facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-07-13
 

Iran - mit o osi zła (13 lipca, Kraków)

Obraz tajemniczego i nieskażonego państwa bliskiego wschodu, jednego z ostatnich wolnych od turystów zakątków świata, gdzie na żywo można być świadkiem dokonujących się zmian pobudził do granic możliwości nasze fantazje i stał się naszą inspiracją - zapadła decyzja - jedziemy do IRANU.
1 kwietnia 1979 roku, Teheran - strzały na ulicy, rozjuszony tłum wita powracającego z wygnania Ajatollaha Chomeiniego - nowego przywódcę duchowego kraju. To już koniec dyktatury, koniec rządów dynastii Pahlavi i starego systemu. Rewolucja wykreowała nowe państwo. Powstał kraj, w którym władza została powierzona w ręce duchownych. Wszelkie kontakty ze światem zachodnim zostały zerwane. Wszystkie zachodnie placówki zostały zlikwidowane, a do codziennego życia wprowadzono surowe zasady Koranu.

Tak narodziło się jedno z najbardziej konserwatywnych islamskich państw - tak powstała Islamska Republika Iranu.

Dziś Iran kojarzony jest przede wszystkim z konserwatywnym fundamentalizmem islamskim. Jest utożsamiany z obrazem państwa zamkniętego, tajemniczego i niebezpiecznego. Nieustannie padają oskarżenia o wspieranie przez rządy ajatollahów międzynarodowego terroryzmu. W 2001 roku Iran został umieszczony przez rząd USA obok Iraku i Korei Północnej na liście tzw. państw osi zła.

Antyreklama, jaka napływa ze wszystkich stron oraz wizerunek, jaki stworzyły media skutecznie zniechęcają pospolitego turystę do odwiedzenia tego wyjątkowo pięknego zakątka świata. Ta międzynarodowa izolacja sprawia jednak, że każdy, kto dotrze do Iranu ma niepowtarzalna okazje zakosztowania niesamowitego smaku orientu, smaku Azji nieskażonej komercjalizmem i wolnej od tłumów hałasujących wycieczek.
Obraz tajemniczego i nieskażonego państwa bliskiego wschodu, jednego z ostatnich wolnych od turystów zakątków świata, gdzie na żywo można być świadkiem dokonujących się zmian pobudził do granic możliwości nasze fantazje i stał się naszą inspiracją – zapadła decyzja – jedziemy do IRANU. W obawie, że coraz bardziej napięta sytuacja polityczna na arenie międzynarodowej doprowadzi w przyszłości do całkowitej izolacji kraju postanawiamy zrealizować wyjazd w tym roku. Gdy planowaliśmy naszą wyprawę każdy, kto usłyszał jaki jest nasz cel bardziej lub mniej dyskretnie stukał się po głowie. Niejednokrotnie słyszeliśmy, ze jesteśmy szaleni, nieodpowiedzialni i nie wiemy co robimy. To tylko utwierdzało nas w słuszności podjętej decyzji.

Kiedy: 13 lipiec 2009, godz. 19:00
Gdzie: Klub Śródziemie, Plac Wszystkich Świętych 8
Goście: Piotr Major

Źródło: klubpodróżników.eu
 Iran - mit o osi zła
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com