facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2004-12-31
 

ISPO SUMMER - relacja

Targi ISPO są największą na świecie specjalistyczną imprezą targową branży sportowej i outdoorowej. Odbywają się dwa razy do roku (edycja zimowa i letnia).


ORGANIZATOR: ISPO
IMPREZA: SPOTKANIE DLA MIĘDZYNARODOWEJ PRASY SPORTOWEJ
MIEJSCE: SÖLDEN
CZAS: 22-24 PAŹDZIERNIKA 2004


Targi ISPO są największą na świecie specjalistyczną imprezą targową branży sportowej i outdoorowej. Odbywają się dwa razy do roku (edycja zimowa i letnia). W ubiegłorocznej edycji zimowej (ISPO WINTER 2004) wzięło udział 1691 wystawców i ponad 55 000 odwiedzających ze 103 krajów. Zwykle nieco skromniejsze, ale również imponujące "wyniki" przynosi edycja letnia. Do ostatniego ISPO SUMMER akces zgłosiło 1200 wystawców, a gigantyczne monachijskie centrum targowe gościło około 30 000 odwiedzających.
ISPO to wprawdzie targi o profilu ściśle branżowym, na które wstęp -  jako wystawcy - mają firmy produkcyjne, handlowe, przedstawicielstwa znanych marek sportowych i firmy usługowe związane z branżą sportową i outdoorową. Jest to jednak prawdziwe święto także dla wszystkich, którzy interesują się modą sportową i outdoorową oraz nowymi technologiami i produktami w tych dziedzinach.
Oczywiście zadaniem ogromnej machiny organizacyjnej, jaką jest ISPO, nie jest tylko przygotowanie targów. ISPO zajmuje się również promowaniem firm prezentujących innowacyjne rozwiązania w dziedzinie sprzętu sportowego, bada europejskie i światowe rynki pod kątem wprowadzania nowych idei i produktów, organizuje spotkania branżowe. Tradycyjną imprezą organizowaną przez monachijskie targi są SPOTKANIA DLA MIĘDZYNARODOWEJ PRASY SPORTOWEJ, będące zwiastunem zimowej edycji targów. Ostatnie z nich odbyło się 22-24 października podczas inauguracji Pucharu Świata w Narciarstwie Alpejskim w austriackim kurorcie narciarskim Sölden. 

Ważnym punktem spotkania była konferencja prasowa ISPO, która odbyła się 22 października w hotelu Central. Otworzył ją Dyrektor Generalny Targów Monachijskich, Manfred Wutzlhofer. Dyrektor podsumował poprzednią edycję imprezy, podkreślając ogromny sukces organizacyjny i stały rozwój targów. Wszystko wskazuje na to, że zbliżające się ISPO WINTER, które odbędzie się 6-9 lutego 2005 roku ma szanse pobić kolejne rekordy. Wultzlhofer zaznaczył również, iż udział wystawców spoza Niemiec na zbliżających się targach ma wynosić 70%.
Następnie  Peter Knoll, także członek dyrekcji ISPO, przedstawił główne założenia, zbliżającej się zimowej edycji. Podkreślił, iż jednym z głównych celów organizatorów targów monachijskich jest promocja młodych talentów i zwrócenie uwagi branży na innowacyjne rozwiązania i projekty. Wyrazem tego są rozliczne konkursy, spośród których  najbardziej znanym jest "ISPO Brand New", w którym o główną nagrodę walczyć mogą wchodzący na rynek producenci i marki (nie starsze niż 4 lata). Zgłaszający się do konkursu walczą o nie lada gratkę dla zazwyczaj nieznanej szerzej firmy. Laureaci konkursu otrzymują bowiem do dyspozycji stoisko o powierzchni 20 m2 w pawilonie A2 w BrandNew Village, na którym będą mieli okazję zaprezentować swoje nowatorskie produkty podczas ISPO WINTER 05. W ramach zbliżających się targów ISPO ogłosiło również nowe konkursy - zorganizowano "Greenhouse", w ramach którego rywalizować będą firmy outdoorowe, z kolei "VOLVO SportDesign AWARD" został pomyślany jako rywalizacja firm produkujących sprzęt i ubiór, zaprojektowane specjalnie z myślą o paniach.
Na omawianej konferencji nie zabrakło zasygnalizowania rozpoczęcia promocji nowej, niezwykle interesującej dziedziny, w którą zaangażowało się ISPO, a mianowicie tematyki bezpieczeństwa w sportach zimowych. Podczas zbliżających się targów ISPO wraz z producentem detektorów lawinowych RECCO organizuje forum poświęcone zapobieganiu wypadkom (przede wszystkim lawinowym) w górach. W "RECCO Avalanche and Backcoutry Forum" wezmą udział światowej klasy specjaliści od "lawinoznawstwa", ratownicy górscy oraz piloci helikopterów biorących udział w akcjach. Z tej okazji firma RECCO przygotowała specjalną broszurę "White Book", której zadaniem jest popularyzacja wiedzy o lawinach. Liczne prelekcje i pokazy elementów sprzętu lawinowego oraz ubiorów i akcesoriów zawierających reflektory RECCO zapowiadają się niezwykle interesująco, my zaś obiecujemy zdać szczegółową relację z tego wydarzenia na naszych łamach.
Specjalnie dla dziennikarzy zorganizowano pokaz ratownictwa lawinowego. Ekspert od szkolenia lawinowego, znany przewodnik i ratownik Bernd Zehetleitner zaprezentował, jak w praktyce wygląda poszukiwanie zasypanego za pomocą detektora RECCO. Ponadto przedstawiciele mediów sportowych i outdoorowych mieli okazję zapoznania się z kilkoma nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi w ubiorach i akcesoriach sportowych (między innymi z rewolucyjnym systemem ocieplania ubiorów za pomocą komór powietrza AirVantage opracowanym przez firmę GORE).

Targi ISPO WINTER już za pasem. Pojawią się tam również polskie firmy, które coraz częściej wykorzystują fakt, iż ISPO jest szczególnie otwarte na wystawców z rynków wschodnioeuropejskich. Z pewnością warto odwiedzić kolejną edycję tych najbardziej prestiżowych targów outdoorowych w Europie.

12 (127) 2004

(kb)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-05
GÓRY
 

Via Alpina – 2650 kilometrów samotnie przez Alpy

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-03
GÓRY
 

Opolski Festiwal Gór zaprasza!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-28
GÓRY
 

Pusty Madres

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com