facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-07-30
 

Josh Wharton uklasycznia Dunn-Westbay

23 lipca Amerykanin Josh Wharton odhaczył Dunn-Westbay Route na The Diamond, 300-metrowej przewieszonej ścianie na Longs Peak W Rocky Mountains. Wharton prowadził wszystkie wyciągi, a crux wycenił na 5.13b.
 
Jimmy Dunn i Billy Westbay poprowadzili swoją drogę w 1972 roku. Wycenili ją na V 5.10 A3. Od tego czasu było parę prób odhaczeń, z czego najbardziej zaawansowane to próby zespołu: Andy Donson i Pete Takeda, którzy znaleźli wiele różnych klasycznych trawersów i wariantów. Dodatkowo na kluczowym trawersie umieścili 2 spity. Wharton nie dodał żadnych nowych przelotów podczas pracy nad drogą.

Amerykanin w sumie pracował 3 dni nad drogą (rozłożonych na 3 tygodnie), patentując kluczowe fragmenty na wędkę. 4 dnia przeszedł ją w stylu RP z swoim stałym partnerem wspinaczkowym Kevinem Cochranem. Kluczowy fragment to trawers na 3 wyciągu wyceniony na bulderowe V7. Dodatkowo trawers robimy po 42 metrach wytężającego wspinu w pionowym 5.12. Po trudnościach jeszcze trzeba pocisnąć 4 wyciągi w trudnościach 5.12, 5.12+. Dodajmy do tego, że ze względu na mokre chwyty, kluczowy wyciąg padł dopiero w trzeciej wstawce. Jednym zdaniem: Wspinaczkowa walka na cały dzień

 Wschodnia ściana Longs Peak w Kolorado. Fot. Topher Donahue

Autor klasycznego przejścia stwierdził, że Dunn-Westbay to wspinaczka w świetnej jakości skale i jest być może jedną z najpiękniejszych dróg na Diamond

Można by stwierdzić, że Wharton się w tym roku nie obijał, lecz biorąc pod uwagę, że "poobijał" się podczas obijania dróg w Rifle, to zabrzmi to co najmniej ironicznie. A tak konkretnie to po rekonwalescencji udało mu się wygrać Ouray Ice Festival, wyznaczyć nową wielowyciągową drogę tradową (o trudnościach około M8) w Rocky Mountain National Park, a na deser szybkie wejście na północną ścianę Eigeru i Matterhornu. Nic tylko pozazdrościć spręża:)

Źródło: climbing.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com