facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-05-25
 

KIERAT 2018 – XV Międzynarodowy Ekstremalny Maraton Pieszy

To już piętnasta edycja tego kultowego, jednego z najtrudniejszych w Polsce górskich ultramaratonów na orientację. Kierat oferuje dystans około 100 kilometrów i prawie 4000 metrów przewyższenia, trudno jednak podać dokładne wartości, ponieważ biegi na orientację mają swoją specyfikę – zazwyczaj nikomu nie udaje się zrobić mniejszej liczby kilometrów niż gwarantuje organizator, za to większość startujących dokłada od kilku do kilkunastu dodatkowych kilometrów.  

 

Wiele godzin wdrapywania się na strome zbocza Beskidu Wyspowego i Makowskiego, pokonywania jarów i odnajdywania nocą optymalnej trasy przez góry – przyznać trzeba, że Kierat zapewnia ekscytujące wyzwania, które na długo zapadają w pamięci. Formuła „na orientację” pozwala też na bardzo osobisty kontakt z górami, mimo imponującej stawki startujących – każdy samodzielnie określa przebieg trasy i poza oczywistymi odcinkami, na których spotykać można innych uczestników, w pozostałym terenie wystarczyć musi kameralne towarzystwo kompasu i mapy.

 

 

Jeśli chcecie przekonać się, na czym polega nocne napieranie z mapą, przedzieranie przez krzaki oraz pokonywanie wąwozów i rzek, to koniecznie zarezerwujcie sobie ostatni weekend maja. Zawody startują o godzinie 18.00 w piątek, 25 maja, a kończą… Jak komu się uda, bo meta zamknięta będzie dopiero po 30 godzinach, w sobotę o północy. Jak widać, czasu na uporanie się z trasą i nasycenie górskimi widokami jest sporo, a mimo to liczba osób kończących Kierat nie jest przesadnie duża – co roku do mety dociera mniej więcej połowa startujących. Czy może być lepszy powód, żeby podjąć wyzwanie?  

 

fot. Tomasz Baranowski

 

Przykładowa mapa z edycji 2017


 

Podstawowe parametry maratonu KIERAT 2018:

Teren: Beskid Wyspowy, Beskid Makowski;

Start/meta: Słopnice (pow. limanowski);

Dystans: 100 km;

Suma podejść: 4000 m;

Liczba punktów kontrolnych: 14;

Czas: 30 godzin (non-stop, dzień i noc);

Termin: 25-27 maja 2018 r.

 

Strona zawodów: maratonkierat.pl

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2018-04-17
WYDARZENIA
 

II Memoriał Janusza Nabrdalika

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-04-13
WYDARZENIA
 

GETAWAY – pierwszy festiwal outdoorowy już w maju

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-03-21
WYDARZENIA
 

Spotkanie autorskie z Denisem Urubko

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-03-18
WYDARZENIA
 

Crux Open na pożegnanie „sezonu panelowego”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com