facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-10-08
 

II Bezciśnieniowy Mityng Wspinaczkowy

Nasze Skały, Komisja Wspinaczki Skalnej PZA, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki i Magazyn Górski zapraszają na II Bezciśnieniowy Mityng Wspinaczkowy 2009.

Druga edycja imprezy, której premiera miała miejsce w czerwcu zeszłego roku, odbędzie się tym razem u schyłku sezonu. Nie piszemy, że to „zakończenie sezonu”, bo niektórzy z nas wspinają się jeszcze w grudniu ;-)

Dolina Brzoskwinki,

17 października 2009*.

BMW 2009 odbędzie się tym razem po obu stronach Doliny Brzoskwinki. Po stronie zachodniej, należącej do wsi Chrosna (gmina Liszki) – gdzie od zeszłorocznego BMW przybyło kilkanaście nowych dróg, a także po stronie wschodniej– prywatnej (gmina Zabierzów), gdzie kilka tygodni temu rozpoczęto nowożytną eksplorację skał. Tym samym legalne wspinanie wraca do wschodniej części Brzoskwinki po, bez mała, kilkudziesięciu latach przerwy!
Stało się to możliwe dzięki zmianom własnościowym, udanym - choć długim negocjacjom z właścicielem największej działki, ale przede wszystkim dzięki uprzejmości Pana Adama Sieprawskiego. On jako pierwszy z właścicieli doliny zgodził się udostępnić turnie, leżące na jego posiadłości: Dziką Basztę, Cygańską Skałę, Kazalnicę, Mur Renarda, Kanion oraz kilkanaście mniejszych skał. Warto wiedzieć, że w większości mowa o naprawdę dużych i wysokich masywach skalnych, na których mieszczą się dziesiątki potencjalnych pięknych linii do otwarcia. Poza obszarem dostępnym do wspinania z wybitnych skał pozostają jeszcze: Wodna, Diabla, Krzyżakowa i Gołębia.Podczas prac prowadzonych na Dzikiej Baszcie i Kazalnicy natknęliśmy się na ślady działalności wspinaczkowej z różnych epok. Na Dzikiej Baszcie z pewnością – jeszcze przez Pokutników – pokonywany był Wielki Komin między Wielką i Małą Dziką Basztą. Ponadto na południowo-zachodniej ścianie Wielkiej Dzikiej, na drugim wyciągu, w charakterystycznej Podwójnej Rysie znaleźliśmy całkowicie zbutwiały kołek. Przez największe przewieszenie Wielkiej Dzikiej Baszty dawniej niż 30 lat temu, wytyczono hakówkę, która jest być może najbardziej spektakularną hakową drogą pod Krakowem! Współautorem przejścia był prawdopodobnie nieodżałowany Andrzej Skwirczyński.
Na tej samej ścianie swój wielki klasyczny projekt, z kilkunastoma wpinkami, przygotowywał Piotr Dawidowicz. Niestety, nie zdążył go sfinalizować…
W tej chwili trwają intensywne prace nad przygotowaniem na BMW tylu dróg, ile to tylko możliwe. Jednak skala działań: przygotowanie podejść, usuwanie kruszyzny, odchwaszczanie, czyszczenie z ziemi i wreszcie ubezpieczenie dróg, przerasta wszystko, co miało miejsce po drugiej stronie potoku. Tym niemniej już w październiku spodziewajcie się kilkudziesięciu dróg i projektów z przedziału trudności od III do… 9a.
Jednocześnie wspinaczy odwiedzających dolinę prosimy o wyrozumiałość – ze względów bezpieczeństwa - wschodnia część doliny, a przynajmniej okolice Kazalnicy, Muru Renarda i Dzikiej Baszty do dnia BMW nie będą dostępne. Po zachodniej stronie doliny wspinaczka może odbywać się bez przeszkód.

BMW będzie szansą na podsumowanie działań Naszych Skał w 2009 roku. Przedstawimy problemy i projekty, nad którymi pracujemy, ale przede wszystkim liczymy na Wasze liczne towarzystwo i dobrą zabawę. Więcej szczegółów już wkrótce!
Serdecznie zapraszamy!

Włodek Porębski
Nasze Skały

Jacek Trzemżalski
Komisja Wspinaczki Skalnej PZA

* termin rezerwowy: 24.10.2009

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-06
WSPINACZKA SPORTOWA
 

13 Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-09-02
WSPINACZKA SPORTOWA
 

„Nasze Skały” – prośba o respektowanie zasad w skałkach

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
2021-03-30
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Pierwsze 9b+ w Siuranie - Will Bosi prowadzi "King Capella"

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com