facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-04-24
 

INFO o Chalten (Patagonia)

Chalten oferuje kilka atrakcji turystycznych. Polecamy: spływy kajakowe, rajdy na quadach, wycieczki statkiem na największy lodowiec w Parku Viedma I Lago del desiero (malowniczo położone jezioro z widokiem na Fitz Roy`a) oraz konne wycieczki.

Fot. www.4zywioly.net


Jeśli celem naszego wyjazdu jest El Chalten - trekkingowa mekka Argentyny, to po wylądowaniu w Buenos Aires najlepiej skierować się do samolotu do El Calafate (lot z Berlina w dwie strony 3800-4600 zł bilet, najlepiej kupić przyjamniej 6 miesięcy wcześniej). UWAGA: linie Argentinias Air w 90% przypadków mają opóźnienia w lotach od 1-7 h, w przypadku łączonych lotów nie ponoszą odpowiedzialności za stracone bilety. Po trzygodzinnym locie z Calafate pozostaje nam wybór jednego z przewoźników autobusowych (Chalten Travel oraz Caltur każdy 70 peso od sosby - 4h jazdy do El Chalten). W zależności od tego, którego z przewoźników wybierzecie, podjedziecie pod Rancho Grande (Chalten Travel) albo Hosteria Fitz Roy (Cal tur).


Niewątpliwie najbardziej znanym miejscem jest właśnie Rancho Grande. Ponoć panuje tutaj najlepsza atmosfera, czego nie potwierdzamy. Miejsce to dysponuje centrum informacyjnym (czasem nierzetelnym), hostelem (cena za osobę w pokoju 4 os.- 50 peso, 1 peso = 1 zł) i restauracją (może i miłą, ale nas odór starego oleju do niej nie przekonał). Poza tym można tu skorzystać z internetu (3 peso - 15 minut) i odpocząć na wygodnych kanapach przy wieczornym seansie filmowym. Obsługa Rancho Grande chętnie poleci Wam swój nowo otwarty hostel..."La Senda" (pokój 2 os. 200 peso bez śniadania). Oferta ta skierowana jest przede wszystkim do amatorów klaustrofobicznych doznań. Kolejną opcją dla bardziej wymagających jest posada El Baranco (cena za pokój po negocjacjach 230 peso ze śniadaniem kontynentalnym - grzanki, dżem, napoje, ciasto). Polecamy zdecydowanie tę druga opcję. Hotel jest nowy (2 sezony) nowoczesny i czysty, z minimalistycznym europejskim wystrojem. Kolejnym sprawdzonym miejscem jest znana tu choćby ze swojej nazwy Hosteria "Fitz Roy", oferująca 2,3,4-osobowe pokoje. W tym miejscu warto negocjować cenę, szczególnie przy dłuższym pobycie. Cena wyjściowa za pokój 2 os. wynosi 200 peso ze śniadaniem (również kalifornijskim + sałatka owocowa bez ograniczeń!). Nam ze względu, że spędziliśmy w nim 9 nocy obniżono cenę do 150 peso ze śniadaniem! Pomijając fakt, że system centralnego ogrzewania przypomina tam piece z Auschwitz jest naprawdę miło i przyjemnie. Ponadto w El Chalten znajdziemy masę innych hoteli oferujących noclegi: w dormitoriach 30-60 peso za osobę, komfortowe hotele od 150 USD za noc.


W samym Chalten spać można również na campingach (10 peso za osobo/noc). W górach spanie jest już za darmo (camp Brodwell 2 h drogi, Rio Blanco 2 h lub Poincenot 1,4 h). W sezonie ceny żywności w El Chalten należą do najwyższych na świecie. Według naszych informacji w ciągu ostatniego roku podniosły się o 100%.

W miejscowych sklepach nie ma zbyt dużego wyboru, dlatego jedzenie warto kupić już w El Calafate (w autobusie nie patrzą na nadbagaż). Gdy miejscowy sprzedawcy poczują tylko, że jakiś produkt sprzedaje się dobrze, natychmiast podnoszą jego cenę o 100, a nawet 200%.

Przykładowe ceny żywności w Chalten - polskie ceny + 50-100%;

1 l Coca-coli - 9 peso, 1 kg jabłek - 6 peso, 1 kg banany - 8 peso, 1,5 l wody - 5 peso, bagietka - 4 peso, jogurt - 5 peso, czekolada - 7 peso, batony muesli - 3 peso, ser - 55 peso/kg, muesli - 10-15 peso, makaron - 6 peso, kaszki - 7-15 peso, piwo - 4 -5 peso, kaszki - 7-10 peso, puszki mięsne 12-15 peso;

Restauracje w El Chalten, średni posiłek dla 2 osób 70-80 pesos; pizza 35-50 peso, steak 26 peso, spaghetti 25-30 peso, zupa 10-20 peso, kawa 6 peso, sok ze świeżych pomarańczy 12 peso, herbata 5-8 peso, sandwich 12-20 peso.


Przed wjazdem do Chalten wszystkie autobusy zajeżdżają do biura Parku, gdzie pasażerowie dowiadują się o zasadach poruszania na jego terenie. 500 m dalej jest mała poczta, na którą nie maco liczyć oraz małe biuro informacji turystycznej. Idąc dalej, zaczyna się główna ulica Chalten. Na jej końcu znajduje się Hosteria Rancho Grande oraz parking dla samochodów. Chalten oferuje kilka atrakcji turystycznych. Polecamy: spływy kajakowe, rajdy na quadach, wycieczki statkiem na największy lodowiec w Parku Viedma oraz Lago del desiero (malowniczo położone jezioro z widokiem na Fitz Roy`a) - 190 pesos oraz konne wycieczki 2,5 h - 150-190 pesos. Informacje uzyskać można w każdym hotelu.

Należy pamiętać, że podczas wyjazdu z Argentyny należy wnieść opłatę wylotową w wysokości ok. 17 USD od osoby. Podróżując z dziećmi warto zorientować się we wszystkich przepisach.  

Informacje: Marysia i Yeti

Źródło: www.4zywioly.net


Marcin "Yeti" Tomaszewski realizuje właśnie projekt 4 Żywioły.

Więcej informacji na temat projektu na stronie
www.geronimo.civ.pl oraz na blogu Marcina "Yeti" w naszym serwisie.Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com