facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-01-18
 

Karkonosze Zimą (19 stycznia - 27 marca, Warszawa)

Wystawa fotografii Zbigniewa Kulika.
Karkonosze są największym i równocześnie najwyższym masywem górskim w obrębie Sudetów. Ich łączna powierzchnia wynosi około 650 km2, z czego na terytorium Polski przypada niecała 1/3 - około 185 km2. Najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżka - jako jedyny w Sudetach przekracza 1600 m wysokości. Karkonosze tętnią tysiącletnią historią trzech narodów i wielu kultur. To kraina z wieloma legendami i tajemnicami.

Zbigniew Kulik, autor wystawy, fotografując Karkonosze zimą postawił sobie za zadanie pokazanie wyjątkowego charakteru gór o tej porze roku.
Na zdjęciach zgromadzonych na wystawie nie ma charakterystycznych widoków i obiektów, można za to dostrzec potęgę i piękno gór. Zimowe fotografie Karkonoszy stanowią ofertę bardziej uniwersalną, niż by to wynikało z treści samych zdjęć. Ich wyciszenie i minimalizm formalny powodują odczuwanie swoistej ascezy: wyczuwalny jest spokój.
    
Zbigniew Kulik urodzony w 1952 roku w Jeleniej Górze-Cieplicach, mieszka w Karpaczu. Z wykształcenia jest ekonomistą. Od 1975 roku związany z Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy w Karpaczu, a od kilku lat jest dyrektorem tej instytucji. Autor wielu przewodników turystycznych, licznych opracowań historycznych dotyczących Sudetów oraz wydawnictw muzealnych. Fotografuje krajobrazy, florę i faunę, obiekty historyczne, zabytki i ludzi głównie w Karkonoszach i Ziemi Jeleniogórskiej. W ostatnich latach także tereny Euroregionu „Nysa” i inne regiony europejskie. Jest autorem wielu wystaw w kraju i za granicą. Jego ciekawe zdjęcia publikowane są w wydawnictwach turystycznych, książkach, albumach, plakatach i folderach.

miejsce: Warszawa, Muzeum Sportu i Turystyki
organizator: Muzeum Sportu i Turystyki

Tekst: Muzeum Sportu i Turystyki
Fot. Zbigniew Kulik

Źródło: podroze.pl
 fot. Z. Kulik
 fot. Z. Kulik
 Zbigniew Kulik
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com