facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

HYDEPARK Literatura

2014-03-11   HYDEPARK
 

Dieta w sporcie wspinaczkowym

Ukazała się publikacja autorstwa Krzysztofa Sasa-Nowosielskiego pt."Krótki przewodnik po dietetycznych strategiach wspomagania treningu we wspinaczce sportowej". Niniejsza publikacja jest rekomendowana przez Komisję Wspinaczki Sportowej PZA.

 
 
 
2014-03-11   HYDEPARK
 

Europejskie rejony: Montsant

Położony w sercu parku krajobrazowego masyw góruje nad okolicą. Ściany rozciągające się na długości 10 km i osiągające wysokość 150 m oferują duży wybór dróg wielowyciągowych na własnej asekuracji, a sektory sportowe należą do najciekawszych w okolicy.

 
 
 
2014-03-10   HYDEPARK
 

Sławkowski Szczyt – przewodnik wspinaczkowy

Ukazał się nowy przewodnik wspinaczkowy po Tatrach, opisujący Sławkowski Szczyt. Autorem publikacji jest doświadczony, zasłużony i wciąż wyjątkowo aktywny slovenský horolezec, Pavol Jackovič.

 
 
 
2014-03-07   HYDEPARK
 

Superściek - kilka słów o historii legendarnej drogi

21 lutego Sławomir Cyndecki, Jacek Jania i Jan Muskat przeszli Superściek na Kazalnicy Mięguszowieckiej w czasie 15,5 godziny. Jest to prawdopodobnie dopiero dziewiąte (ósme zimowe) przejście te legendarnej drogi. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć jej ciekawą historię.

 
 
 
2014-03-06   HYDEPARK
 

Europejskie rejony: Siurana cz. 2

Położona w sąsiedztwie parku krajobrazowego Montsant Siurana jest mekką hiszpańskiego wspinania i prawdopodobnie najbardziej znanym rejonem wspinaczkowym w tym kraju. Zupełnie zasłużenie – wybitnej urody miejsce oferuje bardzo duży asortyment dróg dla każdego. Zapraszam na drugą część artykułu.

 
 
 
2014-03-04   HYDEPARK
 

Europejskie rejony: Siurana cz. 1

Z przyjemnością zapraszam do serii artykułów przedstawiających europejskie rejony wspinaczkowe. Mam zamiar regularnie zamieszczać opisy najciekawszych miejsc z informacjami praktycznymi i niezbędnymi patentami, które każdemu ułatwią planowanie wymarzonego wyjazdu. Wiadomości, które zdobyłem poprzez własną praktykę postaram się wzbogacić o czytelne schematy i atrakcyjne zdjęcia.


Zaczynam od kultowej Siurany. Miłej lektury!


Mateusz Haładaj

 
 
 

Ewelina Zwijacz-Kozica W Tatrach „czyszczę głowę”

Ewelina Zwijacz-Kozica od urodzenia mieszka w Zakopanem. W Tatrach bywa niemal codziennie. Wspinaczka, skialpinistka, przewodniczka tatrzańska, instruktorka narciarstwa zjazdowego i wysokogórskiego oraz wspinaczki sportowej. Dobiega końca jej staż kandydacki w TOPR. Mama 9-letniej Oli.

 
 
 
2014-02-26   HYDEPARK
 

Skała i lód czyli Chamonix dla każdego

W GÓRACH nr 228 mieliśmy okazję omawiać  Trawers Pointes Lachenal oraz „Mała” Grań Cosmiques. Był to drugi odcinek z cyklu "Skała i lód czyli Chamonix dla każdego". Zapraszamy do lektury.

 
 
 
2014-02-12   HYDEPARK
 

Training for the New Alpinism: A Manual for the Climber as Athlete

Steve House i Scott Johnston napisali bogato ilustrowaną książke o treningu dla wspinacza górskiego. Jak piszą autorzy,  Training... będzie się nadawał zarówno dla „weekendowych wojowników”, jak i profesjonalnych wspinaczy.

 
 
 
2014-01-26   HYDEPARK
 

Siwy Wierch, czy to jeszcze Tatry?

Masyw Siwego Wierchu pięknie prezentuje się od południa. Z bliska jeszcze bardziej zyskuje na urodzie i oryginalności. Wystarczy powiedzieć, że wielu badaczy Tatr wyodrębnia grupę Siwego Wierchu jako osobną jednostkę. Według tego kryterium mamy więc Tatry Bielskie, Wysokie, Zachodnie oraz grupę Siwego Wierchu.

 
 
 
2014-01-24   HYDEPARK
 

Włoskie Podróże – „Skalne ogrody”

„Znowu jedziesz się męczyć za własne pieniądze!”


Takie słowa usłyszałam, wybierając się na kolejny urlop w Dolomitach. Mogłam się tylko uśmiechnąć, bo jak wytłumaczyć to komuś, kto nigdy nie docenił piękna gór? Dzisiaj moją odpowiedzią są słowa, które trafnie określają urlopy w nadmorskich kurortach: „pobyt w obozie zamkniętym”.

 
 
 
2014-01-16   HYDEPARK
 

Snowgliding – propozycja dla narciarzy

Snowgliding to nowy sport zimowy. W zasadzie jest to forma narciarstwa, lecz polega na wykorzystaniu nart w sposób nieco inny niż tradycyjnie.

 
 
 
2014-01-16   HYDEPARK
 

„Lawiny” ponownie w sprzedaży!

Jakiśœ czas temu dotarła do nas informacja o wyczerpaniu pierwszego nakładu poradnika "Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów". Informujemy, że od początku stycznia książka ponownie dostępna jest w sprzedaży.

 
 
 
2014-01-14   HYDEPARK
 

Ulotka "UWAGA, LAWINY"

W ramach akcji „Lawinowe ABC” ukazała się ulotka „Uwaga, lawiny”. Jest ona dostępna nieodpłatnie w Punkcie Informacji Turystycznej Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz punktach sprzedaży biletów wstępu do TPN.

 
 
 
2014-01-03   HYDEPARK
 

Książka o Wandzie Rutkiewicz

Aby uhonorować tę niezwykłą postać Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu wydał książkę pt. Wanda Rutkiewicz. Pomysłodawcą i redaktorem publikacji jest Jan Bortkiewicz. Wanda Rutkiewicz (wówczas jeszcze Błaszkiewicz) spędziła dzieciństwo i młodość we Wrocławiu.

 
 
 
2013-12-27   HYDEPARK
 

Tatrzański klasyk nr 1 Dolina Białej Wody

Wysoko zawieszone doliny, a w nich drzemiące stawy. Siklawy spadające z pionowych progów. Wielkie ściany i owiane nimbem taternickiej legendy szczyty: Ganek, Rumanowy, Żłobisty. Szum pierwotnych lasów. Pustka. I jeden jedyny szlak wiodący przez ten tatrzański skarbiec.

 
 
 
2013-12-20   HYDEPARK
 

Alta Pusteria - jedna dolina, wiele możliwości

Ta jedna z najbardziej znanych wysokogórskich dolin w Południowym Tyrolu w lecie pełna jest barwnych kontrastów. Soczysta zieleń łąk i lasów sąsiaduje z majestatem białych ścian Dolomitów, będących obiektem westchnień wspinaczy i zaawansowanych turystów. Równie imponująco wygląda zimą, kiedy drzewa uginają się pod naporem śniegu, a turnie wydają się jeszcze groźniejsze.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
...
8
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2020 Goryonline.com