facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-02-20
 

Kenia (23 lutego, Kraków)

Turystyczne Koło Naukowe Wagabunda zaprasza na slajdowisko Ryszarda Czajkowskiego.
Afryka to wielki i różnorodny pod każdym względem kontynent. Trudno nawet tę różnorodność pokazać. Wszyscy wiemy o tym, że można tam spotkać lwa, żyrafę i nosorożca, ale w Afryce również występują pingwiny i foki. O różnorodności ludzi jeszcze trudniej opowiedzieć, o tym jak każdy znajduje „swój sposób” na Afrykę. O tych różnorodnościach, na przykładzie Kenii, opowie nam Ryszard Czajkowski.

Kenia rozciąga się po obu stronach równika, oddzielając pustynie północy od rozległych płaskowyżów południa. Jest jednym z ostatnich na świecie wielkich obszarów dzikiej przyrody o niezwykle bogatym środowisku naturalnym: rafy koralowe, rozległe sawanny, tropikalne lasy, jeziora sodowe. Jest to także kraj kontrastów pod względem sposobu i poziomu życia. Tubylcy mieszkają w krytych strzechą chatach, ale także w bogatych miastach. Występuje tu ponad czterdzieści bardzo różniących się grup etnicznych.

Naszego prelegenta zafascynowali przede wszystkim Masajowie i duża część prezentacji będzie poświęcona właśnie im. Zobaczycie też zdjęcia z życia innych grup etnicznych: Kikujów, Samburu i Turkana. Zdjęcia pochodzić będą z wyprawy z przed ćwierćwiecza, ale i z ostatniego roku.  Odnotujemy wielkie zmiany, jakie w tym kraju można było zaobserwować okiem turysty.

Ryszard  Czajkowski - podróżnik, polarnik, reporter, publicysta, członek "The Explorers Club". Fizyk z wykształcenia, z zamiłowania podróżnik, autor programu telewizyjnego „Przez lądy i morza”. Odwiedzał i badał wszystkie kontynenty. W czasie swoich podróży wykonał kilkadziesiąt filmów o charakterze podróżniczo-geograficznym i ponad sto programów telewizyjnych. Wynikiem jego podróży są reportaże w periodykach i dwanaście indywidualnych wystaw fotograficznych prezentowanych w Polsce, a nawet poza granicami.

Do najważniejszych jego wypraw należą m.in.: wyprawa do Chin i Laosu. Przejście przez Tybet w 1984 r. Wyprawa do Mozambiku, Udział w kajakowej wyprawie „Do Źródeł Nilu”, kolejne przejazdy przez Saharę w Algierii, ale i Mauretanii, wyprawa do Kraju Dogonów, Syberia, kilka wypraw do Afryki Północnej. Zimowy przejazd skuterem przez Laponię i w 2001 roku przelot jednosilnikowym dwupłatowcem AN-2 z Bełchatowa (Polska) do Bukawu (Kongo) oraz wiele innych.

Spotkanie odbędzie się o godz. 19 we wtorek 23.02.2010 w sali nr 9 pawilonu Sportowo-Dydaktycznego na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (ul. Rakowicka 27).

Więcej informacji na: www.wagabunda.krakow.pl
 fot. R. Czajkowski
 fot. R. Czajkowski
 fot. R. Czajkowski
 fot. R. Czajkowski
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com