facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

HYDEPARK Literatura

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2014-09-01   HYDEPARK
 

Ukazał się TATERNIK 2/2014

Ukazał się kolejny numer "Taternika"

 
 
 
 
 
2014-06-24   HYDEPARK
 

Atlas gór świata

Nazwa najnowszej pozycji książkowej wydawnictwa Express Map sugeruje, że znajdziemy w niej mapy poszczególnych pasm górskich. Faktycznie, tylko pobieżnie kartkując atlas, natrafimy w nim na mniej lub bardziej dokładne mapy regionów, grup górskich czy nawet szczytów. Nie jest to jednak opracowanie typowo kartograficzne.

 
 
 
2014-05-29   HYDEPARK
 

Europejskie rejony: Tres Ponts

Trzydzieści kilometrów przed Andorą znajduje się znakomity sektor wspinaczkowy, którego nazwa pochodzi od trzech średniowiecznych mostów przebiegającego przez Pireneje szlaku handlowego. Główna pochylnia przewiesza się prawie nad samą rzeką Segre i oferuje światowej klasy wspinanie.

 
 
 

Komu Grań Główna pisana. O tomie XIX Władysława Cywińskiego

„Czułem jakbym był półprzeźroczysty – jak duchy ...” Także takie zdanie znajdziemy w tej osobliwej 'księdze Tatr'. Włodek raz jeszcze, niestety ostatni, ujawnia małe elementy swoich szerokich zainteresowań Tatrami i bogatej wiedzy o nich. Jak zwykle opowiada z pasją o tej najdłuższej tatrzańskiej drodze wspinaczkowej. Książka zresztą jest tak sformułowana, jak opis jednej drogi właśnie. Nie jest obszerna – w sam raz by dało się ją zabrać na grań. Można powiedzieć, że jest dla tych którzy chcą przejść grań 'w ciągu'. Z drugiej strony jest też czytelna, dla planujących przejście tylko niektórych jej odcinków.

 
 
 
 
 
2014-05-16   HYDEPARK
 

Tatry, Gorce, Pieniny, Orawa i Spisz. Travelbook

Nowa seria Travelbooki wyd. Bezdroża. Wskaże najważniejsze atrakcje, podpowie, czego szukać poza głównymi szlakami i wprowadzi w świat miejscowych obyczajów.

 
 
 
2014-05-16   HYDEPARK
 

Bieszczady. Travelbook. Wydanie 1

Bieszczady to jeden z najbardziej dzikich i tajemniczych zakątków Polski. Ich położenie i bieg historii zadecydowały, że są niepowtarzalne niemal pod każdym względem.

 
 
 
2014-05-14   HYDEPARK
 

„Taternik” 1/2014 – numer podwójny

Nowy "Taternik" jest wyjątkowo obszerny (140 stron) i tematycznie bogaty. Można powiedzieć, że jest to numer podwójny, gdyż pismo nie ukazało się z końcem roku.

 
 
 
2014-05-14   HYDEPARK
 

Bajdurzyć, czyli mówić prawdę

„Bujdałka... Nie ma słownika terminów literackich, w którym by taki termin występował, a przecież nie ulega wątpliwości, że stała się bujdałka (w dwudziestoleciu międzywojennym) w sensie struktury gatunkowej samoistną formą wypowiedzi literackiej taterników – amatorów pióra, i nie tylko amatorów zresztą, bo i profesjonaliści poważnie traktujący pisanie z jej dobrodziejstw korzystali” – napisał we wstępie do „Czarnego szczytu”, antologii prozy taternickiej lat przedwojennych, najwybitniejszy polski badacz literatury górskiej, profesor Jacek Kolbuszewski. Całkowita zgoda.
Ten mało zauważany gatunek wypowiedzi literackiej wbrew swej „niepoważnej” nazwie, odegrał w latach międzywojennych doniosłą rolę w rozwoju polskiej literatury górskiej.

 
 
 
2014-05-11   HYDEPARK
 

(Nie)znana Jura – Cz. 2 Żytnie Skały

W drugiej części naszego cyklu zapraszamy na Żytnie Skały, które aktualnie przeżywają swoją drugą – a właściwie czwartą - młodość, dzięki przeprowadzonym niedawno pracom ekiperskim. Najbardziej aktualne topo znajdziecie w najnowszych GÓRach 2/201.

 
 
 
 
...
6
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2020 Goryonline.com