facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-11-07
 

I przejście pd. ściany Gauri Shankar

23 października francuski zespół: Mathieu Détrie, Mathieu Maynadier, Pierre Labbre i Jérôme Para stanęli na szczycie Gauri Shankar (7134 m, Himalaje Rolwaling) po przejściu dziewiczej południowej ściany, a czwartego w ogóle wejścia na szczyt. Drogę nazwali Peine Prolongée (ED, WI5+, M5 A1).

Południowa ściana Gaur Shankar była wcześniej atakowana w 2011 roku przez zespół Stefan Glowacz - David Göttler, którzy musieli się wycofać, z powodu kiepskiej pogody. Sam szczyt był również atakowany przez Polaków w 2011 roku (Michał Król, Andrzej Sokołowski, Przemysław Wójcik).

 

 

Południowa ściana, z wyrysowaną linią Francuzów. Fot. Gaurishankar Project


Francuzi założyli Base Camp 23 września. Po aklimatyzacji oczekiwali na okno pogodowe. Wyglądało na to, że 17 października będzie okno pogodowe, lecz prognoza się nie sprawdziła. Zdecydowali się zakończyć wyprawę.  
 
Podczas likwidacji bazy, otrzymują wiadomość, że będzie kolejne okno pogodowe. Szybko zmieniają plany i 21 października wyruszają. Pierwszego dnia wspinania docierają do wysokości 5900 metrów. Drugiego dnia, przechodzą 600 metrów trudnego terenu i biwakują na 6500 metrów.

 

 

Zespół na szczycie. Fot. Gaurishankar Project


Ostatniego dnia wszystko szło dobrze, aż do skalnej bariery, która przytrzymała ich na dwa wyciągi przed szczytem. Finalnie o 16.00 stają na wierzchołku. Dzień później są już w bazie
 
Źródło: planetmountain.com, thebmc.co.uk

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
Piotr Michalski
 
2021-02-05
GÓRY
 

Tatry – nowa droga na Pośredniej Baszcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com