facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-04-02
 

I Paralotniowe Mistrzostwa Podkarpacia

1 kwietnia rusza pierwsza edycja Paralotniowych Mistrzostwa Podkarpacia, które nadzorowane są przez XCportal, gdzie można śledzić na bieżąco wyniki.

W zawodach mogą startować wszyscy piloci, którzy spełniają regulaminowe warunki. Mistrzostwa trwają do ostatniego dnia września, w tym czasie zawodnicy wykonują nieograniczoną ilość lotów ze startem w ściśle określonych granicach województwa podkarpackiego. Do klasyfikacji generalnej mistrzostw zaliczane jest 6 najlepszych lotów, w tym obowiązkowo jeden trójkąt FAI. Zwycięzca otrzymuje tytuł mistrza Podkarpacia. Ponadto mistrzostwa połączone są z rozgrywanym od 2006 roku bieszczadzkim pucharem paralotniowym, wyniki zawodników zaliczane są automatycznie do mistrzostw Podkarpacia. Dzięki administratorom XCportalu został stworzony nowa forma, która umożliwia organizacje tego typu imprez, niewątpliwie wpływa to pozytywnie na rozwój paralotniarstwa w naszym kraju.

Początkujący paralotniarze maja okazję rywalizowania z najlepszymi pilotami w Polsce, powstają dzięki temu nowe miejsc startów, tworzy się mapa kominów termicznych oraz wzrasta atrakcyjność regionu i konkretnych miejsc, których można zobaczyć unoszące się paralotnie…

Dla przykładu:
Podczas rozgrywania bieszczadzkiego pucharu zostało odkryte niezwykłe miejsce, gdzie panują doskonałe warunki termiczne, obecnie miejsce to jest najlepsze na Podkarpaciu przy wietrze wiejącym z kierunków południowych, mowa tutaj o Roztokach (950 m n.p.m) – w paśmie granicznym Słowacji, Ukrainy, Polski. W ubiegłym sezonie z tego właśnie miejsca padły wszystkie podkarpackie rekordy w odległości lotów m.in. przelot ponad 170 km Stefana Vypariny i Zbigniewa Kawy. W ubiegłym sezonie zostało także odkryte niezwykłe miejsce w okolicy miejscowości Krościenko tuż przy granicy z Ukrainą. Niezwykłe warunki w tym miejscu stwarzają możliwości lotów termicznych i żaglowych przy kierunku wiatru NE, E. Miejsce to zostało nazwane ‘Szukalowy Garb’ ze względu na jego charakterystyczny wygląd.

Organizacja tego typu imprez wpływa także na rozwój turystyki, władze gminne, nadleśnictwa itp. przychylnie patrzą na rozwój tego sportu i z chęcią służą pomocą. Obecnie jesteśmy na etapie realizacji przedwojennego projektu, który ma na celu odtworzenie sportów lotniczych w miejscu, gdzie przed 2 wojną światową znajdowało się największe szybowisko w Europie - Szybowisko Ustianowa koło Ustrzyk Dolnych. Projekt ten zakłada wykonanie dwóch startowisk dla paralotni na szczycie góry Żuków.  Dawałoby to niespotykane na Podkarpaciu możliwości do startów przy wietrze z kierunków N i S. Duża różnica poziomów 270 m stwarza ogromne możliwości do latania, a warunki termiczne i żaglowe zostały opisane w kilku książkach z tamtych czasów.

www.prowing.plPonieważ Bieszczady są w ostatnim czasie bardzo popularnym kierunkiem wybieranym przez początkujących paralotniarzy, podaję kilka polecanych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić:

Bezmiechowa 620 m n.p.m. Loty możliwe przy wiatrach z S, NE, deniwelacja 100 m (loty należy zgłaszać kierownikowi lotów szybowcowych, teren Politechniki Rzeszowskiej)
Weremień koło Leska 570 m n.p.m. Wiatr NE, deniwelacja 70 m (loty należy zgłaszać kierownikowi lotów szybowcowych, teren Aeroklubu Bieszczadzkiego)
Laworta 750 m n.p.m. Wiatr NE, deniwelacja 200 m
Gromadzyń 650 m n.p.m. Wiatr W, SW, deniwelacja 120 m
Szukalowy Garb 520 m n.p.m Wiatr E,NE deniwelacja 40 m (obowiązkowo loty należy zgłaszać do Straży Granicznej, granica z Ukraina znajduje się 1 km od miejsca startu, zakaz lotu do przodu w kierunku wschodnim, punkt którego nie można przekroczyć to główna droga Krościenko-Przemyśl)
Dił 720 m n.p.m. Wiatr NE, deniwelacja 140 m
Roztoki Górne koło Cisnej 950 m n.p.m. Wiatr S, SW. Deniwelacja 350 m

Więcej informacji na temat miejsc do latania w Bieszczadach można uzyskac na stronie www.prowing.pl.

 


Wacław KuzłoWięcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com