facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-03-23
 

IV Nordszon

Serdecznie zapraszamy do udziału w Czwartym Nordszonie (7/9.05.2010), którego trasa prowadzi przez Wdecki Park Krajobrazowy.
Wda to jedna z piękniejszych rzek polskiego Pomorza. Biorąc swój początek w kaszubskiej ziemi płynie przez tucholskie lasy, aby wpuścić swe wody do królewskiej Wisły. Rzeka ta przyczyniła się w międzywojennych latach do elektryfikacji Pomorza. To nad nią powstały polskie pierwsze elektrownie zasilające prądem budującą się Gdynię.

Jej bieg przez tajemnicze, niekończące się lasy doliną obecnie zalaną wodą, spowodował, że stała się celem wypraw wielu turystów. Większość przemierza ją kajakiem, ale i piechur wędrując jej brzegiem odnajdzie zakątki malownicze i niewidoczne znad tafli wody.

Piękno zalewowego krajobrazu Wdy zostało docenione już dawno. W celu jego ochrony w 1993 roku środkowy bieg rzeki objęto ochroną jak Wdecki Park Krajobrazowy.

Mamy niezmierną przyjemność ogłosić i zaprosić wszystkich na IV edycję Nordszona i na wędrówkę po tej niezwykłej krainie. Trasa czwartej odsłony tego marszu powiedzie nas nad zalewowe brzegi Wdy i w lasy Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Nasza campingowa baza mieścić się będzie w miejscowości Tleń.

TRASA:

Ostateczny przebieg trasy IV edycji Nordszona zostanie podany wraz z harmonogramem w późniejszym terminie. Wynika to z faktu, że trasę musimy objechać i sprawdzić, w jakim stanie są istniejące tam szlaki. Jednak dużo o jej kształcie już wiadomo. Prezentujemy mapę, na której naniesiony został projekt trasy.

Co wiadomo:

Na dzień dzisiejszy jej trasa nie przekroczy 95 kilometrów, jednak myślimy o jej skróceniu.

Z samego rana wyruszymy z Tlenia, aby poznać tajemnicze miejsca Zalewu Wierzchy. Kombinacją szlaku żółtego i czerwonego obejdziemy jego południową część. Skorzystamy z mostu w Grzybku, aby wrócić do Tlenia.

Dalsza nasza wędrówka będzie zmierzać wzdłuż brzegu zalewu. Jego zachodnią stroną powędrujemy do Starych Rzek. W nich opuścimy na jakiś czas Wdę. Wejdziemy w leśne knieje. Trafimy nad uroczyska rzeczne oraz jezioro Piaseczno. Ze względu na czystość swych wód objęte ochroną rezerwatu. Szlak czerwony, którym od Wdy wędrować będziemy poprowadzi nas przez borskie wsie. Ich nazwy Zazdrość, Laski, Śliwiczki na pewno zaintrygują każdego.

Drogą na wschód prowadzić nas będzie szlak niebieski "Partyzantów Armii Krajowej". Miejsca, przez które wiedzie przeniosą nas w zamęt II wojny światowej. Ale poza pamięcią, radować się będziemy kolejnymi cudami natury. W Błędnie znów wyjdzie nam naprzeciw Wda. My dalej niebieskimi znakami wędrować będziemy do leżących na wschodzie parku Lipinek.

W Lipinkach szlak zmienimy na czerwony, już nam znany, który powiódł nas ze Starej Rzeki. I tutaj czekać nas będzie niespodzianka, znów wędrować będziemy do niej, mijając rezerwaty przyrody takie jak Jezioro Miedzno czy też Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego.

Przed Starymi Rzekami kolejna zmiana trasy. Na ten czas mamy dwa warianty. Jeżeli uzupełniony zostanie szlak żółty im. Alfonsa Hoffmanna lub wyznaczone zachodnim brzegiem Wdy trasy Nordic Walking okażą się dobrze oznakowane to wrócimy do Tlenia. Jeśli zaś nie, czekać nas będzie trasa dłuższa. Czarnym szlakiem skierujemy się do stolicy tutejszej gminy Osie, znanego ze złamanej osi wozu. Z niego już szlakami wiodącymi wzdłuż traktu napoleońskiego wrócimy do Tlenia.

Do zobaczenia na szlaku!

Więcej informacji na: http://nordszon.pl/nordszon/zapowiedz_004.php
 IV Nordszon
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com