facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-02-14
 

IV biwak szkoleniowy WinterCamp 2013 zakończony

W miniony weekend, 7-10 lutego, na Turbaczu odbyła się IV edycja zimowego biwaku szkoleniowego WinterCamp. Pogoda dopisała - delikatny mróz i bardzo dużo śniegu to wręcz idealne warunki dla 105 uczestników imprezy. Dla wszystkich cel był jeden - nauka bezpiecznej, zimowej turystyki górskiej. W tym roku gośćmi specjalnymi imprezy byli himalaiści Kinga Baranowska, Darek Załuski i Tamara Styś oraz wspinacz skalny Adam Pustelnik.
55 namiotów rozbitych na przygotowanych wspólnymi siłami platformach na śniegu, 20 jam śnieżnych i 105 uczestników imprezy to bilans WinterCamp, czyli największego, zimowego biwaku szkoleniowego w Polsce. Prawie wszyscy uczestnicy spędzili te trzy noce poza schroniskiem, śpiąc w namiotach lub jamach. Każdego dnia nad obozowiskiem i bezpieczeństwem wszystkich osób czuwali ratownicy z GOPR oraz instruktorzy ze stowarzyszenia Polish Outdoor Group, które było organizatorem imprezy.

Szkolenia i praktyka to podstawa programu WinterCamp

W trakcie szkoleń uczestnicy zdobywali niezbędną wiedzę, która pomoże im odpowiednio przygotować własne wycieczki w góry. Na zimowym biwaku na Turbaczu liczyło się przede wszystkim działanie w terenie i praktyka. Uczestnicy ćwiczyli np. udzielanie pierwszej pomocy w zimowych warunkach czy też budowę awaryjnego biwaku. Dowiedzieli się również jak należy przygotować się na swoją wyprawę w trudne zimowe warunki, ale także, kiedy powstają lawiny i jak bezpiecznie poruszać się po zagrożonym ternie. Ratownicy GOPR przeprowadzili także kursy z podstaw przeszukiwania lawiniska. Wszystko po to, aby w przyszłości uniknąć niebezpiecznych sytuacji w górach, bo tam konieczna jest rozwaga, wiedza i eliminowanie zagrożeń.


Uczestnicy WinterCamp dowiedzieli się także jak odpowiednio się spakować, dobrać sprzęt i odzież. Była to także szansa, aby poznać najnowsze rozwiązania technologiczne stosowane w ekwipunku outdoorowym. Mogli przećwiczyć podchodzenie w rakach z czekanami, marsz z użyciem rakiet śnieżnych, ale także nawigowanie przy pomocy kompasu i map oraz przy użyciu GPS. Umiejętności czytania map i posługiwania się kompasem wydają się już historią, a to przecież nadal kluczowe podstawy bezpiecznej turystyki górskiej.

Nowością w tegorocznej edycji były m.in. rozegrane i poprowadzone przez Adama Pustelnika zawody table-boulder’owe, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i jednoznacznie pokazały, że uczestnicy WinterCampu to bardzo często zapaleni amatorzy wspinaczki skałkowej.

 

Goście Specjalni WinterCamp 2013


Nieodłączną częścią biwaku były spotkania z podróżnikami. W czwartek uczestnicy WinterCampu mieli przyjemność wysłuchania prezentacji wspinacza Adama Pustelnika oraz Piotra Smurawy – maszera i trenera psów zaprzęgowych. W piątek, serca publiczności podbiła himalaistka Kinga Baranowska i podróżnik Wojtek Grzesiok, a w sobotę Darek Załuski i Tamara Styś zaprezentowali filmy ze swoich wypraw w Himalaje.

 

WinterCamp 2013 zakończył się w niedzielę rozdaniem dyplomów wszystkim uczestnikom, oraz nagród w postaci sprzętu outdoorowego dla tych osób, które wzięły udział w porannej grze terenowej i otrzymały najlepsze wyniki.

Więcej informacji na stronie www.wintercamp.org.pl

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com