facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-10-30
 

Jon Krakauer - Wszystko za Everest i nie tylko...

Komercjalizacja wejść na Everest stała się przyczyną wielu wypadków. Krakauer odkrywa o tym całą prawdę.
Amerykański alpinista, pisarz i dziennikarz - Jon Krakauer urodził się w 12 kwietnia 1954 roku. Dorastał w Corvallis, w stanie Oregon, gdzie jego ojciec wprowadził go do wspinaczki jako 8-letniego chłopca. Po ukończeniu Hampshire College w 1976 roku Krakauer dzielił swój czas pomiędzy Colorado, Alaskę i Pacific Northwest, zarabiając głównie jako stolarz i handlarz rybami - łososiem, spędzając większość wolnych chwil w górach. W 1973 w wieku dziewiętnastu lat zdobył samotnie turnię Devils Thumb (ang. Diabelski Kciuk) na Alasce, wyznaczając nową drogę, co opisuje w swojej książce: Eiger Dreams. W 1975 razem z dwójką współtowarzyszy dokonał drugiego wejścia na równie wybitny szczyt Alaski The Moose`s Tooth (ang. Ząb Łosia). W 1992 brał udział w ekspedycji w argentyńskie Andy, gdzie zdobył Cerro Torre zachodnią ścianą. Szczyt ten jest powszechnie uważany za jeden z najtrudniejszych do zdobycia na świecie.

W maju 1996 roku na zlecenie magazynu „Outsider” Krakauer pojechał na komercyjną wyprawę na Mount Everest kierowaną przez nowozelandzkiego przewodnika Roba Halla. Wyprawa zakończyła się tragedią: z trzech komercyjnych wypraw zginęło w czasie ataku szczytowego osiem osób – w tym dwaj organizatorzy konkurencyjnych wypraw i doświadczeni przewodnicy: Rob Hall i Scott Fischer. W swojej książce Into Thin Air (Wszystko za Everest) Krakauer opisuje tę wyprawę. Książka stała się źródłem kontrowersji m.in. ze względu na krytykę Krakauera pod adresem jednego z przewodników, Anatolija Bukriejewa. Po wydaniu relacji Krakauera, Bukriejew napisał książkę The Climb: Tragic Ambitions on Everest (Wspinaczka: Mount Everest i zgubne ambicje), w której opisuje swoją wersję wydarzeń. Za artykuł dla magazynu „Outsider” Krakauer otrzymał nagrodę National Magazine Award. Z kolei książka Into Thin Air szybko stała się bestsellerem numer 1 New York Times’a  i została przetłumaczona na 24 języków. Uhonorowana została licznymi nagrodami: tytuł „Książka Roku” uznana przez magazyn Time, „Best of the Year” New York Times Book Review, finalistą w 1997 roku National Book Critics Circle Award oraz w 1998 roku byłą jedną z trzech finalistek Nagrody Pulitzera w General Non-Fiction.

W 1996 napisał książkę o życiu Christophera Johnson McCandless (ur. 12 lutego 1968 r., zm. prawdopodobnie 18 sierpnia 1992 r.), który zmarł w okolicach Parku Narodowego Denali po wielomiesięcznej samotnej wędrówce, bez wystarczających zapasów żywności oraz sprzętu. Na podstawie książki Krakauera Wszystko za życie Sean Penn stworzył film Into the Wild (polski tytuł: Wszystko za życie) (2007).

W 1998 roku Krakauer założył Fundację Everest `96 Memorial Fund at the Boulder Community Foundation, stanowiącą hołd dla jego towarzyszy, którzy stracili życie na Evereście w 1996 roku. Fundacja niesie pomoc humanitarną dla ludności tubylczej w Himalajach i wspiera organizacje pracy do zachowania środowiska naturalnego na całym świecie. Krakauer służy także pomocą w American Himalayan Foundation i Alex Lowe  - fundacji charytatywnej.

W 1999 Krakauer otrzymał Oscara w dziedzinie literatury od Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury.

Według opinii  Akademii: „Krakauer łączy w sobie, czerpiąc z najlepszych tradycji dziennikarstwa śledczego, wytrwałość i odwagę w stylową subtelność”.

Źródło:
Eiger Dreams: Ventures Among Men and Mountains, 1990,
Into the Wild, 1996, polskie wydanie: Wszystko za życie, 1998,
Into Thin Air, 1997,  polskie wydanie: Wszystko za Everest, 1998,  drugie polskie wydanie: 2009,
Under the Banner of Heaven: A Story of Violent Faith, 2003,

 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2021-12-01
GÓRY
 

Rusza Akademia GOPR!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-11-12
GÓRY
 

Nowa droga Ukraińców na Annapurnie III

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com