facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-08-20
 

Jura północna - okolice Olsztyna i Suliszowic

Skały koło Olsztyna to duże grupy skał, położone zwykle na otwartym terenie (poza znajdującymi się w lesie Zieloną Górą i Sokolimi Górami ). Drugi duży rejon to skały w okolicy Suliszowic. 
 
Rozpoczynamy cykl publikacji skałoplanów poświęconych północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jak widać na mapie skały tworzą dwa duże rejony: Pierwszy w okolicy Olsztyna, drugi w pobliżu Suliszowic (nazywany też Złotym Potokiem).

Skały koło Olsztyna to duże grupy skał, położone zwykle na otwartym terenie (poza znajdującymi się w lesie Zieloną Górą i Sokolimi Górami ). Eksploatowane od lat osiemdziesiątych przez wspinaczy z Częstochowy. Na uwagę zasługuje Mirów, Zielona Góra, Kuropatwa i Góra Biakło. Ogólnie rejon Olsztyna może być konkurencją dla np. Podlesic, brak tu jednak infrastruktury turystycznej (głównie miejsc do biwakowania).

Drugi duży rejon to skały w okolicy Suliszowic. Są to skały, które nie były wcześniej obijane (z nielicznymi wyjątkami). Mimo że są niższe (przeważnie ok.15-18 m) niż w innych częściach Jury, to moim zdaniem oferują ciekawszą rzeźbę (jest tu na przykład sporo niewyślizganych przewieszeń, również z łatwymi drogami). Drogi ubezpieczone są raczej dobrze – w komplet przelotów z pojedynczymi ringami do zjazdów. Jedynie sporadycznie znaleźć można ringi osadzone za nisko (lub za wysoko). Niestety, zdarzają się (choć bardzo rzadko) luźne, niekiedy duże kamienie na szczytach skał. Rejon ten jest dużo lepiej przygotowany turystycznie niż w przypadku okolic Olsztyna. Pole namiotowe znajduje się w Złotym Potoku. Można też biwakować w lasach, szczególnie koło Suliszowic, gdzie jest mniejszy ruch turystyczny. W każdej wiosce znajdziemy sklepy spożywcze, jest też kilka barów (raczej nie polecam). Stacje benzynowe w Złotym Potoku i w Żarkach. Niżej podpisany zazwyczaj zatrzymuje się w Podlesicach i dojeżdża w opisywane skały samochodem. Jedzie się około 20 minut (w Żarkach często stoi policja ;-)).

Mirów. Pojedyncza, pionowa skała, położna nad brzegiem Warty. Mocno nasłoneczniona. Jest tu około 20 dróg o trudnościach od V do VI.5. 

Zielona Góra. Grupa skał (piony) położona na wzgórzu, w lesie. Około 20  dróg o trudnościach od IV do VI.3. Przewieszone buldery do 7c+.

Kuropatwa. Pojedyncza skała. 6 dróg od VI.1 do VI.4. Ponad 10 przewieszonych bulderów od 6a+ do 8a.

Góra Biakło. Grupa skał o wystawie zachodniej. Jest tu około 40 dróg o trudnościach od III do VI + i kilka trudniejszych. Rejon nieobity.

1. Zastudnie. Rejon opisany w GÓRACH 2004/9

2. Strażnica Suliszowicka. Przewieszona skała, około 13 dróg od V+ do VI.5

3. Sroga Skała. Pionowa skał położona na łące.  Drogi do VI.1

4. Baba. Skała położona w lesie, 12 dróg od V do VI. 3

5. Diabelskie Mosty. 17 dróg od V+ do VI.5+. Zacieniona, przewieszona. Szczególnie warta polecenia.

6. Rejon Białego Psa. Cztery grupy skał, obecnie około 40 dróg od IV do VI.4+. Położone w rzadkim lesie bukowym.Przewodnik Jura 2 jest sponsorem obicia skał w rejonie Suliszowic :-))

Paweł Haciski

"Góry", nr 3 (154) marzec 2007

(kg)
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com