facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-02-26
 

Jak właściwie dobrać rozmiar butów górskich?

W ostatnich latach zaobserwować można wyraźny wzrost liczby entuzjastów szeroko pojętych wycieczek górskich. Coraz więcej osób spotyka się tak w niższych pasmach, jak i na szlakach wysokogórskich.
Jedną z przyczyn tego boom’u może być fakt, iż zdobycie odpowiedniego ekwipunku przestało stanowić problem znany prekursorom tej aktywności. Istniejące specjalistyczne sklepy „górskie”, tudzież „outdoorowe” oferują praktycznie wszystko, co potrzebne turyście: odzież, obuwie, sprzęt i akcesoria w jednym miejscu.

Oczywiście oferta to jedno, a sam dobór odpowiedniego ekwipunku to drugie. Postaramy się nieco przybliżyć problem, podając kilka informacji, które mogą okazać się pomocne w doborze odpowiedniego rozmiaru obuwia.

Jak właściwie dobrać rozmiar butów górskich?


Najlepszym sposobem jest oczywiście wycieczka... do specjalistycznego sklepu. Właśnie w sklepie najłatwiej dokonać wyboru, korzystając z fachowej wiedzy i doświadczenia pracujących tam sprzedawców – bardzo często entuzjastów sportów górskich. Po pierwsze pomogą oni dobrać odpowiedni rodzaj obuwia.

Różnorodność pasm górskich, zaangażowanie każdego z nas, częstotliwość wyjazdów – te czynniki determinują wybór określonego rodzaju butów.

Dla turysty planującego głównie wyjazdy w nieco niższe pasma górskie, jak Beskidy, Bieszczady, Pieniny odpowiedni będzie niższy (choć z reguły sięgający ponad kostkę) but o nieco mniejszej sztywności (ale dobrze trzymający i stabilizujący kostkę).

Dla doświadczonego turysty, wybierającego się na przykład w Alpy, często bywającego zimą w Tatrach – potrzebny będzie but znacznie wyższy i sztywniejszy – taki, który zapewni dobrą stabilizację stopy, lepszą
izolację od chłodu, a także możliwość zamontowania raków.


Zamberlan Vioz GT TOP

Kiedy ustaliliśmy już przeznaczenie butów i sprzedawca przedstawił nam kilka propozycji – możemy przystąpić do mierzenia.

Buty należy mierzyć zawsze na grubszą skarpetę – najlepiej na taką, w której będziemy później buta używali (sam dobór odpowiedniej skarpety także zależy od rodzaju planowanych wycieczek i tu również nieoceniona może okazać się pomoc sprzedawcy).

Noszony zwykle rozmiar obuwia bardzo często stanowi orientacyjny punkt wyjścia, jako że w zależności od producenta – rozmiar buta „górskiego” może różnić się od tego noszonego na co dzień. Wynika to chociażby z faktu noszenia grubszych, oferujących lepszą amortyzację skarpet, a także z różnorodności kopyt szewskich, używanych przez poszczególnych producentów. Najważniejsze, aby mierzony but nie był zbyt mały lub ściśle dopasowany w okolicy śródstopia i przodu stopy! Podczas długich wycieczek ścisłe dopasowanie buta może powodować bardzo bolesne otarcia i pęcherze.

W dobrze dobranym bucie, z przodu powinno zostać nam około 1 cm luzu. Można to sprawdzić przesuwając stopę jak najdalej w przód i wsuwając palec za piętę.

Kiedy udało się nam dobrać rozmiar – czas na sprawdzenie wygody.


Po maksymalnym dociśnięciu pięty do tyłu buta, należy go ściśle zasznurować. Po zasznurowaniu but powinien dobrze trzymać kostkę, ale nie powinno się to wiązać z bolesnym uciskaniem i poczuciem dyskomfortu. Podobnie sytuacja powinna wyglądać w przypadku samej stopy – język nie powinien uciskać podbicia, a w pozostałej części powinniśmy czuć się wygodnie i pewnie. But nie może być jednak zbyt duży – jest to szczególnie uciążliwe w kamienistym terenie, gdzie zbyt duży luz w bucie zaburzyć może poczucie odległości od stopnia, a to skutkować może poślizgnięciami lub, co gorsza, upadkiem.


Zamberlan Storm GT

Rozmiar dobrany, a po zasznurowaniu but komfortowo i dobrze leży na stopie – czas na spacer... po sklepie.

Krótka „przechadzka” pozwoli sprawdzić jak but zachowuje się podczas pracy – czy kostka jest cały czas dobrze trzymana?; czy pięta dobrze „siedzi”?; czy palce nie dotykają przodu buta?; czy podczas chodzenia i zginania buta nie pojawia się ucisk, a jeżeli tak – czy jest on spowodowany nieprawidłowym zasznurowaniem czy może jest to wina kopyta, które nie odpowiada kształtowi naszej stopy? Na te wszystkie rzeczy właśnie powinniśmy zwrócić uwagę podczas tych kilku minut w sklepie. Jeżeli udało się nam w końcu przebrnąć przez wszystkie niezbędne przymiarki – możemy z radością przystąpić do zakupu upragnionych butów!

Zakup obuwia przez internet – czyli: nie taki diabeł straszny...

Jak już wspomnieliśmy na początku – najlepszym sposobem zakupu butów (szczególnie dla osób dopiero rozpoczynających swoja przygodę z górami) jest pomoc sprzedawców w specjalistycznym sklepie stacjonarnym.
Co jednak w przypadku, kiedy mieszkamy w mniejszej miejscowości, a do najbliższego sklepu mamy dość spory kawałek drogi, a i czasu jak na lekarstwo? Wtedy z pomocą przychodzą sklepy posiadające swoją wirtualną wersję, w internecie. Wśród wielu osób krąży opinia, iż prawidłowy dobór jakiejkolwiek części garderoby, w tym także obuwia, jest niemożliwy w przypadku tzw. „kupowania na odległość”. Nie jest to jednak tak trudne jak mogłoby się wydawać.

Po pierwsze – przepisy prawa gwarantują kupującemu możliwość zwrotu lub wymiany zakupionego przez internet towaru, co z reguły dość dokładnie opisane jest w regulaminach sklepów. Musi to nastąpić w terminie do 10 dni od daty otrzymania przesyłki, a sam towar nie może być używany – nie licząc oczywiście samych przymiarek.

Po drugie – osoby pracujące w obsłudze sklepów internetowych bardzo często są w stanie na podstawie kilku prostych informacji zasugerować odpowiedni model i rozmiar buta. Jakie to informacje? Otóż i kilka przykładów:
Ważną informacją będzie, podobnie jak w przypadku zakupu butów w specjalistycznym sklepie stacjonarnym, przeznaczenie buta. Po jego poznaniu – sprzedawcy będą w stanie zaproponować kilka modeli butów, z których kupujący będzie mógł wybrać ten jeden lub dwa najbardziej interesujące. Kolejnym etapem będzie oczywiście dobór rozmiaru. Jak dokonać tego na odległość? Otóż jest to możliwe na dwa sposoby...

Dokończenie artykułu na stronie www.ceneria.pl

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-31
BIZNES
 

Rodzinne wędrówki po szlakach południowego Tyrolu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-22
BIZNES
 

Hanwag Rotpunkt Low GTX wraca na dobre

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-02
BIZNES
 

Południowy Tyrol: niezwykły region Włoch

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com