facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

HYDEPARK Literatura

 
 
2014-05-02   HYDEPARK
 

Europejskie rejony: Oliana

Kiedy orzejeżdżamy przez dolinę rzeki Segre na wysokości Oliany, otwiera się wspaniały widok na panoramę Pirenejów. Wokół pełno jest wapiennych ścian, których wysokość osiąga 600 m n.p.m, tutaj znajduje się znakomita koncentracja dróg wielowyciągowych, głównie na własnej protekcji. Jedną z najpiękniejszych skał w dolinie jest Contrafort de Rumbau koło miejscowości Oliana – przewieszony mur pomarańczowego wapienia zalany niebiesko-szarą szatą naciekową, osiągający 50 metrów wysokości. Obecnie po Santa Linya jest to najtrudniejszy sektor świata, wciąż wzbogacany o nowe ekstremy.

 
 
 
2014-04-29   HYDEPARK
 

Na zielonej planecie Kalamarka

Nazwa Kalamarka skojarzyła mi się z czymś dzikim, egzotycznym i odległym. Zapachniała Orientem, a może zabrzmiała, jakby była rodem z Amazonii? Nie potrafiłem konkretnie umiejscowić owej tajemniczej destynacji. Jakże wielkie było więc moje zdziwienie, gdy dowiedziałem się, że leży niecałe 200 kilometrów od granicy z Polską – na Słowacji – i że majówkę spędzimy właśnie tam!

 
 
 
2014-04-23   HYDEPARK
 

BUKA nr 16 już jest!

Ukazał się właśnie najnowszy numer Biuletynu Uniwersyteckiego Klubu Alpinistycznego – BUKA nr 16.

 
 
 
2014-04-16   HYDEPARK
 

Europejskie rejony: Santa Linya

Spektakularna grota nieopodal wioski Santa Linya została zaadoptowana dla wspinania kilkanaście lat temu, głównie za sprawą Victora Fernandeza i Daniego Andrady. Z początku utrzymywany w tajemnicy sektor, stał się obecnie jednym z najbardziej znanych na Świecie miejsc oferujących ekstremalne trudności.

 
 
 
2014-04-16   HYDEPARK
 

(Nie)znana Jura – Cz. 1 Januszkowa Góra

Ruszamy z kolejnym cyklem na serwisie goryonline.com. Tym razem zapraszamy do odwiedzania mniej znanych rejonów jurajskich. Na pierwszy ogień polecamy Januszkową Górę koło Olkusza.

 
 
 
2014-04-11   HYDEPARK
 

Tatrzańskie ekstremy

Tatry. Tatrzańskie szczyty. Taternicy i ich cele. Kolejne ściany, dziewicze formacje, nowe, coraz trudniejsze, jak najtrudniejsze drogi. Otóż to. Ludziom gór szybko przestał wystarczać sam fakt zdobycia szczytu. W historii taternictwa coraz ważniejszą stawała się kwestia: którędy? Kolejne generacje wspinaczy podnosiły poprzeczkę wyżej i wyżej. Dziś dawno już zapomniano o pokutującym przez lata przekonaniu, jakoby skrajnie trudny szósty stopień miał stanowić, jak niegdyś pisał Janusz Kurczab, „non plus ultra dla najlepszych”, czyli absolutny limit ludzkich możliwości.

 
 
 
2014-04-08   HYDEPARK
 

Wspomnienia - IV Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego

Powoli zbliża się V edycja Memoriału Andrzeja Skwirczyńskiego. Wkrótce będzie wiadomo więcej. Na zachętę do uczestnictwa w piątej edycji, mamy dla was relację Andrzeja Mirka z zeszłorocznego Memoriału.

 
 
 
2014-04-08   HYDEPARK
 

2 Tom "Bezpieczeństwa i ryzyka w skale i lodzie"

Długo oczekiwany drugi tom kultowego poradnika „Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie” właśnie trafił do księgarń.

 
 
 
2014-04-07   HYDEPARK
 

Wyniki Złotych Czekanów - krótkie podsumowanie

Od rozdania Złotych Czekanów minął już ponad tydzień. Wróćmy do tego wydarzenia, aby krótko przeanalizować, czym kierowało się jury, nagradzając w tym roku dwie wspinaczki – Rafała Sławińskiego i Iana Welsteda na K6 West oraz Ueliego Stecka na Annapurnie.

 
 
 
2014-04-04   HYDEPARK
 

Europejskie rejony: Sant Llorenc de Montgai

Wokół malowniczej wioski położonej nad zalewem piętrzą się turnie o wysokości przekraczającej 120 metrów, które przecina siatka dróg wielowyciągowych. Oprócz tego St Llorenc oferuje spory wybór dróg sportowych rozlokowanych w kilku sektorach.

 
 
 
 
 
2014-03-31   HYDEPARK
 

Gala Piolet d‘Or - Relacja

W sobotę 29 marca w Courmayeur odbyła się uroczystość wręczenia Złotych Czekanów. Galę z właściwą sobie gracją, swadą i niewymuszonym profesjonalizmem poprowadziła gwiazda włoskiej telewizji, a zarazem miłośniczka sportów przestrzeni – Kay Rush. Organizatorzy zadbali także o niebanalną oprawę muzyczną eventu. Czasem skocznie, innym razem refleksyjnie, ale zawsze ekspresyjnie przygrywała lokalna kapela łącząca elementy włoskiej piosenki, folku rodem z Doliny Aosty z para-aktorskimi melorecytacjami oraz wokalizami.

 
 
 
2014-03-29   HYDEPARK
 

Yosemite - W cieniu Governent Shutdown

Powoli, ale wcale nie niepewnie całe moje wspinaczkowe życie zmierzało w bardzo określonym kierunku. Prawie tak jak z drogami, co zawsze kres mają w Rzymie, tu też nie było mowy o odwrocie i z duszą na ramieniu wybrała się w końcu w moją wymarzoną wyprawę do Doliny Yosemite. Przygotowania do wyjazdu szły nadzwyczaj sprawnie. Forma, sponsorzy i sprzęt - wszystko dopisało. Jak zwykle wybrałam się sama, bo gdy jeździ się w pojedynkę przygody przytrafiają się chętniej...

 
 
 
2014-03-24   HYDEPARK
 

Europejskie rejony: Masriudoms

Położony niedaleko wybrzeża mur skalny jest zdecydowanie jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do wspinania w tej okolicy. Malownicze otoczenie, spokój i znakomitej jakości wspinanie tworzą tu wyjątkową scenerię, a dojazd w godzinę ze Siurany czy Margalef czyni ten sektor dobrą alternatywą na deszczowe i chłodne dni.

 
 
 
2014-03-21   HYDEPARK
 

K2 po polsku

Idea wypraw na K2 ma w Polsce długie tradycje. Komitet Himalajski KW PTT, głównie za sprawą Adama Karpińskiego, starał się o zezwolenie na ten szczyt od roku 1936. Niestety, w latach 1938–1939 zostało ono przyznane Amerykanom i pierwsza polska wyprawa w Himalaje pojechała na Nanda Devi (1939). Premierowa ekspedycja polskich alpinistów na drugi szczyt świata odbyła się dopiero w 1976 roku, a pierwszy wspinacz z Polski stanął na nim 10 lat później. Dotychczas na K2 wspięło się 10 naszych himalaistów. Czterech z nich zginęło w górach, w tym dwóch podczas zejścia z K2.

 
 
 
2014-03-20   HYDEPARK
 

Europejskie rejony: Margalef

Położony na uboczu Margalef jest jednym z najnowszych rejonów w tej części Hiszpanii, prace eksploratorskie ruszyły tu około dziesięciu lat temu. Znakomita jakość zlepieńca i ciekawy rodzaj wspinania szybko przyciągnął wielu wspinaczy poszukujących urozmaicenia od wapiennych formacji. Dzisiaj Margalef jest jednym z najpopularniejszych ogródków wspinaczkowych na Świecie, a liczba dróg cały czas rośnie (w tym momencie jest ich około 1200). Głównym eksploratorem jest Jordi Pou, właściciel miejscowego refugio, który obija drogi z wpływów ze sprzedaży przewodnika.

 
 
 

Zrealizowane Marzenie - Wejście na K2

Kiedy ktoś pyta mnie, co uznaję za swój największy górski sukces, bez wahania odpowiadam: „wejście na K2”. Dzień 14 sierpnia 1996 był przełomowy w mojej wysokogórskiej karierze. Zrealizowałem marzenia i osobiste ambicje.  O zdobyciu „góry gór” zacząłem myśleć wiele lat wcześniej. Inspiracją była lektura książki Waltera Bonattiego „Moje Góry”.

 
 
 
2014-03-17   HYDEPARK
 

Piknik pod wierzchołkiem K2

14 sierpnia 1996 roku Ryszard Pawłowski i Piotr Pustelnik stanęli na wierzchołku K2 po pokonaniu drogi północnym filarem. Cztery dni wcześniej szczyt osiągnął kierownik międzynarowodej wyprawy, w której brali udział – Krzysztof Wielicki. Oto wspomnienie Piotra Pustelnika z wejścia na „górę gór”, które opublikowaliśmy w 2003 roku.

 
 
 
 
 
 
...
7
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2020 Goryonline.com