facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-06-28
 

III Otwarte Dni Wspinania Fundacji Górskiej Echo

W dniach 22-23 czerwca br. W Rzędkowicach odbyły się już trzecie Otwarte Dni Wspinania Fundacji Górskiej Echo. Z każdą edycją imprezę odwiedza coraz więcej osób a i atrakcji przybywa.

Sama fundacja powstała z myślą o niesieniu pomocy wszystkim tym, którzy ulegli wypadkowi w górach lub ich bliskim, rodzinom. Ideą przyświecającą jej założycielom było także popularyzowanie szeroko rozumianej turystyki górskiej, w szczególności zaś wspinaczki wśród całego społeczeństwa, ale zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży z terenów wiejskich i tych grup, które mają utrudniony dostęp do gór – np. wśród wychowanków domów dziecka. Fundacja chce także promować wszelkie działania proekologiczne; uczyć miłości i szacunku do przyrody.
 


 

Historia Fundacji Górskiej Echo nie jest długa – sięga zaledwie 2011 roku. Jednak Echo udało się już zapoczątkować wiele ciekawych inicjatyw. Pierwszą kwestią, o której warto wspomnieć jest organizacja otwartych dni wspinania, w trakcie których można min. zakosztować (całkowicie za darmo) wspinaczki skałkowej. Oczywiście pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. W trakcie tych imprez organizowane są także specjalne zajęcia dla dzieci i młodzieży – np. szkolenia z udzielania pierwszej pomocy w górach, konkursy plastyczne, zręcznościowe czy sportowe. Jesienią ubiegłego roku Echo było współorganizatorem akcji sprzątania terenów wspinaczkowych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Gośćmi fundacji na prelekcjach byli min.: Leszek Cichy, Piotr Pustelnik, a w tym roku Krzysztof Wielicki i Łukasz Dudek. Ale fundacja to nie tylko imprezy – to także codzienna praca: np. wsparcie rzeczowe dla domu dziecka, czy organizacja dla jego wychowanków wakacyjnego wypoczynku w Bieszczadach. Echo zorganizowało dla tych dzieci także kilka wyjazdów edukacyjno-ekologicznych min. do Rynu, Warszawy, Iznoty czy w Jurę Krakowsko-Częstochowską. Pomoc finansowa dla rodzin ofiar wypadków górskich także wpisuje się w działalność fundacji.

Wróćmy jednak do samych III Otwartych Dni Wspinania. Cały program był podzielony dla dwóch grup odbiorców: osoby dorosłe oraz harcerzy z gminy Włodowice. Zajęcia odbywały się równolegle w Skałkach Rzędkowickich, na polu namiotowym w Rzędkowicach oraz w pobliskim lesie.


 

Memoriał Pawła Wyrwy

Pierwszym punktem III Otwartych Dni Wspinania był Memoriał Pawła Wyrwy. Sama idea memoriału powstała wiosną tego roku w redakcji Portalu Wspinaczkowego climb.pl, który wspólnie z Fundacją Górską Echo postanowił urzeczywistnić ten pomysł. Chodziło o upamiętnienie Osoby nie tylko wyśmienitego wspinacza sportowego jakim bez wątpienia był Paweł, ale przede wszystkim bliskiego Kolegi ze "wspinaczkowego podwórka". Paweł był osobą o olbrzymiej motywacji do wspinania, podnoszenia swoich umiejętności i - co najważniejsze - "zarażał" tym innych. To natchnęło do stworzenia zawodów w których każdy, bez względu na poziom, mógłby wziąć udział i dać z siebie maksa. Opracowując reguły zawodów, starano się, aby ich formuła niejako "zmuszała" uczestników do oscylowania wokół swojego skalnego limesa i motywowała do tego, aby napierać w skałach! I trzeba powiedzieć, że udało się to w 100%!

W sobotę o godzinie 9:30 na linii startu stanęło 27 zespołów podzielonych na dwie kategorie: Amatorów i Sportowców. Myślą przewodnią memoriału było to, aby w ciągu 7 godzin wspinania dać z siebie wszystko, wyrobić 200% normy i poprowadzić 10 jak najtrudniejszych jak na swoje możliwości dróg, co przy palącym słońcu i wędrujących bojówkach krwiożerczych komarów było naprawdę trudne... Trzeba było naprawdę mocno cisnąć, aby z jednej strony w wykazie przejść znalazły się trudne drogi, a z drugiej nie przecenić swoich możliwości i nie wyrobić normy dziesięciu dróg, za co groziła zawodnikom sroga - choć na szczęście tylko punktowa - kara ;)

 


 

Startujący mieli do dyspozycji pięć sektorów: Skałki Rzędkowickie, Faszystowski Ogródek, Aptekę, Bibliotekę i Turnię Motocyklistów, w których oznaczono pod memoriał blisko 200 dróg od III do VI.5! Tak więc każdy bez problemu mógł znaleźć swoją ulubioną formację, linię, cyferkę i powalczyć o miejsce na pudle.

Taktyki zespołów były bardzo różne. Jedni stawiali na bliskie skały i trudniejsze drogi, inni z kolei biegli w najbardziej oddalone sektory, za które były dodatkowe bonusy. Bez względu na obraną strategię jeden element powtarzał się u większości zespołów: po zrobieniu 5-6 dróg przedramię mocno traciło na świeżości, a skalny balet coraz bardziej zakłócały niekontrolowane drgania łokci... Wszyscy jednak o własnych siłach wrócili na czas do biura zawodów, gdzie grzmoty zbliżającej się burzy oznajmiły koniec regulaminowego czasu trwania zawodów :)

A teraz przejdźmy do rzeczy najważniejszej. Poniżej znajdziecie najlepsze "trójki" z wszystkich klasyfikacji.

[wyniki najlepszych trójek]

Tutaj znajdziecie pełne wyniki Memoriału. Zwycięzcy którzy stanęli na pierwszych miejscach w poszczególnych klasyfikacjach otrzymali liny dynamiczne, ekspresy oraz samoblokujące przyrządy asekuracyjne. Kolejne miejsca były nagradzane uprzężami, przyrządami asekuracyjnymi i odzieżą firmy Mammut. Nagrody ufundował sklep firmowy Mammut - ClimbRock oraz Portal Górski. Dodatkowo dwa najlepsze zespoły z każdej kategorii otrzymały przygotowane do poprowadzenia projekty w skałach. Michał Jaworski oraz Mateusz Baran otrzymali projekt o trudnościach około VI.3-VI.4, a Michał Dobies i Wojciech Wojciechowski otrzymali linię za około VI-VI.1. Olbrzymie podziękowania dla Przemka Mizery za przygotowanie i udostępnienie projektów.

Galeria zdjęć:

- III Otwarte Dni Wspinania fot. Ireneusz Gosztyła.

- I Memoriał Pawła Wyrwy - fot. Mariusz "butcher" Majer, Maciek Gajewski, Wojtek Karnaś.
 

Prelekcje Krzysztofa Wielickiego i Łukasz Dudka

W sobotnie popołudnie spotkaliśmy się z Krzysztofem Wielickim i Łukaszem Dudkiem. Pierwszy prelegent – Łukasz to osoba znana zwłaszcza w środowisku wspinaczy skałkowych. Łukasz należy bez wątpienia do bardzo wąskiego grona najlepszych wspinaczy sportowych. Jako pierwszy Polak na świecie poprowadził drogę o potwierdzonych trudnościach 9a (Martin Krpan w Słowenii, 2009). Do dzisiaj ma już na swoim koncie 10 dróg o takich trudnościach, w tym swoją autorską linię poprowadzoną na Wielkiej Cimie w Podzamczu - Made in Poland. Podczas prelekcji Łukasz zabrał nas w świat swoich podróży i opowiedział nam o swoich największych sukcesach, ale nie tylko wspinaczkowych: nie zabrakło historyjek osobistych;-)

Osoby Krzysztofa Wielickiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Jak można się było domyślać człowiek z tak ogromnym doświadczeniem Górskiem miał bardzo wiele nam do opowiedzenia, zwłaszcza we frapującej wszystkich kwestii: „jak to tam w tych górach wysokich naprawdę jest”. Świetny styl wypowiedzi i ogromne poczucie humoru sprawiły, że prelekcja Krzysztofa była jeszcze długo wspominana z uwielbieniem przy wieczornym ognisku.

Warsztaty "Wspinaczkowe ABC" oraz "Jak oszukać skałę"

W niedzielę odbyły się warsztaty wspinaczkowe, które zgromadziły ponad 50 uczestników. Areną naszych ćwiczeń były Skałki Rzędkowickie, a zajęcia prowadził jeden z naszych sobotnich prelegentów - Łukasz Dudek, oraz instruktorzy Szkoły Wspinania Vertical-Limits - Krzysztof Rychlik i Marek Wójcikowski. Bardziej doświadczeni uczestnicy wspinali się pod bacznym okiem Łukasza, który korygował ich błędy, doradzał w jaki sposób radzić sobie w różnych formacjach i nie oszczędził bardzo cennych wskazówek na temat tego, jak radzić sobie w naszym polskim wapieniu. Z kolei Krzysiek i Marek tłumaczyli od podstaw na czym tak naprawdę ten sport polega, jakie korzyści i niebezpieczeństwa ze sobą niesie, a także zapoznali uczestników z całym arsenałem sprzętu jaki jest potrzebny do bezpiecznego uprawiania wspinaczki. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę, gdzie każda chętna osoba mogła po raz pierwszy w swoim życiu zasmakować wspinaczki skalnej i spojrzeć na świat "z góry". Uśmiechy i radość uczestników warsztatów świadczy o tym, że chyba udało się nam zarazić wspinaczkowym bakcylem choć kilka osób :)

Zajęcia dla harcerzy z gminy Włodowice

Harcerze z gminy Włodowice już po raz kolejny mieli możliwość zakosztowania wspinaczki w polskim wapieniu. W sobotę instruktorzy szkoły Vertical-Limits zorganizowali dla grupy dzieci i młodzieży warsztaty, podczas których mogły one spróbować bezpiecznej wspinaczki „na wędkę”. Po tym wysokim skoku adrenaliny przyszła kolej na zajęcia z geocachingu, zorganizowane dzięki uprzejmości firmy Garmin. Harcerze odbyli szkolenie z zakresu orientacji w terenie, tego jak używać ręcznych odbiorników turystycznych podczas wycieczki na szlaku. Zdobyli też elementarną wiedzę na temat geocachingu i uczestniczyły w poszukiwaniu dwóch (świetnie ukrytych) skrzyń ze skarbami… Zaś w niedzielę mogły poznać podstawy techniki chi sao w trakcie warsztatów ze stylów walki. A Ci, którzy ulegli kontuzjom mogli dowiedzieć się o technikach i sposobach ratownictwa podczas szkolenia z udzielania pierwszej pomocy w górach.

Zaproszenie

Były to trzecie, ale z pewnością nie ostatnie Otwarte Dni Wspinania Fundacji Górskiej Echo. Planowane są kolejne spotkania, podczas których nie zabraknie atrakcji. Sama fundacja chce kontynuować działalność i rozwijać się poprzez chociażby: dalszą pomoc ofiarom wypadków górskich i ich rodzinom, dalsze uczestnictwo/organizację w akcjach sprzątania terenów skał polskich, wspieranie działań edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży - rozwijanie współpracy z domami dziecka zwłaszcza w celach edukacyjno-wypoczynkowych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową www.fge.pl. Tam też można się dowiedzieć, jak wesprzeć działalność fundacji. Wkrótce planowane jest także otwarcie sklepiku, z którego zysk będzie w całości przekazywany na działalność Fundacji Górskiej Echo.

Oto lista osób, którym chcemy szczególnie podziękować za pomoc przy organizacji III Otwartych Dni Wspinania:

Adam Szmukier - Wójt Gminy Włodowice, Igor Ruminski i grupa motywacja.com, Andrzej Adamczyk, Joanna Świerczek, Jakub Bajor, Maciej Gajewski, Przemek Mizera, Jacek Trzemżalski, Malwina Prochwicz, Grzegorz Sarna, Rafał Wosztyl, Tomasz i Małgorzata Okurowska, Jacek Sieciński, Daniel i Barbara Sych, Jan i Anna Deryło, Jacek Sikora.

Dziękujemy!


 

Dominika Kowalewska-Gosztyła

Wojciech Karnaś

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com