewnia jego regulacja, pozwalająca na wybranie jednej z trzech opcji. Wprawdzie na początku użytkowania ich "udawało się" mi niezamierzenie zmienić położenie antishoka podczas rozkładania kijów, ale to były początki. Latem bardzo praktyczne są osłony gumowe na końcówkach, zimą praktycznie jest wymienić kółka na zimowe (większe). Gwarancja na kije wynosi 5 lat, a gwarantowany serwis to 10 lat!
O wyższości kijów Leki nad innymi pisał już na łamach GÓR w tamtym wieku Jerzy Wala, co w nowym stuleciu potwierdzam.

Dystrybutor: http://sportimpex.webpark.pl/index.html

Piotr Jasieński, ratownik TOPR

"Góry", 1-2 (128-129), styczeń-luty 2005

(kb)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-30
BIZNES
 

Sezon zimowy 2023-2024 w Południowym Tyrolu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-06
BIZNES
 

Dołącz do przygody życia – FJALLRAVEN POLAR 2024

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-10-10
BIZNES
 

Lavaredo – nowa marka na polskim rynku outdoorowym

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com