facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-09-28
 

Jak robić lepsze zdjęcia wspinaczkowe cz.2

Kilka zasad fotografowania. Ciąg dalszy poradnika dotyczącego fotografii o tematyce wspinaczkowej.
Nadaj zdjęciom wyraz

Fotografujcie wspinanie wraz ze wszystkimi szczegółami, które mu towarzyszą. Postarajcie się zawrzeć na zdjęciu pragnienie wspinacza dostania się do góry. Uchwyćcie spojrzenie na następny chwyt, napięcie, strach, naprężenie mięśni, zaciśnięcie warg. Starajcie się uchwycić twarz wspinacza, niezależnie od tego, w którą stronę patrzy.

Sposobem, który na to pozwoli, jest przede wszystkim bycie NAD wspinaczem, a nie pod nim. Dzięki temu uchwycicie coś więcej niż tylko uprząż, buty i plecy. Dobrym miejscem jest wierzchołek skały, dzięki któremu nie tylko będziecie nad wspinającym, ale też uda Wam się ująć ścianę w ciekawszy, bardziej „stromy” sposób.

Jeśli jednak nie da się wejść na skałę od tyłu i nie możecie robić zdjęć z góry, jesteście skazani na fotografowanie z ziemi. W takim wypadku, zdjęcia są znacznie ciekawsze, jeśli robicie je od boku, a nie z na przeciwka ściany. Pamiętajcie, żeby orientować zdjęcie według rzeczy, które są zawsze skierowane pionowo, np. ekspresów. Wtedy pionowa ściana nie będzie wyglądała jak połoga, ani pionowa nie będzie sztucznie przewieszona.

Przy dłuższych drogach, dobrze mieć obiektyw z zoomem. Trzykrotny powinien w pełni sprostać wymaganiom amatorskiej fotografii.

Przy zoomowaniu warto jednak pamiętać o jednej rzeczy, o której często się zapomina –  o czasie otwarcia migawki. Przy dużym zbliżeniu (np. obiektyw o ogniskowej 200 mm) nie powinien być on dłuższy niż 1/200. Jeśli użyjecie dłuższego czasu, np. 1/60, najprawdopodobniej spowoduje to, że zdjęcie będzie nieostre. Jeżeli nie jest dostatecznie jasno na krótkie czasy, warto użyć statywu, lub oprzeć aparat np. o skałę, żeby go ustabilizować. W aparatach analogowych rozwiązaniem może być wybór bardziej czułego filmu, a w zaawansowanych lustrzankach, zwiększenie ISO.

ciąg dalszy na CW TRANSFORMATOR
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-06-08
BIZNES
 

Największy brand corner Fjällräven w Polsce otwarty!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-06-03
BIZNES
 

Pierwsze MOUNTAIN SHOPY w Polsce!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-06-03
BIZNES
 

The North Face: Odkrywaj świat z dumą

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com