facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-08-22
 

Izerska Wyrypa - unikalna impreza na orientację

Trzy trasy, ponad 230 zawodników i piękna pogoda stworzyły niepowtarzalny klimat na Izerskiej Wielkiej Wyrypie - imprezie dla biegaczy i rowerzystów rozegranej w weekend 17-19 sierpnia. 
Organizatorzy ekstremalnego rajdu na orientację przygotowali dwa dystanse piesze: 50 km i 100 km oraz jeden rowerowy na 150 km. Ale że w orientacji kilometraż zawodników zwykle odbiega od optymalnych wariantów, niektórzy przebiegli lub przejechali 10, 20 a nawet 50 km więcej…
 
 
To już trzecia edycja zawodów, których startem i metą tym razem był niewielki Barcinek, położony w malowniczych Izerach, raptem 20 km od słynnej i tłocznej o tej porze roku Szklarskiej Poręby. A w Barcinku było cicho, spokojnie i… bardzo ciepło.
 
Jako pierwsza wystartowała trasa 100 km, ponad 30 osób zaczęło zmagania z mapą już w piątkowy wieczór. Gdy w sobotę nad ranem oni mieli za sobą całą noc i kilkadziesiąt kilometrów walki w lesie i krzakach, startowali pozostali uczestnicy na rowerach i pieszo. Ci ostatni walczyli o tytuł Mistrzów Polski w Pieszych Maratonach na Orientację i to oni wróżyli najbardziej zaciętą rywalizację.
 
 
Najlepszy wariant wybrało czterech zawodników, którzy zmieniali się na prowadzeniu przez cały poranek. Raz prowadził samotny Mariusz Plesiński, raz biegnący częściej grupą Kuba Molski, Piotr Banaszkiewicz i Łukasz Romanowski. Dzięki nadajnikom GPS organizatorzy mogli śledzić czołówkę i na ostatnim punkcie na 3 km przed metą byli świadkami dramatycznego pogubienia się zawodników. Prowadzący około 10-minut Plesiński nie mógł odnaleźć punktu, stracił przewagę i spotkał kolegów na punkcie, którzy też chwilę błądzili po rozgrzanych łąkach. Ta czwórka na metę wpadła jednocześnie i dlatego po raz pierwszy w historii tego typu zawodów, w 2012 roku jest aż czterech zawodników z tytułem MP.
 
Raptem 20 minut później na mecie pojawiła się Dagmara Kozioł, która ze świetnym czasem została Mistrzynią Polski wśród kobiet. Zresztą rywalizacja pań na innych trasach też była ciekawa, a szczególną estymą cieszyła się Sabina Giełzak, znana dobrze biegaczom górskim, a tu z powodu kontuzji startująca na rowerze. Nie dość, że wygrała rywalizację kobiet, to jeszcze jako pierwsza z nich w historii Wyrypy podbiła wszystkie punkty kontrolne. Wśród rowerzystów, bez większego zaskoczenia, zwyciężył Paweł Brudło (niektórzy żartowali, że chyba nie wie, co robić już z nagrodami) przed Danielem Śmieją i Pawłem Banaszkiwiczem.
 
 
Na „setce” sytuacja rozwinęła się podobnie jak na krótszym dystansie i wśród mężczyzn pierwsze miejsce ex-aueo zajęli Andrzej Buchajewicz i Robert Kędziora uznawani za faworytów, wyprzedzając trzeciego Pawła Bednarczyka o ponad 2,5 godziny. Pań na trasie były tylko trzy i najlepszą z nich okazała się Joanna Rafalska, której przejście/przebiegnięcie ponad 100 km zajęło niemal dobę…
 
Zawody zapewne odbędą się także za rok i już dziś zachęcamy do szlifowania formy. Nie tylko biegowej czy rowerowej, ale także, a może przede wszystkim - umiejętności czytania mapy. To wszakże nadal niezwykle rzadka umiejętność ;)
 
Więcej o zawodach na www.izerskawyrypa.mcrace.pl 
 
Mistrzostwa Polski  w Pieszych Maratonach na Orientację na 50 km
 
Panie
1. Dagmara Kozioł 7 godzin 54 minuty
2. Katarzyna Panejko-Wanat 8 godzin 24 minuty
3. Julita Tuczyńska z czasem 10 godzin 5 minut
 
Panowie
1.Jakub Molski
 1.Plesiński Mariusz
 1.Piotr Banaszkiewicz
 1.Łukasz Romanowski
przybiegli z czasem 7 godzin 34 minuty
 
Trasa piesza 100 km
Panie: 
1.Joanna Rafalska 23 godzin 56 minut
2.Alina Bubel 26 godzin 59 minut
3.Beata Perkowska 7 PK 13 godzin 5 minut
 
Panowie:
1.Andrzej Buchajewicz 16 godzin 43 minut
1.Robert Kędziora  16 godzin 43 minut
3.Paweł Bednarczyk  19 godzin 16 minut
 
Trasa rowerowa 150 km 
Panie:
1.Giełzak Sabina  14 godzin 39 minut
2.Skompska Anna 30 PK 14 godzin 14 minut
3.Skompska Barbara 30 PK 15 godzin 11 minut
 
Panowie:
1.Paweł Brudło 12 godzin 12 minut 
2.Daniel Śmieja 12 godzin 54 minuty
3.Paweł Banaszkiewicz  13 godzin 32 minuty
Panowie przybiegli z czasem 7 godzin 34 minuty.
 
 
Tekst i zdjęcia: Monika Strojny
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com