facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH

Dialektyka (wspinaczkowej) duszy kobiecej - Niby na serio

"Na temat kobiecego wspinania krąży w naszym środowisku wiele złośliwie fałszywych opinii. Niektóre funkcjonują bez uzasadnienia (...)" - Andrzej Mirek o kobiecym wspinaniu.

 
 
 

Siedem Ścian, Siedem Kontynentów

Siedem Ścian, Siedem Kontynentów - atrakcyjny, unikalny w skali międzynarodowej projekt dwóch braci Eneko i Juana łączący dwie największe pasje: wspinanie i podróżowanie.

 
 
 

Sprawdźcie galerię zdjęć z imprezy GÓRNOLOTNI

Jeśli nie możecie być z nami na festiwalu GÓRNOLOTNI sprawdźcie galerię zdjęć z imprezy

 
 
 

Go with tle Flow! - Vademecum

Zobaczmy, co dzieje się w umyśle wspinacza, kiedy przeżywa flow. Skąd się bierze ogromna potrzeba wspinaczki, przecież "nie ma żadnego powodu, by się wspinać, poza samym wspinaniem. To akt sam w sobie".

 
 
 

Już w ten weekend prapremiera #YETI40 na festiwalu Górnolotni w Tarnowie

Zapraszamy serdecznie na prelekcję Marcina „YETI” Tomaszewskiego w niedzielę, 22 stycznia o godz. 18.30. 

 
 
 

Mózg himalaisty

Jak zachowuje się mózg na wysokości, w najwyższych partiach naszej planety - artykuł opisujący aktualności z dziedziny medycyny wysokogórskiej.

 
 
 

Najpiękniejsze tatrzańskie doliny – subiektywny ranking GÓR

Opisaliśmy najpiękniejsze – naszym zdaniem – tatrzańskie doliny. Oczywiście, są to nasze subiektywne typy, które – mamy nadzieję – pomogą Wam dokonać samodzielnej oceny, tego co w Tatrach najpiękniejsze i najbliższe sercu.

 
 
 

Skitury w Bieszczadach – GÓRY 252 i 253

Sezon skiturowy w pełni i pewnie się zastanawiacie, gdzie udać się na narciarską wyrypę. W Tatrach oblodzone granie i znaczne zagrożenie lawinami, w Gorcach całkiem nieźle… A co wy na to, by wyruszyć w Biesy i Czady. W dwóch ostatnich numerach GÓR (252 i 253) prezentujemy ciekawe propozycje wycieczek.

 
 
 

Jak wybrać czekan - Krótki przewodnik po czekanach

Jak wybrać czekan, tak aby sprostał naszym wymaganiom i jednocześnie żebyśmy nie przepłacali za produkt, którego charakterystyk nie wykorzystamy.

 
 
 

Wielka Korona Tatr

PAWEŁ ORAWIEC jako pierwszy wszedł w ciągu na 14 szczytów Wielkiej Korony Tatr. O swoim przejściu opowiada ANDRZEJOWI MARCISZOWI.

 

 
 
 

Ślepota śnieżna - Poradnik medyczny

Nazwa ślepota śnieżna brzmi przesadnie dramatycznie, od ślepoty śnieżnej nie traci się wzroku. To oparzenie spojówki i rogówki wywołane promieniowaniem ultrafioletowym UV-B.

 
 
 

Wysokogórskie wychłodzenie - hipotermia

Unikanie wychłodzenia w górach polega na przestrzeganiu podstawowych zasad takich, jak: dobre planowanie, odpowiedni strój, przewidywanie możliwych załamań pogody i wypadków.

 
 
 

Lawiny - O czym warto pamiętać /GÓRY 253

O prawdach i mitach związanych z bezpieczeństwem lawinowym z ratownikami TOPR, MARCINEM JÓZEFOWICZEM i ANDRZEJEM MACIATĄ, rozmawia AGNIESZKA SZYMASZEK.

 
 
 

Biegi górskie - Zbiegi i podbiegi

Zbiegi i podbiegi to esencja biegania po górach. Poza wydolnością, to odpowiednie umiejętności i technika decydują o tym, czy bieganie w terenie górskim będzie wam przynosić przyjemność, czy będzie efektywne i bezpieczne, a także, jeśli się ścigacie – o wynikach podczas zawodów.  

 
 
 

PRO SET ANDRZEJA BARGIELA /GÓRY 253

Czyli co wziąć ze sobą na Śnieżna Pantere.

 
 
 

25 LAT MAGAZYNU GÓRY

Dwadzieścia pięć lat – tyle można usłyszeć od sądu za naprawdę poważne sprawki. Ćwierć wieku stanowi też niepokojąco dużą część przeciętnej długości żywota ludzkiego. Nie można jej bagatelizować – jak by nie patrzeć, to wystarczająco, aby ludzie zmienili się niemal nie do poznania, realia życia uległy nieprzewidywalnym przeobrażeniom, a rozwój technologii przeskoczył o kilka epok… 

 
 
 

Numer Zimowy! Buty górskie na zimę – GÓRY 252

Zwaliste jak góra, twarde jak skała i wygodne niczym kamyk w skarpecie – tradycyjne wyobrażenie o górskich butach na zimę wiele ma wspólnego ze słynną w środowisku himalaistów sztuką cierpienia. 

 
 
 

Ferraty w Dolomitach - Przegląd subiektywny, część trzecia.

Poproszono mnie, abym wybrał i opisał kilka ferrat w Dolomitach. Zrobiłem to tak, jakbym polecał je komuś, kto wyjeżdża w Dolomity i ma niewiele czasu, ale chciałby zakosztować tej formy turystyki.Z powodu ograniczonego miejsca zabrakło oczywiście wielu wspaniałych dróg, a opisy mają zwarty charakter, jednak wybrane przeze mnie ferraty z pewnością warte są przejścia.

 
 
 

Warto przeczytać: GÓRY 253, Wspinaczkowe podsumowanie roku

Ostatnie dni roku skłaniają do głębszych przemyśleń i niezdrowej ekscytacji, cechującej zazwyczaj księgowych podczas remanentu. Ale potrzeba podsumowania mijających dwunastu miesięcy jest niezwykle mocna.

 
 
 

Trawers Denali

 

„Panie i Panowie, proszę o uwagę! Na pokładzie naszego autobusu mamy dwóch alpinistów z Polski, którzy weszli na sam szczyt Mount McKinley, a potem przeszli całą drogę aż tutaj, do Wonder Lake! Należą im się oklaski!” Potem gromkie brawa, gratulacje, „wow!”, „amazing!”, uściski dłoni, krótka wymiana zdań i wreszcie mogę odpłynąć, patrząc przez zaparowane okna na krajobraz, który zostawiamy za sobą...  

 
 
 
 
...
33
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com