facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-06-26
 

Junior Boulder 4

16 czerwca na ścianie w Hali Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się już czwarta edycja zawodów w boulderingu dla dzieci i młodzieży - Juniorboulder 4. Dla dwóch najstarszych kategorii wiekowych zawody te były jednocześnie pierwszymi w historii Mistrzostwami Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Boulderingu. 
Zawodnicy zostali podzieleni na 10 kategorii: 5 kategorii wiekowych chłopców i 5 dziewcząt.
Wystartowali więc boulderowcy z całej Polski w wieku od 5 do 17 lat. 
Organizatorem zawodów w imieniu PZA był Uniwersytecki Klub Alpinistyczny w Warszawie. Zawody zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Oprócz dyplomów, koszulek, pucharów i medali, dzięki wspaniałym sponsorom (Adidas, Mamut, Alpextreme, Modul System, ProRock Climbing, Coffee Lovers, Climbrock, Crux, Core, Przewodniki Jura, Wspinanie.pl, T- Wall), były wspaniałe nagrody, nie tylko dla zwycięzców, ale dla wszystkich zawodników. 
 
Bouldery ułożono na chwytach firmy „Core” wypożyczonych z nowo powstałej w Warszawie boulderowni „Crux”. Dzięki uprzejmości władz Uniwersytetu Warszawskiego mogliśmy korzystać z całej hali sportowej, dzięki czemu można było dobrze się rozgrzać, a po starcie pograć w piłkę i pobiegać.
 


Fot. Bartosz Lewicki
 
Zawody rozpoczęły się startem dwóch najmłodszych kategorii wiekowych - dzieci młodszych (do 10 lat) i dzieci (10-11 lat). W kategorii młodszych chłopców wygrał Bartek Winiarek (UKA Agama, Climbrock), który pokonał aż 8 boulderów z 13. Ania Saloni (UKA Agama, Climbrock) wygrała w konkurencji młodszych dziewczynek pokonując 7 przystawek.
W kategorii dzieci wśród dziewczynek wygrała Ola Kałucka pokonując aż 11 boulderów, tyle samo co zwycięzca grupy chłopców, niepokonany już od trzech lat Rafał Bąk. 
 
Po starcie dzieci bouldery zostały utrudnione i wystartowała kategoria młodzików. Zwyciężyła wśród dziewcząt Basia Sawińska, która wraz z Idą Kupś (drugą pozycja), pokonały wszystkie problemy z wyjątkiem jednego. W kategorii chłopców zwyciężył Wojtek Pełka, który zrobił 11 boulderów. 
 


Fot. Bartosz Lewicki
 
Dzieciom i młodzikom nagrody wręczył Adam Pustelnik, zaproszony przez Adidas. Następnie Adam oficjalnie rozpoczął drugą część zawodów Juniorboulder - Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Boulderingu. Omówił krótko taktykę wspinania na zawodach, opowiedział, na co zwrócić uwagę w czasie startu i jak poradzić sobie ze stresem. Adam nie tylko podzielił się swoim doświadczenie jako zawodnik, lecz również jako międzynarodowy układacz dróg, który układa drogi na Pucharach Świata. Jego uwagi bardzo przydały się młodym zawodnikom, zarówno tym, którzy mieli małe doświadczenie w startach w zawodach, jak i tym, którzy mieli za sobą już wiele startów. W czasie zawodów Adam pokazywał filmy i zdjęcia ze swoich wypraw.
 
Po zmaganiach młodzików bouldery utrudniono jeszcze bardziej. Wystartowały juniorki młodsze wraz z juniorkami. Zgodnie z przepisami Mistrzostw Polski PZA najpierw rozegrano eliminacje. Do finału awansowało 6 zawodniczek z każdej kategorii. 
Po dziewczynach wystartowali juniorzy i juniorzy młodsi. 
 
Po eliminacjach rozegrano rundę finałową. Najpierw startowały juniorki młodsze, następnie juniorki, juniorzy młodsi i juniorzy. Bouldery cały czas utrudniano tak, że juniorzy mieli bardzo mało, bardzo małych chwytów. 
 


Fot. Bartosz Lewicki
 
Finały rozegrano w formule OS (zgodnie z wymaganiami przepisów PZA). Każdy zawodnik miał 4 minuty na pokonanie każdego z 4 boulderów. Po każdej przystawce następowała 4-minutowa przerwa. W kategorii juniorek młodszych zwyciężyła Patrycja Chudziak (Skarpa Lublin), a najlepszą juniorką była Kasia Ekwińska (Gato Toruń), która nie miała problemu z żadnym boulderem. W grupie juniorów młodszych niepokonany był Michał Wojewódzki (UKA Warszawa), który szybko rozprawił się ze wszystkimi przystawkami, a w konkurencji juniorów wygrał Adrian Chmiała (CW Totem). 
 
Bouldery według zawodników były rewelacyjne. Ułożone na specjalnie przystosowanej do boulderingu ścianie T-Wall, na świetnych chwytach Core. Autorami ich byli najlepsi kompozytorzy dróg w Polsce (między innymi mistrz i wicemistrz Polski w boulderingu, a także ich pomocnicy, też należących do ścisłej czołówki Pucharu Polski). 
Sponsorzy sprawili, że nagród było bardzo dużo. Dzięki wsparciu finansowemu UKA, rodziców, Modul System, Coffee Lovers, było dużo słodyczy dla wszystkich zawodników, zabawek dla najmłodszych, nagród sprzętowych dla starszych. 
 


Fot. Bartosz Lewicki
 
Adidas, ProRock Climbing, Mammut, Climbrock.pl ofiarowali prześliczną odzież wspinaczkową i sprzęt do wspinaczki sportowej. Alpextreme nagrodził najstarszych zwycięzców chwytotablicami, Paweł Haciski podarował swoje przewodniki po Jurze, a Wspinanie.pl przygotowało plakaty, przewodniki i liczne gadżety wspinaczkowe. 
Jedyne, co utrudniało starty, to wysoka temperatura, spotęgowana jeszcze przez gorącą atmosferę zawodów. Ale trzeba się jakoś przygotować do wakacji w słonecznych skałach południowej Francji i Hiszpanii :).
 
Wszystkim zawodnikom, trenerom, kibicom, sędziom, kompozytorom dróg, ratownikowi medycznemu, sponsorom bardzo dziękujemy za udane zawody i wspaniałą atmosferę.

Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w boulderingu

Juniorki

1 Katarzyna Ekwińska (Gato Toruń)
2 Małgorzata Szymańska (UKS Brzeszcze)
3 Karolina Chomicz (Aucca Gdańsk)
 

Juniorki młodsze

1 Patrycja Chudziak (Skarpa Lublin)
2 Katarzyna Kwiatkowska  (Skarpa Lublin)
3 Agata Żyśko (Skarpa Lublin)
 
Juniorzy

1 Adrian Chmiała (CW Totem)
2 Jakub Kozłowski (Skarpa Lublin)
3 Piotr Schab (KW Korona)

Juniorzy młodsi

1 Michał Wojewódzki (UKA Wa-wa/Adidas Outdoor)
2 Igor Fojcik (CW Cechownia Rybnik)
3 Jerzy Laskowski (UKA Leniwce)

Dzieci młodsze
 
1 Ania Saloni
2 Maja Topolewska
3 Martynka Szymańska
 
1 Bartek Winiarek
2 Adam Pecio
3 Mateusz Mazurczak
 
Dzieci
 
1 Aleksandra Kałucka
2 Natalia Kałucka
3 Oliwia Laskowska
 
1 Rafał Bąk
2 Kajtek Kupś
3 Mateusz Saloni
 
Młodzicy i Młodziczki
 
1 Basia Salwińska
2 Ida Kupś
3 Julia Frelik
 
1 Wojtek Pełka
2 Bartek Wilczyński
3 Szymon Doradziński
 
Tekst: Małgorzata Kusztelak

Zdjęcia: Bartosz Lewicki

Galerię zdjęć z zawodów znajdziecie tutaj
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com