facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-08-05
 

Inspirujące spotkanie pokoleń czyli projekt 14/7 Nirmala „Nims” Purji w oczach Reinholda Messnera

Miesiąc po spotkaniu z tyrolskim himalaistą Reinholdem Messnerem w bazie pod Nanga Parbat (8126 m) Nepalczyk Nirmal opublikował wspólne zdjęcie. Przypomnijmy, że zdobyciem Annapurny (8091 m) 24 kwietnia br. „Nims” rozpoczął swoje przedsięwzięcie Bremont Project Possible – 14/7. Następnie, w ekspresowym tempie wszedł na kolejne 10 ośmiotysięczników, z których ostatnim był Broad Peak (8051 m), zdobyty 26 lipca, po około 3 miesiącach akcji. Zatem, aby zrealizować zamierzony plan pozostały do zdobycia jeszcze tylko 3 ośmiotysięczniki. 

 Od lewej: Reinhold Messner, „Nims” i Simon Messner; fot. FB Nirmal Purja MBE: Project Possible - 14/7

 

Reinhold Messner, pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum znalazł się w Pakistanie w celu odwiedzenia placówek i miejsc, które  wspiera jego fundacja. Słynny wspinacz udał się m.in. do  niedawno wybudowanych szkół, małych ośrodków medycznych itp. Natomiast do doliny Rupal przybył aby spotkać się ze swoim synem Simonem, który wracał po zdobyciu dziewiczego szczytu Toshe III (Geshot Peak 6200 m). Była to też sposobność do kontaktu Messnera z „Nimsem”.

 

Nirmal po wspomnianym spotkaniu z Messnerem napisał:

 

Zdałem sobie sprawę, że kiedy nie jesteś znany w świecie alpinizmu i twierdzisz, że w 7 miesięcy wejdziesz na wszystkie 14 szczytów ośmiotysięcznych, w dzisiejszych czasach większość alpinistów będzie uważać to za żart. Natomiast Pan Reinhold Messner był zupełnie inny. Dyskutowaliśmy i po 2 minutach rozmowy powiedział – Nims to zrobi. Sądzę, że tylko ci, którzy wierzą, że można dokonywać rzeczy niemożliwych, mogą mieć tego rodzaju zdanie. Zaszczytem było poznać żywą legendę wśród wspinaczy, zdobywców ośmiotysięczników – człowieka wierzącego w swoją wizję prawdziwie z głębi serca...” 

 

Źródło: alpinistiemontagne.gazzetta.it & własne

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com