facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-01-19
 

K2 dla Polaków… zdaniem Hiszpanów

Hiszpańskie media przy współpracy Instytutu Polskiego w Madrycie relacjonują narodową wyprawę  na K2. Od momentu wyjazdu polskich himalaistów z  kraju, czyli od grudnia 2017 roku, ekspedycja budzi duże zainteresowanie na Półwyspie Iberyjskim.

 Najbardziej prestiżowy magazyn górski DESNIVEL zadedykował okładkę liderowi wyprawy, Krzysztofowi Wielickiemu

 

Polska wyprawa na K2, nawiązująca do wielkich ekspedycji prowadzonych w latach 80. i 90. przez Andrzeja Zawadę wywołuje ogromne zainteresowanie ze strony hiszpańskich mediów. Szeroko rozumiana tematyka górska jest bardzo popularna na Półwyspie Iberyjskim, nie tylko dzięki popularności tego sportu, ale również  poprzez istnienie programów telewizyjnych i radiowych, które prowadzą znani dziennikarze wywodzący się ze świata himalaizmu.


Zainteresowanie polską wyprawą narodową jest konsekwencją publikowania w mediach społecznościowych Instytutu Polskiego codziennych komunikatów otrzymywanych z bazy pod K2, ale również dzięki konsekwentnej pracy promocyjnej IP, który od wielu lat promuje w Hiszpanii polski himalaizm zimowy.

Ostatnim, spektakularnym przykładem jest sukces filmu Mama  w reżyserii Wojtka Kozakiewicza, zgłoszonego przez IP do konkursu na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Gorskich Bilbao Mendi Film Festival. Film przedstawiający historię Kingi Ociepko-Grzegulskiej, Mistrzyni Świata we wspinaczce sportowej otrzymał w grudniu 2017 roku nagrodę specjalną Jury. Nagrodzony film będzie pokazywany w 20 hiszpańskich miastach, w ramach specjalnych pofestiwalowych pokazów, które będą trwały od lutego do września 2018 roku.

Dodatkowym elementem, potęgującym zainteresowanie postępami polskich himalaistów pod K2 jest fakt, że Polacy będą wspinać się południowo-wschodnim filarem, tzw. drogą Basków, nazywaną też drogą Cesena. Prowadzi ona filarem między drogą Kukuczka-Piotrowski a Żebrem Abruzzi.

Zainteresowanie tematyką alpinistyczną napędza m.in. imponująca statystyka zimowych wejść, sprawiająca, że himalaizm zimowy uważany jest w Hiszpanii za polską dyscyplinę, ponieważ 10 z 14 ośmiotysięczników zostało zdobytych przez polskich wspinaczy.

Dzięki działaniom  promocyjnym IP w Madrycie, już 28 grudnia, czyli dzień przed wyjazdem polskiej wyprawy pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego do Pakistanu, w najpoczytniejszym hiszpańskim dzienniku EL PAIS (nakład 180.000 egzemplarzy o zasięgu ogólnokrajowym ) ukazał się jednostronicowy wywiad z liderem polskiej ekspedycji, będący efektem pracy IP :
https://elpais.com/deportes/2017/12/27/actualidad/1514385514_027864.html

Kolejne artykuły o polskiej wyprawie  na K2 pojawiają się niemal codziennie w hiszpańskiej prasie specjalistycznej:
http://www.revistaoxigeno.es/deportes/alpinismo/articulo/polacos-k2-dic
http://www.desnivel.com/expediciones/desnivel-379-krzysztof-wielicki-la-estrella-del-himalaya
http://www.desnivel.com/expediciones/la-expedicion-polaca-al-k2-invernal-llega-al-campo-base
http://www.desnivel.com/expediciones/tomek-mackiewicz-y-elisabeth-revol-alcanzan-los-7300-m-en-el-nanga-parbat

Znany hiszpański dziennikarz i alpinista, Sebastian Alvaro opowiadał w najpopularniejszym radiowym  programie traktującym o tematyce sportowej, El TRANSISTOR,  o polskiej wyprawie na K2. Pan Alvaro z uznaniem wypowiadał się o pracy promocyjnej IP w Madrycie, uznając ją za „modelową”.
http://www.ondacero.es/programas/transistor/programas-completos/el-transistor-15012018_201801165a5d49640cf2ae2dfa3dc836.html

 

Z ostatniej chwili: w MARCE, najpoczytniejszym dzienniku Hiszpanii, wydawanym w nakładzie 500.000 egzemplarzy, ukazał się kolejny artykuł o naszej zimowej wyprawie: „K2 Zimą. Specjalność Polaków”.

 

Iwona Zielińska-Sąsiada

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-09-19
GÓRY
 

Lagorai – Poza utartym szlakiem

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-15
GÓRY
 

Arizona Trail – Część 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-06
GÓRY
 

Wysiłek warty efektów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-06
GÓRY
 

Główna Grań Tatr – Bardziej niż mniej

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-08-30
GÓRY
 

Aklimatyzacja w fajnych okolicznościach przyrody

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com