facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-11-13
 

KERSHAW czyli nóż w karabinku i nie tylko

Model Carabainer Tool jest laureatem wielu nagród. Dzięki swojej konstrukcji możemy przypiąć go do każdej szpejarki, taśmy przy  plecaku czy szlufki w ubraniu, w zależności od potrzeb.
OPIS

Właściwa nazwa i pełna to Carabiner Tool model 1004 RDX. Firma Kershaw KAI USA ltd. specjalizuje się w produkcji noży wszelakiej maści. Ten model przygotowano specjalnie z myślą o miłośnikach outdooru. Kształt karabinka został trochę zmodyfikowany w stosunku do tych, do których przywykliśmy, dzięki czemu gwarantuje nam pewny uchwyt w dłoni. Karabinek został wyprodukowany z lotniczego aluminium i składa się z dwóch połówek skręconych ze sobą. Pokryty jest teflonem odpornym na zarysowania. Występuje w czterech wersjach kolorystycznych. Prócz widocznego na zdjęciu czerwonego możemy kupić także czarny, niebieski i srebrny. Zapadka zamka posiada zakręcaną tuleję zabezpieczającą przed przypadkowym otwarciem. Ostrze noża jest częściowo ząbkowane, a jego długość wynosi 81 mm. Otwarta klinga jest zabezpieczona blokadą Liner Lock, która wykonana została ze stali sprężynowej 420J2. Stal, z której wykonano ostrze to japoński produkt o symbolu AUS6A o twardości w  przedziale 57-59 HRC. Głownia posiada charakterystyczny dla Kershaw’a otwór umożliwiający otwarcie noża jedną ręką, a konkretniej jednym palcem-kciukiem. Bardzo istotną rzeczą jest mechanizm, dzięki któremu w ostatniej fazie zamykania ostrza następuje jego automatyczne przyspieszenie. Nie pozwala on również na mimowolne otwarcie noża, gdyż przytrzymywane jest ono w pozycji zamkniętej. W obudowie, czyli w karabinku, znajdują się jeszcze wkrętaki lub jak kto woli, śrubokręty płaski i krzyżakowy. Znajdziemy tu także otwieracz do butelek.OCENA

Miłośnicy sprzętu „nic nie ważącego” powinni być zadowoleni, gdyż co roku przedstawiam lżejszy nóż. Model Carabainer Tool jest laureatem wielu nagród. Dzięki swojej konstrukcji możemy przypiąć go do każdej szpejarki, taśmy przy  plecaku czy szlufki w ubraniu, w zależności od potrzeb. Jest naprawdę poręczny i podręczny, gdyż wszędzie możemy go zawiesić. Karabinka nie możemy używać do wspinaczki, nie powinien również przenosić zbyt dużych obciążeń, mówi o tym napis na zatrzasku NON-LOAD BEARING. Obudowa skręcona jest śrubkami (torx), co umożliwi likwidowanie ewentualnych luzów. W czasie używania noża powinniśmy zakręcić tuleję na zamku, dzięki temu znacznie pewniej i stabilniej będziemy trzymać go w dłoni. Kręcąca się tuleja w zgięciu pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym nie poprawia uchwytu. Stal, z którego wykonano ostrze, jest przyzwoitej jakości, nie znaczy to oczywiście, że nóż nie tępi się na skutek używania. Takich nie ma! Przy odrobinie dbałości o ostrze możemy mieć coś, co cieszy i zawsze jest pod ręką, jeśli zajdzie taka potrzeba. Całość jest naprawdę solidna, oczywiście biorąc pod uwagę niewielką jego wagę – tylko 76,5 g! Nóż, czy jak znajdziemy w katalogu, kompaktowy multitool firmy Kershaw zaprojektowany został przez Launce`a Barberai. Gdybym znał adres do niego podsunąłbym sugestię, aby otwieracz do butelek (kapsli) zastąpić nożem do konserw. Każdy globtroter czy łojant poradzi sobie z kapslem, mając do dyspozycji zwykły nóż, szczególnie gdy jest spragniony. Natomiast otwieranie konserwy nożem, to trochę jego profanacja i niepotrzebne tępienie ostrza. Oba wkrętaki przydają się bardzo, gdyż permanentnie zawsze coś się odkręca. Mały, praktyczny i zawsze przyczepiony!

Dystrybutor: www.togo.com.pl             

Piotr Jasieński, ratownik TOPR
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-06-08
BIZNES
 

Największy brand corner Fjällräven w Polsce otwarty!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-06-03
BIZNES
 

Pierwsze MOUNTAIN SHOPY w Polsce!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-06-03
BIZNES
 

The North Face: Odkrywaj świat z dumą

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com